Ihalaisen resepti

Työvoimaministerimme Ihalainen haluaa kaunistaa työttömyystilastoja poistamalla sieltä yhden ikäluokan jatkamalla oppivelvollisuusikäräjaa vuodella. Hahhhaa, niin läpinäkyvää, mutta lapsen ihmisarvoa alentavaa pitää nuorta vain tilastonumerona oikean välittämisen sijaan. Sitäpaitsi, kuvittelisi oppivelvollisuusasioiden kuuluvan opetusministerille eikä työministerille, jos oppilaista tosiasiassa olis kysymys eikä työllisyystilastojen kaunistamisesta.
22115
Äänestä

Muut lukivat myös

Vastaukset 22

Vanhimmat

Minun reseptini on seuraava.

http://yle.fi/uutiset/berliinissa_rakennetaan_uutta_kaupunkilinnaa_ita-saksan_purkaman_tilalle/6684504

Työministeri Lauri "kirvesmies" Ihalainen voisi ottaa asiakseen hoitaa myös suomalaista kaupunkiarkkitehtuuria.

Ns. Turun tauti vei mennessään monta arkkitehtoonisesti kaunista rakennusta Turussa kauppatorin ympäriltä.

Niiden tilalle grynderit kasasivat Neuvostoliittolaismallisia kuutioita ja luotettavien tietojen mukaan SDP-puolue oli suurin syyllinen lupia myönnettäessä.

500 000 työttömän joukossa on myös rakennusalan ammattilaisia. Mitä olet Lauri mieltä, jos luovutatkin ne 55 miljoonaa euroa humanitäärisille varattua kotouttamisrahaa perustusten "valurahoiksi", että entiseen pääkaupunkiimme saataisiin "berliinin mallin mukaan" edes yksi oikean arkkitehdin suunnittelema talokaunotar?

Kun vielä pidätte huolen siitä, että tulevalla rakennustyömaalla eivät työskentele "kahdeneuron" tuntipalkkalaiset, niin tuo liike saattaisi antaa uutta potkua ja näkemystä tähän nykykurjuuteen.

Rohkenen esittää tällaista mallia, kun minua fiksummat ja viisaammat ovat "Guggenheimejakin" julkisuudessa ehdotelleet : - )

Äänestä

Muistuttaisin vielä Lauri I:tä että Suomi on sitoutunut lasten oikeusien sopimuksessa ottamaan kaikessa viranomaispäätöksissään huomioon ensisijaisesti lapsen edun, ei siis työvoimatilastoja tai niiden kaunistamista, jotka tulevat kaukana, kaukana takanapäin. Lapsi ei ole syntynyt yhteiskuntaa varten vaan yhteiskunta on olemassa lasta varten (ei poliitikkoa varten). Pidä tämä Lauri mielessä kun räätälöit ja näpertelet jatkossa sotkeutumassa lasten ja perheiden elämään.

Äänestä
  • http://yle.fi/uutiset/konkurssi_uhkaa_yha_useampaa_-_huhtikuu_surkeampi_kuin_taantumavuonna/6684744

    Odotan innolla, milloinka SDP-puolue kaunistaisi myös Suomen Asiakastiedon tilastoja. Puolueen kassavaranto on kuulemani mukaan melkoisen "ohut".

    Tosin se ei ole ihme, kun maksavat jäsenet kaikkoavat "Loimaalle" ja suuri osa demareista istuu tyhjän panttina ihmetellen Ihalaisen "temppuja".

    Myös "vihollisten laariin" on ollut tunkua, kun duunaridemarit ovat puolueensa saamattomuuteen kyllästyneet. Kasvava valtionvelka ei nosta kannatusta.

    Asia lienee niin, että oikeiden päätösten tekeminen puolueiden keskinäisessä väännössä on jättänyt oman maan kansalaiset taka-alalle? Siinä onkin demareiden tempuntekijöille haastetta saada entinen mahtipuolue uuteen kukoistukseensa.

    Kansalaiset palkitsevat oikeiden päätösten tekijät. Humanitääriset palkitsevat demuvasenviheriöivien temppuilut.

