Opin monia asioita Jyrkin kanssa keskusteluista, kuinka Suomi päihitti oman talouskriisinsä 20 vuotta sitten ja nyt maalla on harvoina korkein luottoluokitus. Me emme ole kuitenkaan identtisiä maina ja tilanne on erilainen, mutta meillä on tietenkin opittavaa Suomelta, Samaras sanoi.
Esko Aholle korkean tason kehut,
syystäkin..
6<50
0Äänestä
Muut lukivat myös
Odottaa vastausta
Näihin keskusteluihin ei ole vielä vastattu. Ole ensimmäinen.
Vastaukset 6
Vanhimmat
Samaras ei tainnut täysin ymmärtää Jyrkin tankeroenglantia, eikä sen ajan talouskriisin käänteitä ja sitä ettei Aho päihittänyt mitään. Työttömyyskin kasvoi Ahon aikana jättilukemiin. Konkursseja oli mielettömästi.
Sitten tuli Lipposen hallitus, joka kohensi taloutta ja nosti Suomen taas jaloilleen.
Samarasin pitää tarkkaan katsoa ja miettiä, mitä hän aikoo Suomen historiasta oppia. Katsoa erittäin tarkkaan juuri kepuhallitusten aikaa ja etenkin niistä johtuneita vaikeuksia. Kun ne oppii välttämään, niin hyvä tulee.
Ei tuo Samara sitten Iiro Viinasta kehunut samalla?
mahan täydeltä
Tunsiko hän Lipposta ollenkaan
tunnustaa
Onneksi Lipponen nosti Suomen jaloilleen.