Mekö rikkaita?

Nyt sitten päästään vertailemaan, kuinka rikkaita me olemme verrattuna Kreikkaan, Italiaan tai johon muuhunkin maahan. Hyvältä näyttää! Entä sitten? Olemme täällä, emme siellä. Täällä ruoka on sika kallista asumisesta puhumattakaan. Kuinka rikkaita olisimmekaan perä-mongoliassa? Onko tämä taas joku ihme vedätys, ennekuin taas maksetaan jotain jonnekkin? Todennäköisesti Kankkulan kaivo on taas rahaa vailla!
1<50
Äänestä

Muut lukivat myös

Vastaukset 1

Vanhimmat

Joo, Kreikan ministerikollega kävi Jyrkillä kylässä, se ei tiedä meille hyvää!
Todennäköisesti Jykä taas lupasi rahaa kreikalle - pian alkaa kiemurtelu ja selittely kun pitää saada kansa uskomaan että - no katsotaan mitä!
Millä hemmetin opilla nuo poliitikot Suomessa ja euroopassa saisi uskomaan, että kreikassa ei tapahdu parannusta talouden pidossa niin kauan kun saavat ilmaista rahaa säkkikaupalla. Eiköhän noita paketteja ole kuskailtu jo ihan tarpeeksi!

Kuka muistaa vielä mitä kaikkea hyvää eu tarkoittikaan silloin kun meidän poliitikkomme meille sitä möivät? Eikös ollutkin lisää työpaikkoja, halpaa ruokaa, jne.
Kuinkas kävi, työpaikat, joita meillä oli, ovat nyt Kiinassa, Intiassa, Bangladeshissa jne, ruuan hinta on pilvissä, työttömiä on enemmän ja enemmän, ei päivää ettei irtisanomisia ja yt:tä uutisoitaisi. Ah tätä eu-onnea!

Äänestä

Ketjusta on poistettu 1 sääntöjenvastainen viesti.

Kommentoi aloitusta


Latua Jätkät kirjoitti:

Nyt sitten päästään vertailemaan, kuinka rikkaita me olemme verrattuna Kreikkaan, Italiaan tai johon muuhunkin maahan. Hyvältä näyttää! Entä sitten? Olemme täällä, emme siellä. Täällä ruoka on sika kallista asumisesta puhumattakaan. Kuinka rikkaita olisimmekaan perä-mongoliassa? Onko tämä taas joku ihme vedätys, ennekuin taas maksetaan jotain jonnekkin? Todennäköisesti Kankkulan kaivo on taas rahaa vailla!

Anonyymi
5000

Ilmoita asiaton sisältö

  • Sisältää materiaalia, joka on loukkaavaa, herjaavaa, rasistista, uhkailevaa tai ahdistelevaa.

  • Materiaali sisältää nimiä, yhteystietoja tai muita henkilökohtaisia tietoja. Julkisuuden henkilöistä, julkisissa viroissa toimivista ihmisistä sekä yritysten vastuuhenkilöistä saa keskustella työhön liittyen. Myös yksityiselämään liittyvistä asioista voi keskustella siltä osin, kuin niistä on julkisesti kerrottu.

  • Sisältää lapsille haitallista tai heiltä kiellettyä materiaalia. Seksuaalinen sisältö on sallittua aiheeseen tarkoitetuilla palstoilla, joiden ikäraja on 18 vuotta.

  • Lainvastaista sisältöä voi olla mm. yksityiselämää loukkaavan tiedon levitys, kiihottaminen kansanryhmää vastaan, laiton uhkaaminen, alaikäisiin liittyvä seksuaalinen sisältö/grooming, petokset, identiteettivarkaudet, kunnianloukkaukset ja tekijänoikeusrikkomukset.

  • Sisältö ei liity palstan tai keskusteluketjun aiheeseen.

  • Viesti ei ole suomea tai ruotsia (pl. International Forums), se sisältää mainontaa, se sisältää tekijänoikeuksin suojattua materiaalia, se on massapostitus tai jokin muu syy.

Jaa keskustelu