Nuorisotakuuta kaivataan: sovitusti töihin!

Lidlin johtaja kertoo mielellään ottavansa kesäharjoittelijoita töihin, mutta edellyttää, että työntekijä saapuisi aamuisin sovittuun aikaan töihin.

Jos kauppa aukeaa kahdeksalta olisi kiva jos kassa olisi paikalla viimeistään varttia yli, muutoin kassajonot alkavat kasvaa ja hermostua!?
454
Äänestä

Muut lukivat myös

Vastaukset 4

Vanhimmat

Hatunnostoni kaikille työtätekeville.

Äänestä

"Jos kauppa aukeaa kahdeksalta olisi kiva jos kassa olisi paikalla viimeistään varttia yli, muutoin kassajonot alkavat kasvaa ja hermostua"

EI koske viherpiiperö aatetta kannattavia pilvenpolttajia.....tuo on ihan selvää vihapuhetta ja rasismia (jos me teemme "töitä" mitä tuo sana nyt tarkoittaakin meitä ei saa käskeä ja joka festarille on saatava vapaata)

Äänestä

Tähän auttaa vain lakialoite uudeksi laiksi: Virastoissa noudatettava työaika koskee myös harjoittelijoiksi palkattuja! Näin sataisiin hallitusohjelmaan sementoidun tavoitteen mukainen kahdeskymmenesensimmäinen hyllymetri uusia säännöksiä per vuosi täyteen!

Äänestä

Kommentoi aloitusta


Mikä meidän on? kirjoitti:

Lidlin johtaja kertoo mielellään ottavansa kesäharjoittelijoita töihin, mutta edellyttää, että työntekijä saapuisi aamuisin sovittuun aikaan töihin.

Jos kauppa aukeaa kahdeksalta olisi kiva jos kassa olisi paikalla viimeistään varttia yli, muutoin kassajonot alkavat kasvaa ja hermostua!?

Anonyymi
5000

Ilmoita asiaton sisältö

  • Sisältää materiaalia, joka on loukkaavaa, herjaavaa, rasistista, uhkailevaa tai ahdistelevaa.

  • Materiaali sisältää nimiä, yhteystietoja tai muita henkilökohtaisia tietoja. Julkisuuden henkilöistä, julkisissa viroissa toimivista ihmisistä sekä yritysten vastuuhenkilöistä saa keskustella työhön liittyen. Myös yksityiselämään liittyvistä asioista voi keskustella siltä osin, kuin niistä on julkisesti kerrottu.

  • Sisältää lapsille haitallista tai heiltä kiellettyä materiaalia. Seksuaalinen sisältö on sallittua aiheeseen tarkoitetuilla palstoilla, joiden ikäraja on 18 vuotta.

  • Lainvastaista sisältöä voi olla mm. yksityiselämää loukkaavan tiedon levitys, kiihottaminen kansanryhmää vastaan, laiton uhkaaminen, alaikäisiin liittyvä seksuaalinen sisältö/grooming, petokset, identiteettivarkaudet, kunnianloukkaukset ja tekijänoikeusrikkomukset.

  • Sisältö ei liity palstan tai keskusteluketjun aiheeseen.

  • Viesti ei ole suomea tai ruotsia (pl. International Forums), se sisältää mainontaa, se sisältää tekijänoikeuksin suojattua materiaalia, se on massapostitus tai jokin muu syy.

Jaa keskustelu