    Äänestä

Tosiasia on niin, että moni tarvitsee tuota oppivelvollisuutta enemmän, kuin toinen ja tämän takia ei ole hassumpi ajatus, että yhdellä lisävuodella yritetään pumpata tietoa ja aktivoida tällä tavalla melkein jo menetettyjä nuoria.

Onhan jonkun puututtava tähän koko Eurooppaa vellovaan nuorisotyöttömyysongelmaan ja tuolla lisäkoulutuksella taatusti ei ole negatiivisia seurauksia. Nuorta ihmistä tällä tavalla pidetään aktiivisena, ei kä passivoida rokuliin, kotiin ja odottamaan, että joku heille jotain tarjoaa. Taatusti joku ei tarjoa, ellei hanki itselleen kunnon koulutusta kunnon ammattiin.

Toisilla nuorilla Suomessakin näyttää olevan työtä niin, että tilauskirjat ovat täynnä, mutta taas toiset eivät edes koskaan ole päässeet kontaktoimaan työelämän kanssa. Kyllä sitä pitää puuttua perheidenkin elämään, jos sieltä nuori ei muuten saa aktiivista otetta elämään. Kodista on voinut tulla jo perintönä sellaista, että työtä ei kannata tehdä, vaan sitä pärjää hyvinvointyhteiskunnassamme muutoinkin.

Moni nelikymminen nainenkin on selvinnyt noin pitkälle tekemällä muutaman vuoden välein lapsia ja elänyt perhetukien varassa näkemättä nälkää. Hulluahan tälläinen meininki on, kun työssä kävijöiden ja eläkeläisten veroja maksamalla on elätettävä kaikki työhaluttomat ja työtä vieroksuvat. Tsemppiä hallituksemme parhaimmalle ministerille Lauri Ihalaiselle äänestäjältä, jonka äänelle on tullut reilusti katetta, kun hänestä tuli työministeri.

Äänestä

Kikkaillen hoitanut työttömyyttä.. Kurssilla ja tukitöissä, ei ole työtön!

Äänestä
  • Rahaministeri Urpilaisella olisi mahdollisuus oikeilla päätöksillään "pelastaa suomalaiset pankit", mutta kun Jutta on leukaansa myöden sidoksissa kotimaatamme paljon suurempiin kysymyksiin ja niiden setvimisiin.

    "Rahoituskate kuvaa pankkien perusliiketoimintaa. Tilastokeskuskin toteaa, että rahoituskatteen supistumista selittää lähinnä korkotuottojen väheneminen.

    Talous
    Kotimaisten pankkien rahoituskate laski tammi-maaliskuussa selvästi viime vuoden vastaavaan aikaan verrattuna. Tilastokeskus kertoi torstaina, että rahoituskate laski tammi-maaliskuussa 17 prosenttia edellisestä vuodesta.

    Edelliseen neljännekseen eli loka-joulukuuhun verrattuna rahoituskate laski kolme prosenttia.

    Rahoituskate kuvaa pankkien perusliiketoimintaa. Rahoituskatetta eli korkokatetta syntyy, kun pankit ottavat lainaa halvemmalla kuin antavat sitä.

    Tilastokeskuskin toteaa, että rahoituskatteen supistumista selittää lähinnä korkotuottojen väheneminen.

    Tuon ongelman osaa jo perusduunarikin hoitaa :-)

    Äänestä

Lauri Ihalainen yrittää hikipäissään työllistää suomalaisia nuoria, mutta Elinkeinoelämä ja porvaripiirit vihreät mukaan lukien pumppaavat Suomen täyteen maahanmuuttajia ja kylvettävät niitä. Pienen köyhän Suomen on mukamas työllistettävä maailman jokakolkasta tänne saapuvat. Aika raskasta meille verojen maksajille ja koko toiminnan rahoittajille.

Eilenkin porvareiden ja eritoten kepulaisten hallinnassa oleva YLE lähetti ajankohtaisohjelmassaan meille vihastuneille maksajille yhdestä kreikkalaisesta vanhasta miehestä, jota meidän veronmaksajien rahoillamme yritetään kouluttaa tiekoneiden käyttäjäksi tietyömäille. Ei kuulema tuo vanha mies ole saanut töitä Suomesta huonon kielitaitonsa takia.

