Kainuun Sanomat kirjoittaa 4.6.2013
"Talvivaaran kaivososakeyhtiön tuotantojohtaja Harri Natunen kritisoi ympäristöministeriön toimintaa marraskuisen kipsisakka-altaan vuodon hoitamisessa.
Hänen mukaansa jatkuva arvostelu lisäsi paineita, ja apua ministeriöstä tarjottiin vasta, kun vuoto oli saatu hallintaan.
– Kritiikin aika on vasta ongelman ratkaisemisen ja osallistumisen jälkeen.
Natunen kertoo, että Talvivaarassa on otettu opiksi marraskuisesta vuodosta. Talvivaarassa aiotaan parantaa muun muassa työntekijöiden kriisitiedotusta.
Harri Natunen osallistui tiistaina Kuopion hiippakunnan hiippakuntavaltuuston kokouksen yhteydessä järjestettyyn Luonto, ihminen ja työ -seminaariin. Seminaarissa pohdittiin luonnon, elinkeinotoiminnan ja ihmisarvoisen elämän yhteensovittamista."
Nämä tuotantojohtaja Harri Natusen puheet paljastavat miten itsekästä ja ristiriitaista kaivosyhtiön johdon ajatusmaailma on.
Toiminta perustuu myös täysin siihen miten johtajat ajattelevat. Ja se on nähty.
Tällaisten toimijoiden käsissä on myös tulevaisuuden uraanin tuotto, jos saavat luvan. Elleivät saa niin levittelevät sen luontoon.
Miten kukaan ulkopuolinen voi heille apuaan antaa, jos eivät itse tunne ja hallitse omaa toimintaansa.
Paras apu tässä vaiheessa olisi sulkea kaivos suurempien vahinkojen välttämiseksi.
Talvivaaran johdolla asennevamma.
17
189
Vastaukset
- kuis on
Mutta miten tämä liittyy ydinvoimaan? Ja kyllä minsteri meni selkeesti ja puolueelliseti viherhiippareiden selän taakse.
- Kiva omistaa
Kuka ministeri? Aloituksesta en löydä ketä tarkoitat. Toisekseen ministeri Hautala hyväksyi äskettäin Talvivaara Oy.n osakepääoman korotuksen, eli Talvivaaran toiminta on vihreiden suojeluksessa ministeri Hautalan kautta.Kuka lieneekään osannut hallitusneuvotteluissa järjestää vihreille valtion omistajaohjauksen.Nytkin Talvivaaran selkkaukisen menee vihreiden piikkiin. Se onkin oikein niille.
- kuis on
Kiva omistaa kirjoitti:
Kuka ministeri? Aloituksesta en löydä ketä tarkoitat. Toisekseen ministeri Hautala hyväksyi äskettäin Talvivaara Oy.n osakepääoman korotuksen, eli Talvivaaran toiminta on vihreiden suojeluksessa ministeri Hautalan kautta.Kuka lieneekään osannut hallitusneuvotteluissa järjestää vihreille valtion omistajaohjauksen.Nytkin Talvivaaran selkkaukisen menee vihreiden piikkiin. Se onkin oikein niille.
Aloituksessa viitattun Kainuun sanomien kirjoituksen mukaan ympäritöministerihän se siellä sössötti hiippareidensa selän takana.
http://www.kainuunsanomat.fi/Kainuu/1194817633225/artikkeli/natunen yhteistyota kritiikin sijaan.html - Audin takapenkki
kuis on kirjoitti:
Aloituksessa viitattun Kainuun sanomien kirjoituksen mukaan ympäritöministerihän se siellä sössötti hiippareidensa selän takana.
http://www.kainuunsanomat.fi/Kainuu/1194817633225/artikkeli/natunen yhteistyota kritiikin sijaan.htmlHyvin on piilossa kun ei kuvassa tai tekstissä näy.Tosin ei se mitään uutta häneltä olisi. Hyppiköön vaikka tasajalkaa, mutta mikään ei muutu ilman kokoomuksen päätöstä tuossa hallituksessa. Se on aivan varma.
