Edward Snowden

http://www.iltalehti.fi/ulkomaat/2013060917131138_ul.shtml

"Kolme viikkoa sitten hän kopioi viimeiset asiakirjat, jätti mukavan elämän ja matkusti Hongkongiin, missä hän on piileskellyt hotellihuoneessa.

Snowden sanoo odottavansa, että amerikkalaisviranomaiset etsivät häntä. Hän toivoi voivansa muuttaa Islantiin.

- Ymmärrän, että joudun kärsimään teoistani, hän sanoo Guardianin sivulla julkaistussa haastattelufilmissä. filmillä."

http://www.guardian.co.uk/world/video/2013/jun/09/nsa-whistleblower-edward-snowden-interview-video

http://en.wikipedia.org/wiki/Edward_Snowden

Yhdenkään 29-vuotiaan ei pitäisi joutua piileskelemään tai pelkäämään mitään.
10250
Äänestä

Muut lukivat myös

Vastaukset 10

Vanhimmat

Eikö olekin ironista, että tuo Snowden on syntynyt vuonna 1984? Vuosi 1984 on englantilaisen George Orwellin kirjoittaman kulttiklassikoksi muodostuneen romaanin nimi.

Tiedän erään suomalaisen sankarin, joka joutui piileskelemään ja pelkäämään 29-vuotiaana. Kerrottuaan totuuden virkamiehille, hän sai tuta. Hänen kokemuksistaan muodostui sanonta: "Älä kerro Alangolle."

Äänestä

Raamatun mukaan jumala tietää ihmisestä jokaisen hiuksen lähdönkin. Valvonnan pelottelulla on pitkät ja toimivat perinteet ja siksi varmaankin järjestetty juttu.

Äänestä
  • Se tarkoittaa hyvällä tavalla tietää, ei pahalla. Tuo Raamatun juttu. Luoja on luonut ihmisen.

    Äänestä

Heheheh. Vai syntynyt 1984?

On kuitenkin syntynyt jo vuosi aiemmin, 1983. Tämä perustuen Internetin tietolähteisiin.

Äänestä
  • Heh. Näköjään tieto on korjattu tänään. Vielä eilen oli toinen syntymävuosi mm. wikipediassa. Jopa iltapäivälehdet välillä uutisoivat hänen olevan 27-vuotias. Informaatio muuttuu koko ajan.

    Äänestä

"Islanti ei voi myöntää turvapaikkaa NSA-vuotaja Edward Snowdenille, jos tämä ei mene itse paikalle Islantiin.

– Islannin lakien mukaan turvapaikka voidaan myöntää vain, jos henkilö on Islannissa, Islannin Kiinan-suurlähettiläs Kristin Arnadottir kommentoi South China Morning Post -lehdelle."

http://www.aamulehti.fi/Ulkomaat/1194818983814/artikkeli/snowden voi saada turvapaikan islannista vain menemalla paikalle nyt voidaan luovuttaa.html

Toivottavasti joku kehottaa häntä menemään välittömästi Islantiin, MIKÄLI siellä voi saada turvapaikan. Ja jos ei saa, mikä on seuraava. Nyt on varmaan jo kiire.

Äänestä

Eiköhän ne pysty tiputtamaan myös lentokoneet niihin ujutetun tekniikan avulla? Alkaa aina vain näyttämään pelottavammalta tämä bigbrother-järjestelmä joka on valmis tekemään mitä vain poliittises-teknologis-sotilaallisen etuaseman säilyttämisen takia. Jää Itä-Saksan Stass kyllä toiseksi.

Nyt tiedetään että vaikoilevat ja tallentavat kaiken puhelu ym. datan, laittavat (ainakin) kaikkiin hieman kalliimpiin kopiokoneiden tulosteisiin tunnisteet, vakoilevat suoraan älypuhelimia ja todennäköisesti piilottavat samaa urkintatekniikkaa myös tekniikkaan (prosessorit, digiboxit, emolevyt, äly-tv:t jne.)