Sydän rinnassa pomppasi ja pani miettimään, että on tämä kunmallista touhua, kun meidän suomalaiset ammattitaitoiset työntekijät potkitaan työpaikoilta kilometritehtaalle ja ei taatusi kylvetetä sen jälkeen enää mihinkään ammattiin. Noihin maahanmuuttajiin kuitenkin satsataan kymmeniä miljoonia ja mielestäni tämä on hullujen touhua.

Espookin satsaa kautöihin valtavat määrät rahoja, mutta on saanut havaita, että hoono soomi porukkahan ne noita katurakentamisia tekee. Missä ihmeessä suomalaisen työväki luuraa? Hoono soomi kaikuu joka paikassa ja kyllähän se nostaa kiukun pintaan, että miten porvareiden ylivoimalla on saatettu yhteiskuntamme on mätätilaan.

Äänestä

Samaa ihmettelin. Miksi laittaa lisää rasitetta koulumaailmaan kun siellä on huutava resurssipula ja nykyiset oppivelvolliset eivät saa tarvittavaa tukea koulussa. Ihalaisenkin kannattaisi keskittyä oman ministeriön byrokratian purkamiseen pois työn tieltä ja tehdä käytäntö vastaamaan markkinoita. Moinen ei edes tarvitsisi välttämättä hankalaa laki muutosta, vaan järkevämpi ohjeistus ylhäältä näille järjenjättiläisille jotka luulevat ainoana tehtävänään olevan palkkatyön estäminen ja kuuluisi juuri Ihalaisen toimen kuvaan ja euroja säästyisi eikä menisi tunkiolle. Atk aikana ihmeen hankalaa ja turhia lausuntoja saa odotella että saa päivärahaa/soviteltua päivärahaa jos palkka/korvaus/paperit työstä ei tule ajallaan ja kun on sattunut töitä tekemään. Ammatinharjoittajankin olisi helpompi lähteä lyhyelle keikalle kun työ olisi sallitua, eikä tarvitsisi valita työttömyyttä jos tarjolla on vain pätkätöitä. Työ salliminen toisi juuri niitä uusia innovaatioita joita Suomi kaipaisi nykytilanteessaan ja joille annettaisiin mahdollisuus kasvaa.

Ihalainen salli palkkatyö, olipa se omana työnä, osuuskunnan tai sivutoimisen yrittämisen kautta tehtyä, ilman virkailijan mielivaltaista arviota. Tuolla pätkätyön arvostamisella saataisiin Suomeen niitä oikeita työpaikkoja jotka tuntuvat olevan pelkkä haave nykyään.

Äänestä

Kautta aikojen on Suomessa yleensä ollut työministerinä sellainen henkilö, jolla on asiantuntemusta perehtyä työttömien asioihin ja jopa työllistää niitä. Yleensä Suomessa tuolle työministerin salkulle ei ole annettu kovinkaan suurta painoarvoa ja se on annettu jollekin huithapelille hoidettavaksi, niin kuin esim. vihreiden Anni Sinnemäelle. Liekkö tuo naikkonen elämässään tehnyt yhtään ehjää työpäivää ja tietäneekö edes, mitä sana työ tarkoittaa.

Tarkoituksella annetaan tämä salkku sellaisille, joilla ei ole asiantuntemusta hoitaa tätä työttömyysongelmaa. Siksipä nyt puhutaan siitä, että Lauri Ihalainen on tämän Jyrki Kataisen hallituksen paras ministeri. Eli hän nauttii sivistyneiden kansalaisten enemmistön luottamusta ja tämä riitää kiitokseksi ja kannustukseksi hänen työlleen.

