Yksi moottoripyöräilijä kaahaa tai tekee typeryyksiä -> kaikki moottoripyöräilijät on m*****ja.
Yksi autoilija tekee saman -> tuo autoilija on m****u. Näinhän se menee.
Entäs ne mopoilijat ja kevaristit? (Juu kevaristi ei ole moottoripyöräilijä, tai siis ei ole minun laskuissani ainakaan, monikohan muuten erottaa kevaristin moottoripyöräilijästä?)
Mitä pitäisi ajatella niistä mopoilijoista ja kevaristeista joihin olen törmännnyt viime aikoina pyöräteillä, lenkkipoluilla, metsäpoluilla, frisbeegolf-radalla, jne?
Pitää varmaan alkaa napsimaan kuvia näistä kuskeista, ja ilmoittaa poliisille, jotta voidaan turvallisin mielin jatkaa perheen kanssa ulkoilua.
Ihmeelliseksi on mennyt nuorison touhu nykyään, itsellänikin on ollut kaikki em. värkit nuoruudessa ja silloin niillä ajeltiin siellä missä se luvallista oli!
Onkohan vanhemmilla mitään käsitystä miten ja missä nää heidän pienet kullanmurut täällä ylöjärvellä ajelee :/
Mopot ja kevarit
9
703
Vastaukset
- juuh okei
Ja Ylöjärvelläkin kun vielä olisi aivan laillisia ja sallitujakin paikkoja ajella. Ei ymmärrä, että miksi pitää vaarantaa muiden terveys ajamalla pitkin lenkkipolkuja..
- Nähnyt ja kokenut.
"Ihmeelliseksi on mennyt nuorison touhu nykyään, itsellänikin on ollut kaikki em. värkit nuoruudessa ja silloin niillä ajeltiin siellä missä se luvallista oli!"
Älä valehtele!
Siitä asti, kun opin kävelemään, siis noin 70 vuotta sitten, on nuoriso sivistynyt ja siistiytynyt todella paljon.
Ennen ajeltiin epäkuntoisilla - vaarallisilla ajoneuvoilla - kännissä - liikennesäännöistä piittaamatta - oli jopa öisin ns. turha "kortteliralli" kriminalisoitu, kuten "omavalmiste" äänenvaimentimetkin, kaahattiin hullunlailla jne.
Metsiin tehtiin luvattomia "omia krossiratoja", niin autoille kuin kaksipyöräisillekin.
Liikenneonnettomuudet ovat todella rajusti vähentyneet vuosien kuluessa, niin maanteiillä kuin metsissäkin jne.
Miksi ihmeessä nuo jotkut aikuiset eivät salli muiden olevan edes näköpiirissään puhumattakaan, että joku sattuu kulkemaan läheltä.
Nykyaikuiset ovat suvaitsemattomia ääliötä, joille vain se oma baskantärkeä itsekeskeisyys on elämääkin tärkeämpi asia.
Hanki itsellesi elämä, nauti siitä ja anna toistenkin elää.- Ap.
Läheltä kulkeminen ja viittäkymppiä parin metrin päästä ajaminen on hieman eri asioita.
Olen nuorison suhteen ymmärtäväinen, mutta jonnekin pitää se raja vetää. Minua esim ei haittaa prätkän äänet siellä minne ne ei kuulu, kunhan ne prätkät ovat turvallisen kaukana.
Hei minun historiakokemukseni ei ulotu java- ja mz-aikaan, joten haukut ehkä väärää puuta, nuori en silti enää ole.
En väittänyt ettei idiootteja olisi ollut ennenkin, olethan ilm. sinäkin sellainen ollut.
Vai olisiko ollut kuitenkin niin, että ne teidän krossiradat ei olleet siellä missä perheet ulkoilevat?
Pitikö ihmisten paimentaa muksujaan, jotta ne eivät juokse viereiselle polulle jossa joku ajaa mopollaan minkä pääsee?
Puhun omasta kokemuksestani; löysimme natiaisina aina paikat missä voi luvallisesti kaahata mielin määrin, ei todellakaan ajettu paikoissa joissa se on kielletty, tänä päivänä homma näyttää menevän hieman erilailla, vapaa kasvatus ilmeisesti jyrää, ajellaan missä huvittaa kun on totuttu siihen että rajoja ei aseteta, tai jos sellaiset on, ei niitä tarvitse noudattaa.
