Voiko täin munia

apua kaipaava

Olla päänahassa? Omalla tyttärelläni on täitä ja kampaamisessa menee päänahka verille. Menee verille ihan vain sen takia, että saadaan ne päänahassakin olevat valkoiset pois. Ihan päänahassa ovat, eivät siis hiusten juuressa. On siis hoito tehty, vaatteet ja lakanat pesty kuudessakymmenessä ja kammattu niinä päivinä kun ehtii. Täitä on voinut olla kuukausia, nythän lapsilla on kesäloma ja meidän lasten päät on kutissu. En vain aluksi uskonut. Ja toinen huoli; Mitä täisamppoota kannattaa käyttää? Käytettiin ekan kerran Nixiä, muttei oikein toiminut. Nyt ostin Priodermiä, onko se hyvä samppoo? Kuulin myös tuosta Nydasta, jos on resistantti kanta. Eli siis voiko päänahassa olla saivareita? Mitä samppoota te muut olette käyttäneet?

5

2737

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • 1+1

      Resistenssiä tarkoitat varmastikin.....

    • hermotmenettänytjo

      Otan osaa - kamppailen saman ongelman kanssa : ( Kirjoitin tuohon alempaan ekjuun aiemmin.

      Kyllä ne sekä saivareet että täit kuulemma voi olla kaiken värisiä. Ne vasta kuoriutuneet täit, eli nymfit on aivan pieniä ja päänahassa kiinni. Yleensä ne ovat tuumia, mutta vaaleahiuksisella voi olla vaaleampiakin. Jos epäröit. käy näyttämässä terkkarille tai lääkärille, ettei päänahkaan tule bakteeritulehdusta!

      Nix ona valitettavan usein tehoton : ( Suosittelen Paranixia tai Liceneriä. Licener lupaa, että yksi hoito riittää ja että se aine oikeasti tuhoaa myös ne munat, että niiden munien pinta halkeaa. Muut aineet ei ilm. lupaa näin paljoa.. Paranix on riittoisaa ja tukahduttaa kuulemma myös munat. Liceneristä varoittaisin, että vaikka pullon pitäisi riittää pitkään tukkaan, se meinasi loppua kesken. Eli levittäminen kannattaa tehdä aluksi niukasti ja huolellisesti päänähkaan ja sitten latvoihin, siten että latvojen jälkeen jää vielä ainbetta jolla varmistettaan että ainetta on varmasti joka paikassa. Tietty, jos on lyhyt tukka, kaikki aineet on helpompi levittää.

      Prioderm on voimakas hyönteismyrkky ja sillekin resistenttejä täikantoja on jo liikkeellä. En uskaltanut laittaa sitä lapselle, itseni käsittelin sillä. Meillä on nyt käytetty Nix, Paranix, itselleni Prioderm ja lapselle vielä Licener. Lähes koko asunto on tyhjennetty ym. siivoukset tehty totaalisen perusteellisesti. Vielökin epäilen, että itselläni on täi : ( Tai sitten päänahka on tulehtunut puremista ja käsittelyistä. Lapsi taitaa olla jo puhdas. En oikein YH:na pysty tutkimaan omaa päätä kunnolla ja lasta tutkiessa huomaan että kaikki munat eivät jää täikampaan. Eli omassa päässäni oi olla munia, koska en itse näe sinne : (

      Kannattaa tutkia päät ulkovalossa! Olen nyt alkanut tehdä niin ja eron huomaa selvästi. Vaikka aiemmin oli kirkas kohdevalo oosoittamassa tukkaan, munia ei näe niin hyvin kuin pihalla.

      Voimia sinne! Olen itse jo kohta mielenterv.potilas tän takia : (

    • Kaikkimikaeitapa

      Lueskelen näitä vanhoja viestejä,kun itse sekoamispisteessä...kivasti yksinelävä aikuinen ihminen nappasi tartunnan satunnaiselta vieraalta....

      Olen kokeillut paranixia ja liceneriä,tartunnasta reilu kuukausi...ei tunnut tehoavan,koska kutina alkaa aina uudestaa,päänahka jo todella arka.Raidiakin olen laittanut ja pesukone jyllää taukoamatta,sosiaalista elämää ei enää ole tartutuksen pelossa...pakastan ja keitän kaikki hiuksia koskevat systeemit,kuten harjat,kammat ja lukulasit ym. joka käytön jälkeen:-)

      Täytyy kokeilla tuota priodermia.

      Todella mieluusti ajelisin pään puliksi,jossen olisi töissä ihmisten näkyvillä..