Äänestä

Tulkaahan kaikki työväestö ja pienyrittäjä IPU,n jäseniksi, tai
ainakin kannattajiksi http://ipu.fi/



Itsenäisyyspuolueen tavoitteena on tasa-arvoon perustuva, ihmisläheinen ja oikeudenmukainen yhteiskunta, joka turvaa myös tulevien sukupolvien elämisen mahdollisuudet.
Suomen itsenäisyys, laillisuus ja kansanvalta on palautettava irtautumalla rahavallan ohjaamasta EU:sta.
Suomessa on otettava käyttöön oma raha, Suomen markka ja oma itsenäinen raha- ja talouspolitiikka.
Suomi on irrotettava EU:n sotilasliittokehityksestä ja pidettävä kansainvälisten selkkausten ulkopuolella harjoittamalla johdonmukaista ja luotettavaa puolueettomuuspolitiikkaa. NATO-jäsenyys on torjuttava. Maanpuolustuksen on perustuttava yleiseen asevelvollisuuteen.

Tässä muutama IPU:n tavoitteista, paljon muitakin on, lue ja
mieti olisiko nämä myös sinun tavoitteitasi?

Äänestä
  • Tuo särähtää korvaan "Maanpuolustuksen on perustuttava yleiseen asevelvollisuuteen.", tuo on liian vanhakantaista ajattelua. Moni nuori saa ensimmäiset taloudelliset vaikeudet juuri tuon yleisen asevelvollisuuden vuoksi ja menettää jopa luottotietonsa vuosiksi. Tuohon ainoa oikea ratkaisu olisi palkka-armeija, koska tuskin kunnon korvausta jokaiselle asevelvolliselle maksettaisiin. Hesari joku aika sitten oli kirjoitus(taisi olla upseerikokelas) jossa väläytettiin että jos on kerennyt esim. yrittäjäksi kerennyt niin saisi/olisi mahdoollisuus vapautukseen juuri tuolla taloudellisilla perusteillla.
    Kun miettii oman pojan armeijaa juuri nyt niin kupru tuli yritystoimintaan, asunto meni ja avopuoliso katkolle tuon armeijan takia niin tuntuu turhan kovalta hinnalta nuorelle. Asunnon säilytykseen olisi ollut mahdollisuus, jos heillä olisi ollut yhteinen lapsi. Tuossa on erittäin suuri porsaanreikä tuossa mahtavassa asevelvollisuudessa, joten sen puolesta ei kannata liputtaa. Ammattiarmeija vain kehiin niin työpaikkoja olisi edes vähän.

    Äänestä

Stora Ensosta poispotkituthan voisivat myös mennä vuodeksi sinne Ihalaisen räätälöimälle oppivelvollisuusluokalle. Sitähän ei ole aikanaan tullut käytyä kun se vasta nyt keksittiin. ;) Päämääränämme on tilastojen kauneus.

Äänestä

Miksi muuten kannattaa Lauri Ihalaisen taistelle siitä, että Suomessa kaikki nuoret työllistettäisiin? Eilenhän meille media vaahtosi isojen herrojen suulla, että maailmaan on syntynyt hirvittävä määrä ihmisiä ja he ovat valmiita tekemään töitä hinnalla millä hyvänsä. Hyvinvointivaltiossamme kasvaneet nuoret, jotka ovat saaneet kultalusikalla kaiken valmiina, eivät ymmärrä enää sitä, että töitä ei yksinkertaisesti enää ole ja on alistuttava tekemään niitä paskahommiakin kehnolla palkalla.

Eihän enää esim. pääkaupunkiseudulla rakennustöissä juuri näe suomalaisia työntekijöitä, vaan kyllä se hoono soomi särähtää korviin ja myös huono työn laatu kismittää. Jos ei makseta kunnon palkkaa ei sitä voi laatuakaan odottaa, ei isomahaiset herratkaan ja wahlroosit.

Äänestä

Kyllä työtä riittää, mutta ei enää palkanmaksajia. Työpaikkojen lisäämisen sijaan pitää keskittyä palkkaajien lisäämiseen. Osaisko Ihalainen tästä ottaa onkeensa.

Äänestä
  • Kyllä se nyt ikävä kyllä vaan on niin, että niin kauan, kuin puolue SD on hallituksessa "pienen ihmisen = duunarin asialla", niin puolue SD on se puolue, joka keskittyy "palkkaajien lisäämiseen", elikkä på finska, keskittyy hyvävaliverkostonsa edelleen kehittämiseen ja sisäsiittoisen ikioman rahaministerinsä yliveroilla keräämien rahojen tuhlailuun "näennäisdemokratian" nimissä.

