Heinäkuun ensimmäisenä lauantaina Timitranniemeen kokoontuu aikojen saatossa toimineita lieksalaisia musiikinharrastajia. Lavalla tulee olemaan toistakymmentä entistä, lieksassa toimineita bändejä eli kotoisaa nostalgiaa olisi luvassa tuutin täydeltä. Kaikki isolla joukolla katsomaan !
TIMITRANNIEMEN MUSATAPAHTUMA
poprockblues
40792
0Äänestä
Muut lukivat myös
Odottaa vastausta
Näihin keskusteluihin ei ole vielä vastattu. Ole ensimmäinen.
Vastaukset 40
Vanhimmat
No jes!
JOOS
Hienoa, että on aktiivisuutta. Ja nyt se tyhmä kysymys, kun en ole Timitranniemessä käynyt: missä ne siellä esiintyvät?
Sama vika meikäläisellä. Onko siellä joku kenttä tms. mihin voi lavan bykata?
Timitranniemi. Voi p erse mikä junttinimi. Jos joku antas 1000e ja sanos mene Lieksan Timitranniemeen niin en v ittu menis.
Sinne tulee isohko teltta jossa musa raikaa...timitranniemi - outoa jos nimi jo ahdistaa, kannattaisi hakeutua hoitoon.
Olet tosi juntti seinää itse😔
Näinpä. Hyvä juttu joka tapauksessa. Täällä sivustolla on nyt yksi häirikkö, öykkäri, joka jaksaa joka ketjuun räpeltää.
Hauska nähdä miten ikätoverit ovat vanhenneet. Viimeksi on tullut (toivottavasti siellä esiintyviä) bändejä nähtyä todella kauan sitten. Ilmoitus oli näköjään myös Lieksan kaupungin sivuilla ja tapahtuman nimen keksijälle pojot!
Ketjussa on 50 peräkammarinpoika häirikköä ja öykkäriä ja lukematon määrä järkeviä kirjoittelijoita.
Lieksaaaaaaaaaaaa!!!!!!!!!!!!!!!!!!!
Timitraaaaaaaaaaaaaaaaaaaa!!!!!!!!!!
Timitranniemiiiiiiiii
Lääkitys ei ole kohillaan.
TIMITRANNIEMIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIII...!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!
Ei se näytä olevan vieläkään.
Hyysäri
Oikein mukavaa jatkoa saitte muuten tapahtumaan jopa kaupungin tuen.Sitä kun ei tavallaan ole annettu varsinkaan kevyen musiikin harrasteisiin.MK
Odotan innolla tuota Timitranniemen musatapahtumaa. Tapaa vanhoja tuttuja vuosien takaa ja kuulee hyvää musaa. Puitteet ovat ainakin kohdallaan. Kesäilta ja Pielinen. Siitä vasta kesä alkaa. Tulee mieleen kevätniemen ja koskikallion ajat.Toivottavasti tästä tulee jatkumo vuosiksi eteenpäin. Yleensä en kirjoita nimimerkillä, mutta tällä foorumilla näyttää olevan poikkeuksellisen paljon pahaa oloa, mistä lie johtuu. Pidetään hauska lauantai- ilta ja muistellaan " vanhoja". Nähdään.
Pidetään hauskaa eikä muisteta mitään
Tuleeko 70-luvun legenda Muikun veljesyhtye?
Kyllä meillä oli muuten aika selkeä genrejako, vaikka ei sitä sanaa oltu kuultukaan. Minulle ei edes tullut mieleen (teini ehdottomuus, kun ei sellaista musiikkia kuunnellut) että oli todella tuo ilmeisen pitkään toiminut veljesyhtye. Tosin ehkä se oli jo silloin aikuisemman väen suosiossa. Jotenkin vain ajattelin näitä rokkibändejä.
Hitsiläinen kun sopisi vanhat vermeet päälle, niin voisi pukeutua ajanmukaisesti.
Entäs Raimo Kalervon yhtye......vai mikä se oli.
Kuun saatais Muikun veljesyhtye lavalle ja soittamaan senaikaista musiikkia.
Just niin, muistuu mieleen ajat kun Kulmalle oli pitkä jono Muikkujen soittaessa.
Valaiskaa vähän mille vuosille tuon bändin suosio ajoittuu?
Ainakin 74-77, jos joku muistaa paremmin kertokoon.
Minä puolestani kaipailen Starwayta, jos nimi muistuu oikein mieleeni. Siinä soitti ainakin yksi nykyinen apulaisreksi ja meikäläisen luokkakaveri H.......
Alku on ainakin oikein. Mietin tuossa tuntisko sitä edes jotain sen aikuisia ihmisiä törmätessään. Tässä ollaan kai -76-80 välillä.
Saatamme olla luokkakavereita mekin. Tuon H... kun tunnistan minäkin luokkakaveriksi. Taisi rakennus tms. alalle lähteä heti peruskoulun loputtua. Enkä ole sittemmin nähnyt.
Hyysäreitten juhla.
Ehkä erikoisin ryhmä oli 60-luvulla Lieksan ravintoloissa ja juhlissa esiintynyt Keltanokat kvartetti.
Miehillä oli keltamustat paidat ja laulut oli mukavia ja repäiseviä.
Ainakin yksi heistä asuu nykyään Helsingin seudulla.
Muut ovat kadonneet.
tuosta nimestä Timitra.
Se saa alkunsa ensimmäisestä alueen asukkaasta Dimitristä.
Sitä sanottiin alkujaan Timitrin niemeksi. Siitä muotoutui Timitra.
Misa & Andante, Henkan pumppu.. toimivia tanssittajia, oli aina uusimmat hitit ohjelmistossa ja musatarjonta laidasta laitaan!
Hienoa tämäkin:
Lieksa: Roadkill Advice
14.6.2013 klo: 18:00 - 19:00
Roadkill Advice keikalla. Heavy Metal covereita.
Paikka Lieksann kulttuurikeskus
Osoite Lieksa
Hinta vapaa pääsy
Kunnia kaikelle musalle, mutta humppaveikkoja ei Timitranniemessä esiinny, vaan -70 ja -80 luvun pop ja rock bändejä.
Kiitos siitä!!!
Oon kuullu et toi Roadkill Advice on nyt lähiaikoina syntynyt uusi Lieksalainen Hevi yhtye.
Tietääkö joku siitä enemmän?
Lieksaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaa!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!
Olitteko paikalla? Olisi mukava lukea, millainen häpeninki oli. Harmikseen kun ei itse päässy paikalle.
Oli aivan huippuhienot bileet.
Meininki aivan mahtava, kiitos järjestäjille !!!
Ensi vuonna tavataan uudestaan,
toivottavasti siitä saadaan kaksipäiväinen tapahtuma.
Minkä ikäistä jengiä siellä oli?
Kaikenikäisiä, eikä ollut mitään rähinöitä,
muusikot pistivät parastaan ja sen todella aisti,
kannattaa tulla ensi vuonna paikanpäälle.
Hienoa, että tällainen positiivinen kokoava tapahtuma on keksitty!