      Toivottavasti aiemmilla kirjoittajilla jo asia pois päiväjärjestyksestä!

      • hermotmenettänytjo

        Kirjoitan tähän ketjuun taas, jos on jollekin apua. Meillä päästiin lopulta täistä eroon (toivottavasti ei tule takaisin..), mutta päänahkani on yhä tulehtunut, kutiseva, kirvelevä ja hiukset on pilalla : ( Täitä ei enää syksyllä löytynyt, eli hommasta on jo puoli vuotta aikaa, eikä päänahka ole toipunut. Olen yrittänyt etsiä rauhoittavia shampoita, mutta mikään ei tunnu rauhoittavan tilannetta. Ihotautilääkärille ei ole varaa mennä.

        Neuvoisin, että täikampaus tehdään erittäin huolellisesti parin viikon ajan ja jos saivareita ei todellakaan löydy, silloin täytyy vaan luottaa siihen ettei niitä täitä enää ole. Nyt jälkikäteen ymmärrän, että olin itse niin hysteerinen (ja päänahka oli/on niin tulehtunut täikampaamisesta ja käsittelyistä) että tulkitsin kirvelyn ja kutinan täiden aiheuttamaksi, vaikka niitä ei enää ollut. Minulla ei ollut ketään, kuka olisi tehnyt minulle huolellisen täikampaamisen, joten en voinut tietää onki minulla niitä vai ei. Mutta koska lapsella ei ollut, oli vaan luotettava siihen ettei minullakaan ole.

        Joku voi pitää tätä liioitteluna ja elämäni helppona, kun näin sanon, mutta täitartunta oli elämäni kamalinta aikaa. Siitäkin huolimatta, että lähipiirissäni on erittän vakavaa sairastelemista ja kaikenlaista murhetta sekä ongelmia.


    • täivapaa

      Meillä toimi PARANIX -shampoo kertalaakista! SUOSITTELEN!
      Pesin 2 päivänä ja sitten ohjeen mukaan 1 viikon päästä sama käsittely uudelleen. Ja tietenkin asianmukainen siivosu (lakanat, pipot, harjat yms.) päälle.

      Eipä oo sen koommin niitä näkynyt.

    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Kysymys muille miehille

      Onko teille varattu nainen ongelma? Mikään muu naisessa ei töki kun se että hän on varattu. Kamppailen houkutuksen kanss
      Ikävä
      133
      7280
    2. Kaipaisin nyt kosketusta

      jota ei koskaan ole ollut. Saisinpa tuntea kätesi niskallani ja silittelemässä päätäni. Sulaisin varmasti siihen.
      Ikävä
      14
      2660
    3. Imaami kysyy, miksi pojat uivat ilman valvontaa

      Kalajoen särkät ovat usean kilometrin pituiset. Siellä on kylttejä, joissa varoitetaan rannan vaaroista. Siellä ei ole
      Maailman menoa
      266
      1278
    4. Sokea "ystävälle"

      Oletko oikeasti noin sokea?
      Ikävä
      100
      1059
    5. Mansikkatiloilla hyväksikäytetään ukrainalaisia

      Työolot ovat surkeita ja palkka kelvoton. https://yle.fi/a/74-20172942
      Maailman menoa
      171
      990
    6. Kerrostaloihin ilmalämpöpumput

      Ulkomailla näkee paljon ilmalämpöpumppuja kerrostalojen ulkoseinissä. Mikä estää taloyhtiötä hankkimasta niitä asuntoih
      Sinkut
      71
      945
    7. En ymmärrä käytöstäsi

      Se on ollut eräänlaista hyväksikäyttöä. Että seura kyllä kelpaa palstan välityksellä silloin kun ei ole parempaakaan tek
      Ikävä
      137
      930
    8. Kiitoksia kaikille epäasiallisesta sisällöstä liputtaneille

      Se ylimielisyys ja epäasiallisen julkaisun jakaminen ei sitten kantanut.
      Tuusniemi
      79
      784
    9. Kirkonkylän puliveivarit

      Hieman pistää silmään nuo puliukot ja akat kirkonkylän penkeillä ja S-marketin kulmilla. Tarttis varmaan tehdä asialle j
      Karstula
      13
      763
    10. Persaukinen puolankalainen kävi kerjäämässä paitaa

      Ja lippistä. Nauratti suuresti kun katsoin. Kukahan mahtanee olla? Voipi katsoa täältä jutun. https://www.youtube.com
      Puolanka
      18
      741
    Aihe