Perheillä ei työstä huolimatta ole varaa asuntoon!
Tää on jotain niin järkyttävää ja masentavaa :( :'(
http://areena.yle.fi/tv/863717
KATSOKAA tää ajatuksen kanssa, koska TÄMÄ ON TEIDÄNKIN ja LASTENNE TULEVAISUUS!!!
Eurooppa on KUSESSA!!!
Me näemme NÄLKÄÄ!!!
Tää on jotain niin järkyttävää ja masentavaa :( :'(
http://areena.yle.fi/tv/863717
KATSOKAA tää ajatuksen kanssa, koska TÄMÄ ON TEIDÄNKIN ja LASTENNE TULEVAISUUS!!!
Eurooppa on KUSESSA!!!
Me näemme NÄLKÄÄ!!!
Vastaukset 9
Vanhimmat
Mee töihin niin ei tarvi nähdä nälkää.
Tai kerää pulloja.
Kuinka voit olla "rikas" kun et edes osaa lukea
tai et ainakaan ymmärrä lukemaasi!?
NEHÄN KÄY TÖISSÄ MUTTAKUN SILLÄ TYÖSTÄ SAADULLA PALKALLA
EI ELÄ!!! EIKÄ PYSTY MAKSAMAAN VUOKRAA!!!
Mitä se hyödyttää että teet yötyötä 14 tunnin vuoroja, jos saat siitä 500 e käteen, jolla ei makseta vuokraa saati sitten elätetä lapsia?!
No sen normaalit ja köyhät ihmiset ja työssäkäyvä ihmiset jo on tienneet monia vuosia. Mutta nämä päättäjät sinä ei näe, ei tietenkään, kun heillä on sitä rahaa kierolla tavalla ansaittua. He saavat kaiken ilmaiseksi, ei semmoinen ihminen voi nähdä toisten kurjuutta.
Heille kaikki on hyvinvointivaltiota, kun eivät itse näe sitä köyhyyttä.
Jos me kaikki ihmiset olisimme yhtä kieroja kuin suomessa poliitikot, olisimme kaikki rikkaita. Ei se rikkaus muuten tule kuin kieroilemalla.
no sanokaa nyt ihmeessä mikä täällä on niin kovin huonosti.Ei mulla ainakaan ole mitään valittamista.Ja jos on niin se ei ole muuta kuin jotain itse keksittyä, kunhan tässä nyt valitan jostain, vaikka kun on liian kuuma kokoajan ulkona, ettei voi olla.
Tuohan on dokumentti Amerikkalaislapsista! Ja tämähän on tunnettu asia Jenkeissä!
"3.5 million children living in poverty in the UK"
http://www.youtube.com/watch?v=8BN7ml6b-e4
Aivan yhtä lailla EU:n alueella asuu todella köyhiä lapsiperheitä!
Ja miksiköhän siis Romania ja Bulgaria ovat EU -maita, kun eivät edes omista kansalaisistaan kykene huolehtimaan????
Ja Turkki tulossa perästä...
No Kreikassa porukka tekee itsemurhia köyhyyden takia.Youtubessa laitat että poverty in Greece,niin johan tulee EU:n ihanuutta!!esimerkkinä perhe jossa tulot 200e kk ja aikuisia useampi,töitä ei ole ja jääkaappi tyhjä,pieniä lapsia näytti olevan ainakin kolme.Mummin luona koko sakki asui.Kyllä se samanlainen paska saattaa olla täälläkin edessä,uskon että sosiaaliturva loppuu kokonaan ja samoin lähes ilmainen lääkäri jne.Varaudun tähän ja olen valmis tekemään mitä van jotta perheeni selviää,nytkin hamstrataan ruokaa,lääkkeitä,vitamiinia,pesuaineita,kaikkea niin että elämme pelkästään niillä varastoilla kuukausia.Samoin teen vaatteiden kanssa.Elämme jo nyt niin että aika askeettista,kaikesta olen valmis luopumaan paitsi lasten ruuasta ja hengestämme.
Ja miten köyhyys määritellään?
Jos käytetään eurooppalaista määritelmää eli köyhyysrajaa (tulot alle 60% mediaanitulosta), mainitkaapa yksikin maa jossa ei ole suurta joukkoa köyhiä.
Niinpä.
Homman ajatus on luoda sellainen raja että aina on tarvetta laumalle poliitikkoja, byrokraatteja ja tutkijoita jotka "taistelevat" 5 000 - 10 000 euron kk-palkalla "köyhyyttä" vastaan.