Tampereella on alueittain kovaakin työttömyyttä. Mutta onko kukaan huomannut onko Treella joitain ihmisryhmiä jotka eivät koskaan hae avoimia työpaikkoja vaikka kyseiseen työhön kykenisivätkin.
Tampereen työttömyyden kasvot
mites lienee?
4169
0Äänestä
Muut lukivat myös
Odottaa vastausta
Näihin keskusteluihin ei ole vielä vastattu. Ole ensimmäinen.
Vastaukset 4
Vanhimmat
No persut nyt ainakin. Ja muut vastaavat luuserijengit.
Onhan noita joitakin. Tunnen/tiedän muutaman, omat syynsä jokaisella olla hakematta työtä, joten vaikea määrittää kyseistä "ihmisryhmää". Itseäni ei haittaa, jääpähän enemmän duunia meille muille, kun ei just nyt voida varsinaisesti työvoimapulasta puhua ja Tampereen sossun kanssa tappeleminen käy työstä.
Mielenkiintoinen asenne aloittajalla; työpaikoista huutava pula, työtä jonottaa useampi kuin on tarjolla, ja ainoa huolenaihe se, mahtuuko joukkoon joku työtävieroksuvakin. Taitaa taasen olla pesunkestävä porvari asialla...
Eiköhän se työpaikkojen puute ole tässä se ongelma nro 1., 2. ja 3. Mitäpä sillä on väliä, vaikka joka 10. työtön olisi työhaluton, kun niille 9. halullisellekaan ei löydy työtä. Tampereen työttömyysprosentti on nimittäin noususuunnassa ja moni nuori ilman kesätyötä, puhumattakaan vastavalmistuneista.
Mutta joillekin se on suurin ongelma se työhaluttomuus. Kaipa se on se talousteoria tässä taustalla, että mitä enemmän työhaluisia on tarjolla ja mitä vähemmän työpaikkoja per nuppi, sitä nöyrempää poikaa ja tyttöä ollaan. Nöyryys tietysti merkitsee palkkamalttia, mikä taasen merkitsee isompia osinkotuloja suomalaisille yrityksille jaettavaksi.
Paras palkkamaltti saadaan tietysti sillä aikaiseksi, että tehdään niiden 9. muun elämästä työelämän ulkopuolella mahdollisimman helvetillistä, koska se 10. ei satu olemaan kiinnostunut töistä. Tai siis tällä tekosyyllä, koska nöyryys ja nöyryytys.
Suomessa on niin kallista valmistaa mitään, että yritykset koittavat kompensoida "palkkaamalla" ilmaista työvoimaa työkkäristä tai koulun penkiltä harjoitteluun.