Käynnistyttyään Talvivaaran uraanitehdas tuottaa polttoainetta ydinvoimaloille, ja on myös sen vuoksi kansainvälisessä valvionnassa:
http://yle.fi/uutiset/talvivaaran_ydinmateriaalia_valvotaan_tiukasti/5095886
"Kainuussa Talvivaaran kaivoksen suunniteltuun uraanituotantoon tulee kansainvälinen valvonta. Valvojina ovat Suomen säteilyturvakeskus, kansainvälinen atomienergiajärjestö IAEA ja Euroopan komissio. Uraanintuotantoa valvotaan gramman tarkkuudella. Tarkoituksena on estää ydinasekelpoisen materiaalin leviäminen."
- K.Late
Nolo homma. Talvivaaran piti olla se Troijan hevonen, jolla saadaan uraanituotanto käyntiin Suomessa. Mutta nyt homma näyttää kuukahtavan ihan nikkelin perustuotantoon.
Kuitenkin, niin hullulta kun se näyttääkin, veikkaan että Talvivaara saa jatkaa tuotantoaan ja päästää vielä kymmenkertaisen määrän sekoituksiaan vesistöihin. Tässä tuskin kyse enää pelkästä Suomen edusta, vaan Euroopan edusta. Eurooppalaista uraania pitää saada hinnalla millä hyvänsä ja se on kulisesissa lyöty lukkoon. Vaikka Talvivaara ei olekkaan merkittävä uraanin tuottaja, päänavauksena se on merkittävä.
Useita kaivoksia Suomessa suunnittelee hakevansa lupaa uraanin erottamiseen sivukivestä. Into on nyt niin kova, ettei varmuudella voida sanoa, onko näiden kaivosten päätarkoitus kuitenkin kaivaa uraania ja sivututeena sitten kultaa, sinkkiä, fosfaattia jne.- Tuttuja tavatessa
stuxnet kirjoitti:
Uraani-Suomesta on vain pieni askel ydin-Suomeen, Siihen tämä kaikki on suuniteltu.
Kas Artohan se siinä juttelee vanhoja tarinoitaan!. Terve pitkästä aikaa!
- Hoitoonohjaus
Tuttuja tavatessa kirjoitti:
Kas Artohan se siinä juttelee vanhoja tarinoitaan!. Terve pitkästä aikaa!
On vieläkin katkera lopputilistä, mutta jättää syyn kertomatta.
- alas Talvivaara!
Jos Talvivaara saa luvan erottaa uraania malmista, niin kemikaalien käyttö lisääntyy. Esimerkiksi lähijärviin jo nyt suolapäästöjä aiheuttaneiden lipeän ja rikkihapon käyttöä aiotaan lisätä kymmenillä tuhansilla tonneilla vuodessa. Ympäristöväki pelkää vesien kärsivän entisestään.
Yle Arenassa 2 minuutin uutisvideo http://areena.yle.fi/tv/1401184- 2+1
Ymmärtääkseni nuo suolapäästöt ovat aiheutuneet pääasiassa malmissa luonnostaan olevista sulfideista ja mangaanista.
- K.Late
No ei, vaan liotusprosesissa käytetään natriumsulffaatteja. Niitä kutsutaan suolapäästöiksi, vaikka ne ovat vesistölle haitallisempia kuin natriumkloridit.
Käytännössä sulfaatit tappavat vesistön kerrostamalla sen pohjasta alkaen joka johtaa happikatoon. Ihmiseille ne ievät ole kovinkaan vaarallisia. - 12+9
Talvivaaran malmihan on varsin sulfidipitoista. Malmi ensin agglomeroidaan rikkihapolla ja sitten bioliuotetaan.
- I L L U M I N A T I
Kun Suomessa piti valita AAA luokituksen ja saastuttavan biuliuotusuranium saissen väliltä niin jälkimmäinen veti pidemmän korren. Jutta Urpilainen oli taas Bildenberg jameissa saamassa lisä ohjeistusta uuttamaailmanjärjestystä varten.