    Hyvin ovat onnistuneetkin, koska SD-puolueen kannatus on kirkkaasti jo neljännellä sijalla ja Juhannuksen jälkeen voivat olla jo viidennellä sijalla.

    Pääasia palkansaajien kannalta toisaalta on se, että ovat edes jollakin sijalla alle 10%:n kannatuksen. Sitä kansalaiset sankoin joukoin kannattavat.

    Äänestä

Ihan selvästi Ihalainen käyttää lapsia pelinappuloina pitäen heidät temppukoulutuksella poissa työnhakijatilastoista ja opetusministeri vaikenee. Inhottavaa demarikulttuuria taas kerran. Ei väliä miten on, kunhan tilastot paremmalta näyttää. Kuinka paljon aivokapasiteettia siellä käytetään tilastokikkailuun oikeiden korjausten ja toimenpiteiden sijaan. Mielestäni tuo kertoo osaamattomuudesta, neuvottomuudesta ja pelosta.

Äänestä

Kuismasen resepti on tällainen.

"Kuismasen mielestä velkaisesta tilanteesta pääsee yhtä tietä ulos.

- Ainoa mahdollinen tie, jolla tästä tilanteesta pitkällä aikavälillä päästään ulos, on saada sellaista talouspolitiikkaa, joka lisää yksityisen sektorin kasvumahdollisuuksia. Se vaan on niin, että kestävä kasvu käynnistyy sitä kautta. Kun se (yksityinen sektori) paranee, julkisen talouden tilanne kohenee. Se ei mene toisin päin."

Saranan puolelta ei kannata yrittää sisään. Jotenkin sitä toivoo, että SD:n väkikin sen oivaltaisi.

Äänestä

Kommentoi aloitusta


Helinä-keiju3 kirjoitti:

Työvoimaministerimme Ihalainen haluaa kaunistaa työttömyystilastoja poistamalla sieltä yhden ikäluokan jatkamalla oppivelvollisuusikäräjaa vuodella. Hahhhaa, niin läpinäkyvää, mutta lapsen ihmisarvoa alentavaa pitää nuorta vain tilastonumerona oikean välittämisen sijaan. Sitäpaitsi, kuvittelisi oppivelvollisuusasioiden kuuluvan opetusministerille eikä työministerille, jos oppilaista tosiasiassa olis kysymys eikä työllisyystilastojen kaunistamisesta.

Anonyymi
5000

Ilmoita asiaton sisältö

  • Sisältää materiaalia, joka on loukkaavaa, herjaavaa, rasistista, uhkailevaa tai ahdistelevaa.

  • Materiaali sisältää nimiä, yhteystietoja tai muita henkilökohtaisia tietoja. Julkisuuden henkilöistä, julkisissa viroissa toimivista ihmisistä sekä yritysten vastuuhenkilöistä saa keskustella työhön liittyen. Myös yksityiselämään liittyvistä asioista voi keskustella siltä osin, kuin niistä on julkisesti kerrottu.

  • Sisältää lapsille haitallista tai heiltä kiellettyä materiaalia. Seksuaalinen sisältö on sallittua aiheeseen tarkoitetuilla palstoilla, joiden ikäraja on 18 vuotta.

  • Lainvastaista sisältöä voi olla mm. yksityiselämää loukkaavan tiedon levitys, kiihottaminen kansanryhmää vastaan, laiton uhkaaminen, alaikäisiin liittyvä seksuaalinen sisältö/grooming, petokset, identiteettivarkaudet, kunnianloukkaukset ja tekijänoikeusrikkomukset.

  • Sisältö ei liity palstan tai keskusteluketjun aiheeseen.

  • Viesti ei ole suomea tai ruotsia (pl. International Forums), se sisältää mainontaa, se sisältää tekijänoikeuksin suojattua materiaalia, se on massapostitus tai jokin muu syy.

Jaa keskustelu