Mitä kalastuslain muutos merkitsee?

Ei ole koskaan ollut kalastukseen lupia eikä tule koskaan olemaan, sen minkä kalastan, kaikki kalat otan kissalle ja itselle.

Kaloja on ollut maailmassa ennen lupien keksimistä. Kuka ne kalat omistaa??
Tarvitsee varmaan kohta ostaa lupa marjastukseen..


Ja vielä tälläistä naurettavuutta

"– Lisäksi alamittaiset kalat on nyt päästettävä takaisin veteen, vaikka ne olisivat vahingoittuneita tai kuolleita."

EN TOSIAANKAAN PÄÄSTÄ!

http://www.aamulehti.fi/Kotimaa/1194819433441/artikkeli/mita kalastuslain muutos merkitsee .html
1668
Äänestä

Muut lukivat myös

Vastaukset 16

Vanhimmat

Ensiksi sanaotaan, että syökää kalaa, sitten estetään kalan hankkiminen, kovin on ristiriitaista.

Äänestä

Keski-Euroopassa sinulla ei ole oikeutta mennä marjastamaan eikä tekemään mitään muutakaan yksityisten maille.
Sama on vielä edessä meilläkin.

Äänestä

Rahastetaan, kielletään, rajoitetaan, verotetaan...mitä vielä??

Tätä paskaa on SUOMI

Äänestä
  • Ole pelkkä Suomi, vaan EU.

    Äänestä

  • Ei se kirjoitti:

    Ole pelkkä Suomi, vaan EU.

    Suomi on ainoa pilkunnussija näissä lakipykälissä ja mielellään ensimmäisenä
    hankaloittaa kaikkea se on se ero.

    Niinkuin "paskalaki"

    Äänestä

Haistakaa "Lahna" vikisijät, jotka ette ole mihinkään tyytyväisiä.

Siitä ei ole kovinkaan kauan, kun rantahurrit kuvittelivat omistavansa kaikki mren kalat ja jopa vedetkin. Silloin oli kyttäyskulttuuri valloillaan ja nousi kauhea poru valtakunnallisen viehekortin suunnittelusta.

Nyt kun helpotusta on luvassa lisää ja aivan järkevin perustein, niin te pikkuhomot jaksatte valittaa ja itkeä.
Ravustaminen voitaisiin uuteen sydeemiin lisätä helposti samaan lupaan kuuluvaksi ja pikkuhomoista syöttejä.

Urheilukalastaja

Äänestä
  • Aina tyytyväinen kun ei ole lupia eikä sellaisia tarvitse ostaa, täällä
    "pikku järvissä, korvessa" otetaan omiin tarpeisiin ja aina on kalaa ilman istutuksia tai muita "tukiaisia, ihan luonnon omia antimia.

    Äänestä

Kun sieltä edes jotain muuta saisi kun haukia niin niitä lupia maksaisi mielellään. Mutta vuosi vuodelta järvien saaliit vain huononee. Vetouistelussakin tyhjää saa vetää jatkuvasti. Jos muutaman arvokalan sattuu kesässä saamaan niin se alkaa olla jo ihme. Siihen kun laskee käytetyn polttoaineen ja luvat niin jää pahasti pakkasenpuolelle kesän saaliskiintiö vs hinta.

Äänestä
  • Hauki on maukas ja hyvä kala, paljon parempi kuin esimerkiksi kirjolohi.

    Äänestä

en ole katiskaa ennenkään merkinnyt, enkä varsinkaan nyt. siinä se on tietyssä kohdassa josta sen saa koukulla napattua. sakottakoot jos siltä tuntuu, ei niitäkään makseta.

Äänestä

Kyllä se niin on että ihmiset ketkä vähänkin syrjemmässä asuu niin, metsästys, kalastus, marjastus onnistuu ilman lupia.
Ei se ole hupia vaan ruokaa sitä tehdään, näihän sitä maailmalla on tehty jo pitkään ja tehdään edelleen.

Omavaraista porukkaa.

Äänestä

Jos tämäkin kalastuslupa otettais suoraan veroista niinkuin TV lupa, ei tarttis miettiä muuta kuin nuita uusia sääntöjä.

Äänestä
  • älä nyt mene, hyvä mies, tuollaista ääneen edes ajattelemaan. katsos kun jos ne tuolla eduskunnassa tämän idean kuulee, niin johan ovat muna pystyssä säätämässä uutta pakkomaksua.
    jos sinulla tulee hölmöjä ideoita, on parempi vain olla hiljaa. koska suomi.

    Äänestä

  • dsfgsdafasfdafd kirjoitti:

    älä nyt mene, hyvä mies, tuollaista ääneen edes ajattelemaan. katsos kun jos ne tuolla eduskunnassa tämän idean kuulee, niin johan ovat muna pystyssä säätämässä uutta pakkomaksua.
    jos sinulla tulee hölmöjä ideoita, on parempi vain olla hiljaa. koska suomi.

    jos sinulla tulee hölmöjä ideoita, on parempi vain olla hiljaa. koska suomi.

    Mitä? koska suomi...mitä?

    Äänestä

siinähän vahtiivat ,niin vähän kuin minäkin kalastan,en varmasti mitään lupia ostele :) kalastuksen "hoito" ei kohdallani auta eikä vaikuta asiaan millään tavalla.

Äänestä

Kommentoi aloitusta


Kalakaveri.. kirjoitti:

Ei ole koskaan ollut kalastukseen lupia eikä tule koskaan olemaan, sen minkä kalastan, kaikki kalat otan kissalle ja itselle.

Kaloja on ollut maailmassa ennen lupien keksimistä. Kuka ne kalat omistaa??
Tarvitsee varmaan kohta ostaa lupa marjastukseen..


Ja vielä tälläistä naurettavuutta

"– Lisäksi alamittaiset kalat on nyt päästettävä takaisin veteen, vaikka ne olisivat vahingoittuneita tai kuolleita."

EN TOSIAANKAAN PÄÄSTÄ!

http://www.aamulehti.fi/Kotimaa/1194819433441/artikkeli/mita kalastuslain muutos merkitsee .html

Anonyymi
5000

Ilmoita asiaton sisältö

  • Sisältää materiaalia, joka on loukkaavaa, herjaavaa, rasistista, uhkailevaa tai ahdistelevaa.

  • Materiaali sisältää nimiä, yhteystietoja tai muita henkilökohtaisia tietoja. Julkisuuden henkilöistä, julkisissa viroissa toimivista ihmisistä sekä yritysten vastuuhenkilöistä saa keskustella työhön liittyen. Myös yksityiselämään liittyvistä asioista voi keskustella siltä osin, kuin niistä on julkisesti kerrottu.

  • Sisältää lapsille haitallista tai heiltä kiellettyä materiaalia. Seksuaalinen sisältö on sallittua aiheeseen tarkoitetuilla palstoilla, joiden ikäraja on 18 vuotta.

  • Lainvastaista sisältöä voi olla mm. yksityiselämää loukkaavan tiedon levitys, kiihottaminen kansanryhmää vastaan, laiton uhkaaminen, alaikäisiin liittyvä seksuaalinen sisältö/grooming, petokset, identiteettivarkaudet, kunnianloukkaukset ja tekijänoikeusrikkomukset.

  • Sisältö ei liity palstan tai keskusteluketjun aiheeseen.

  • Viesti ei ole suomea tai ruotsia (pl. International Forums), se sisältää mainontaa, se sisältää tekijänoikeuksin suojattua materiaalia, se on massapostitus tai jokin muu syy.

Jaa keskustelu