- K.Late
Bioliuotus tarkoitaa juuri sulfaattien käyttöä, joilla bakteereille luodaan otollinen ympäristö. Se näyttää kuitenkin tehottomalta ja siksi happojen määrää on lisätty. Eräs Talvivaaran työntekijä epäili tässä taannoin, että bioliuotos on vain mediaseksikäs sana ja käytännössä nikkeli irroitetaaan happojen avulla, josta sitten johtuu vesien voimakas happamoituminen(joka sekin yritetään panna malmin piikkiin).
- ERÄS kaveri
K.Late kirjoitti:
Bioliuotus tarkoitaa juuri sulfaattien käyttöä, joilla bakteereille luodaan otollinen ympäristö. Se näyttää kuitenkin tehottomalta ja siksi happojen määrää on lisätty. Eräs Talvivaaran työntekijä epäili tässä taannoin, että bioliuotos on vain mediaseksikäs sana ja käytännössä nikkeli irroitetaaan happojen avulla, josta sitten johtuu vesien voimakas happamoituminen(joka sekin yritetään panna malmin piikkiin).
Sama kaveri kertoili näitä jutustelujaan Kajaanin torilla ja samalla pummaili rahaa aamupöhnään.
- K.Late
ERÄS kaveri kirjoitti:
Sama kaveri kertoili näitä jutustelujaan Kajaanin torilla ja samalla pummaili rahaa aamupöhnään.
Natriumsulfaatti syntyy siitä, kun rikkihappoon lisätään natriumhydrosiidiä. Siinä se bioliuotus on pähkinän kuoressa.
Ketjusta on poistettu 4 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
Vuonna 2026 jää entistä vähemmän rahaa käteen palkansaajille
Työttömyysvakuutusmaksu nousee 0,3 prosenttia. Työeläkemaksu nousee 7,15 prosentista 7,3 prosenttiin. Työmarkkinajärjest1257307Suomen kansa puhunut: Purra huonoimpia ministereitä
Kouluarvosanalla 6–, eli samaa tasoa mitä Purran oikeakin koulutodistus. Epäpätevyys on tullut huomattua Suomen talouden5135470Mitä aiot tehdä uudenvuoden aattona
Mitä olet suunnitellut tekeväsi uudenvuoden aattona ja aiotko ensi vuonna tehdä jotain muutoksia tai uudenvuoden lupauks1513375Joulun ruokajonoissa entistä enemmän avuntarvitsijoita - Mitä ajatuksia tämä herättää?
Räppärit Mikael Gabriel, VilleGalle ja Jare Brand jakoivat ruokaa ja pehmeitäkin paketteja vähävaraisille jouluaattoa ed2162671Marin sitä, Marin tätä, yhyy yhyy, persut jaksaa vollottaa
On nuo persut kyllä surkeaa porukkaa. Edelleen itkevät jonkun Marinin perään, vaikka itse ovat tuhonneet Suomen kansan t512372Varsinainen vetonaula tämä Pyhäjärven keskustelupalsta
Lisää kummasti muuttohaluja, kun lukee tätä foorumia. Tosin väärään suuntaan. Marraskuuhun mennessä tämä vähäinenkin vä681308Pituuden mittaaminen
Ihmisen pituuden mittaaminen ja puolikkaat senttimetrit. Kuuluuko ne puolikkaatkin sentit tai millit teistä ilmoittaa m431292En tiedä enää
Pitäiskö mun koittaa vältellä sua vai mitä? Oon välillä ollut hieman mustasukkainen, myönnän. En ymmärrä miksi en saa su771272Muistattekos kuinka persujen Salainen Akentti kävi Putinin leirillä
Hakemassa jamesbondimaista vakoiluoppia paikan päällä Venäjällä? Siitä ei edes Suomea suojeleva viranomainen saanut puhu111179- 1111153