Äänestä

29-vuotias CIA:n ex-työntekijä kertoi Guardian-lehdelle kuinka pääsi työssään lukemaan ihmisten tietoja tuosta vain.
- NSA oli rakentanut laitteet, joilla saattoi salakuunnella ja siepata käytännössä mitä vain, Edward Snowden kertoo haastattelussa.

"Snowden on ollut teknisenä työntekijänä Yhdysvaltain keskustiedustelupalvelu CIA:ssa. Vuodesta 2007 lähtien hän vastasi palvelun tietoverkkoturvallisuudesta ja pääsi lukemaan salaisia asiakirjoja.

- NSA:n kapasiteetti pystyy nielemään suuren osan ihmisten välisestä kommunikaatiosta ilman sen tarkempaa signalointia. Jos halusin nähdä sähköpostisi tai vaimosi puhelimen, minun ei tarvinnut muuta kuin käyttää siepattua dataa, Snowden kuvaili.

- Pääsin sähköposteihin, puhelutietoihin ja luottokorttitietoihin."

http://www.iltasanomat.fi/ulkomaat/art-1288572688371.html

Kuten sanottua tuskin on ainoa taho maailmassa, joka pääsee mihin tahansa sähköiseen tietoon käsiksi. Kyllä tämän saattoi arvata ilman paljastustakin.

Toinen linkki aiheesta
http://www.iltasanomat.fi/paakirjoitus/art-1288572564888.html

Äänestä
  • Miksi kaikki luottokortti- ja rahakorttifirmat on usassa, miksi siellä on tärkeimmät pilvipalvelut, miksi siellä tehdään käyttöjärjestelmät, suorittimet jne. no siksi että etuasema säilyy.

    Äänestä

Kommentoi aloitusta


12345. kirjoitti:

http://www.iltalehti.fi/ulkomaat/2013060917131138_ul.shtml

"Kolme viikkoa sitten hän kopioi viimeiset asiakirjat, jätti mukavan elämän ja matkusti Hongkongiin, missä hän on piileskellyt hotellihuoneessa.

Snowden sanoo odottavansa, että amerikkalaisviranomaiset etsivät häntä. Hän toivoi voivansa muuttaa Islantiin.

- Ymmärrän, että joudun kärsimään teoistani, hän sanoo Guardianin sivulla julkaistussa haastattelufilmissä. filmillä."

http://www.guardian.co.uk/world/video/2013/jun/09/nsa-whistleblower-edward-snowden-interview-video

http://en.wikipedia.org/wiki/Edward_Snowden

Yhdenkään 29-vuotiaan ei pitäisi joutua piileskelemään tai pelkäämään mitään.

Anonyymi
5000

Ilmoita asiaton sisältö

  • Sisältää materiaalia, joka on loukkaavaa, herjaavaa, rasistista, uhkailevaa tai ahdistelevaa.

  • Materiaali sisältää nimiä, yhteystietoja tai muita henkilökohtaisia tietoja. Julkisuuden henkilöistä, julkisissa viroissa toimivista ihmisistä sekä yritysten vastuuhenkilöistä saa keskustella työhön liittyen. Myös yksityiselämään liittyvistä asioista voi keskustella siltä osin, kuin niistä on julkisesti kerrottu.

  • Sisältää lapsille haitallista tai heiltä kiellettyä materiaalia. Seksuaalinen sisältö on sallittua aiheeseen tarkoitetuilla palstoilla, joiden ikäraja on 18 vuotta.

  • Lainvastaista sisältöä voi olla mm. yksityiselämää loukkaavan tiedon levitys, kiihottaminen kansanryhmää vastaan, laiton uhkaaminen, alaikäisiin liittyvä seksuaalinen sisältö/grooming, petokset, identiteettivarkaudet, kunnianloukkaukset ja tekijänoikeusrikkomukset.

  • Sisältö ei liity palstan tai keskusteluketjun aiheeseen.

  • Viesti ei ole suomea tai ruotsia (pl. International Forums), se sisältää mainontaa, se sisältää tekijänoikeuksin suojattua materiaalia, se on massapostitus tai jokin muu syy.

Jaa keskustelu