Iranissa ei ole uskonnonvapautta

ihmisoikeus

Teheranilaisen Assemblies of God seurakunnan pastori, Ropert Asserian, pidätettiin toukokuun 21. päivänä. Hänet on vielty vangittuna tuntemattomaan paikkaan. Pidätys tapahtui Islamilaisen Turvallisuuden (Islamic Security agents) osaston tehtyä ratsian kirkkoon. Ennen kirkkoratsiaa viranomaiset tekivät kotietsinnän pastorin kotiin ja takavarikoivat hänen omaisuuttaan.

Pastori Asseranin ystävä ja työtoveri kertoo: "Seurakunta tiesi, että oli vain ajan kysymys milloin jotain tämän kaltaista tapahtuisi. Pyydän kaikkia kristittyjä rukoilemaan pastori Asserianin puolesta. Hän on rakastettu pastori, aviomies ja kahden nuoren pojan isä. Rukoilkaa myös koko seurakunnan puolesta, joka elää nyt traumaattista aikaa. Toivoisin myös, että kansainvälinen yhteisö ottaisi yhteyttä Iranin viranomaisiin tämän tapauksen johdosta. Tämä on yksi esimerkki siitä miten Iranin hallinto polkee iranilaisten vapautta."

http://ihmisoikeus.blogspot.fi/2013/06/iranilainen-pastori-pidatettya-ja-maan.html

1

96

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • Löytyisiköhän tällaisiin ongelmiin taloteknisen suunnittelun ja rakentamisen puolelta ratkaisuja, jotta voi rauhassa harrastaa kristillistä ilosanomaa.

    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Ikävöin sinua kokoyön!

      En halua odottaa, että voisin näyttää sinulle kuinka paljon rakastan sinua. Toivon, että uskot, että olen varsin hullun
      Ikävä
      61
      4348
    2. KALAJOEN UIMAVALVONTA

      https://www.kalajokiseutu.fi/artikkeli/ei-tulisi-mieleenkaan-jattaa-pienta-yksinaan-hiekkasarkkien-valvomattomalla-uimar
      Kalajoki
      143
      3087
    3. Jos sinä olisit pyrkimässä elämääni takaisin

      Arvelisin sen johtuvan siitä, että olisit taas polttanut jonkun sillan takanasi. Ei taida löytyä enää kyliltä naista, jo
      Tunteet
      47
      2398
    4. Kadonnut poika hukkunut lietteeseen mitä kalajoella nyt on?

      Jätelautta ajautunut merelle ja lapsi uponnut jätelautan alle?
      Kalajoki
      46
      2323
    5. Hukkuneet pojat kalajoella pakolaisia?

      Eivät osanneet suomea nimittäin.
      Maailman menoa
      97
      1961
    6. Älä mahdollisesti ota itseesi

      En voinut tietää. Sitäpaitsi.. niin
      Ikävä
      24
      1883
    7. Ota nainen yhteyttä ja tee Tikusta asiaa?

      Niin sitten minä teen Takusta asiaa.
      Ikävä
      28
      1596
    8. Joku hukkui Hyrynsalmella?

      Oliko mökkiläinen taas?
      Hyrynsalmi
      22
      1574
    9. Mitä sinä mietit

      Mies?
      Ikävä
      149
      1402
    10. Metsästysmökki

      Metsästyskortti saapui. Lisäksi metsästysmökki varata!
      Kuhmo
      34
      1233
    Aihe