Varmasti asiaa kyllä auttaa se, että lähestulkoon jokaisella natiaisella on nykyään varaa mp:ään ja/tai kevariin, joten tämä voi tietysti selittää jotain.
Ja tiedän toki yleistäväni, mutta avauksestani varmasti ymmärtää myös päinvastaista.
Toisten ihmisten kunnioitus on ylip. vain laskenut, haistateltiinko sinun nuoruudessasi opettajalle v****a päin naamaa?
Kyllä ne asenteet on menneet takapakkia joka paikassa. - Juuh okei
Sinähän kuvailit juuri täydellisesti tätä nykymenoa!
Se on aivan silkkaa tyhmyyttä ja välinpitämättömyyttä ajaa pururadoilla ja muilla virkistysalueilla laittomasti, kun Ylöjärvellä moottoriharrastajille on varattu aivan omia ratojakin.
Esille tuomasi tilastot ovat muuten suhteellisen irrelevantteja tilanteeseen nähden. Onnettomuudet vähenevät tekniikan kehittymisen myötä, samaan aikaan nuorten osuus onnettomuuksista kasvaa hurjaa vauhtia. - Anonyymi
Jep. Mikä helvetti siinä on että "nykynuorisoa" on kiusattava ja haukuttava suosisadasta toiseen. ( ja kuka kaatoi ennen ne maitolaiturit?)
- Anonyymi
Yks on kanssa mitä oon joskus ilatsella huommannut niin nää juniorit oikaisee kävelytietä tunnelin alitse varmaankin valosta mopolillaan vaasantien ali yhteinäisyys koululle tai urheilutalolle . Ehdottomasti sakoitettava reitti jos poliisi huomasi.
- Anonyymi
Alikulkutunneleissa ja jalkakäytävillä ajelee myös kovalla vauhdilla mopoautot. Ihme, ettei mitään pahempaa tapaturmaa ole vielä sattunut.
Vaikea tälle ongelmalle on ratkaisua keksiä. Vanhempien neuvot ja varoitukset menevät usein kuuroille korville kun porukassa liikkuvat.- Anonyymi
Mopolla ajo pyörätiellä on sallittu, jos se osoitetaan tekstillisellä lisäkilvellä "Sallittu mopoille". Asia ei kutienkaan päde mopoautoihin.
Liikenteessä mopoauto rinnastetaan henkilöautoon eikä sillä saa ajaa pyörätiellä, vaikka mopoilu pyörätiellä olisi liikennemerkin mukaan sallittu. - Anonyymi
Anonyymi kirjoitti:
Mopolla ajo pyörätiellä on sallittu, jos se osoitetaan tekstillisellä lisäkilvellä "Sallittu mopoille". Asia ei kutienkaan päde mopoautoihin.
Liikenteessä mopoauto rinnastetaan henkilöautoon eikä sillä saa ajaa pyörätiellä, vaikka mopoilu pyörätiellä olisi liikennemerkin mukaan sallittu.Minäkin olen nähnyt, että nää mopojunnut oikaisee. Urheilutalolta valolle pyöräily/kävely tien alikulkutunnelista. Ei varmana ole sallittu reitti.
Ketjusta on poistettu 1 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
- 503854
- 1053425
ROTAT VALTAAVAT ALUEITA
Asukkaat nyt loukkuja tekemään ja kiireellä, jätehuolto kuntoon, jätteet niille kuuluville paikoille, huomioikaa yrittäj342791Miten minusta tuntuu että kaikki tietää sun tunteista mua kohtaan
Paitsi suoraan minä itse, vai mitä hlvettiä täällä tapahtuu ja miksi ihmiset susta kyselee minulta 🤔❤️262458- 201879
Alavuden sairaala
Säästääkö Alavuden sairaala sähkössä. Kävin Sunnuntaina vast. otolla. Odotushuone ja käytävä jolla lääkäri otti vastaan51809- 1851766
- 271497
Reuters: Ukraina on iskenyt Venäjän strategisia pommikoneita vastaan. Jopa 40 konetta vahingoittunut
Ukrainan turvallisuuspalvelu SBU on iskenyt Venäjän strategisia pommikoneita vastaan, kertoo Reuters. Uutistoimiston läh3861459Huomenta kulta
En mä halunnut sulle ilkeillä,päinvastoin. Miks mä niin tekisin ku rakastan sua ❤️ mut anteeksi jos ilmaisin itseäni huo91238