Oikeaa fundamentalismia

MrSmithy

Iranilainen pastori pidätettyä ja maan suurin protestanttinen kirkko suljettu

Teheranilaisen Assemblies of God seurakunnan pastori, Ropert Asserian, pidätettiin toukokuun 21. päivänä. Hänet on vielty vangittuna tuntemattomaan paikkaan. Pidätys tapahtui Islamilaisen Turvallisuuden (Islamic Security agents) osaston tehtyä ratsian kirkkoon. Ennen kirkkoratsiaa viranomaiset tekivät kotietsinnän pastorin kotiin ja takavarikoivat hänen omaisuuttaan.

Pastori Asseranin ystävä ja työtoveri kertoo: "Seurakunta tiesi, että oli vain ajan kysymys milloin jotain tämän kaltaista tapahtuisi. Pyydän kaikkia kristittyjä rukoilemaan pastori Asserianin puolesta. Hän on rakastettu pastori, aviomies ja kahden nuoren pojan isä. Rukoilkaa myös koko seurakunnan puolesta, joka elää nyt traumaattista aikaa. Toivoisin myös, että kansainvälinen yhteisö ottaisi yhteyttä Iranin viranomaisiin tämän tapauksen johdosta. Tämä on yksi esimerkki siitä miten Iranin hallinto polkee iranilaisten vapautta."

Lähde: Elam Ministries, Article 18 ja Be-A-Voice Network

7

205

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • kjkl

      Jeesus profetoi omiensa joutuvan vainotuiksi! Jeesus on oikea profeetta, kuulkaa Häntä eli lukekaa ahkerasti Jeesuksen opetuksia!!

      • Jeesus profetoi palaavansa opetuslastensa eliaikana. Ei palannut.

        Väärä profeetta.


      • yurki1000
        The_Rat kirjoitti:

        Jeesus profetoi palaavansa opetuslastensa eliaikana. Ei palannut.

        Väärä profeetta.

        Luota yksin Raamattuun. Jeesus palaa kolmantena päivänä/vuosituhantena eli milloin tahansa. Oletko valmis?


      • allahsuurin
        yurki1000 kirjoitti:

        Luota yksin Raamattuun. Jeesus palaa kolmantena päivänä/vuosituhantena eli milloin tahansa. Oletko valmis?

        Luota koraaniin, jeesus olli allahin profeetta.


      • kjkl
        The_Rat kirjoitti:

        Jeesus profetoi palaavansa opetuslastensa eliaikana. Ei palannut.

        Väärä profeetta.

        "Yksi päivä Herran huoneessa on parempi kuin tuhat vuotta muualla!" "Yksi päivä on kuin tuhat vuotta ja tuhat vuotta kuin yksi päivä!"Raamatun mukaan. Eli Jumalan maailmassa tuo kulunut 2000 vuotta voi olla vain 2 paivää! Eli Jeesuksen pian tuleminen voi olla Jumalan ajanlaskun mukaan!


    • kjkl

      P-korealinen epäsuosioon joutunut johtaja ja lähettiläs lienevät Gorbatsovin aikaisen herätyksen kristityiksi kääntyneitä piilokristittyjä. "Jumala muuttaa väärät profeetat koiriksi!" Joutui koirien(väärien profeettojen) raatelemaksi tuo epäsuosioon joutnut johtaja nettkirjoitusten mukaan.

    • kjkl

      P.korelaiset laskettelevat myötätuuleen kaasuja kirkkojen ja kristillisten kokouspaikkojen kohdilla.

    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Toiko Helen laivalastillisen vieraslajeja Suomeen?

      Loviisan satamaan tuotiin laiva­lastillinen pähkinän­kuoria Norsun­luu­rannikolta Loviisan satamaan kiinnittyi vapun al
      Maailman menoa
      125
      2611
    2. Elikkä Riikka Purra ei kannusta Suomea edes euroviisuissa

      Sellaista on persujen "isänmaallisuus", oma kansa viimeiseksi ja ulkomaalaiset ensimmäisiksi. https://www.iltalehti.fi/
      Maailman menoa
      52
      2008
    3. Koulujen kesälomien siirto

      Koulujen kesälomaa voitaisiin siirtää viikon verran. Se voisi olla hyvä kompromissi. Pääsiäsiseen voitaisiin lisätä muut
      Maailman menoa
      134
      1750
    4. Riikka: 3 euron bensa, Ruotsi: bensavero jopa alle EU-minimin

      Eipä vaan suomalainen autoilija saa kaikkien rakastamalta Riikalta sympatiaa. Ruotsissa on eri meininki, siellä diskutee
      Maailman menoa
      19
      1638
    5. Mitä kirjainta haluaisit

      rakastella juuri nyt?
      Ikävä
      114
      1538
    6. Inhottava stalkkeri

      Mikä ajaa ihmisen moiseen toimintaan ?
      Ikävä
      138
      1288
    7. Nainen, mistä johtuu että joskus et vain ymmärrä?

      Älä sitä, älä tätä. Ei niitä varoituksia turhaan sanota. Älä laita sormeasi sirkkeliin. Älä hengaile sen murhaaja poruka
      Ikävä
      144
      1015
    8. Victoria-tytär, 16, vertaa Martina Aitolehteä ja Esko Eerikäistä: "Iskä on enemmän..."

      Martina Aitolehti ja Esko Eerikäinen ovat ex-pari ja heillä on yksi yhteinen tytär, Victoria. Eerikäinen oli Huomenta Su
      Kotimaiset julkkisjuorut
      81
      1008
    9. "UKRAINA HYÖKKÄÄ LATVIAN ÖLJYVARASTOON JA JUNAAN"!!!

      "MATKUSTAJAJUNA SAI UKRAINALAISLENNOKEISTA VAKAVIA VAURIOITA"!!!
      Maailman menoa
      46
      952
    10. Yhä pyörit mielessä,

      ja tällä kertaa huomasin yhden asian: Sinusta välittyi sellaista lempeyttä ja välittämisen tunnetta, jota ei voi unohtaa
      Ikävä
      29
      897
    Aihe