Ulkoisen CSS tiedoston lisääminen?

alussa vielä

Eli ensin lisätään xhtml:ään linkki, joka menee CSS:ään. Mutta miten CSS "liitetään" siihen? Ja että tietää sen varmasti olevan liitetty ja oikeaan kohtaan? Ehkä tiedän tai sitten en. Tärkein kysymys on, missä järjestyksessä CSS:ään laitetaan niitä tyylijuttuja?? Kiitos avusta, jos osaat neuvoa. Ohjeessa ei ole järjestystä mainittu.

Mikä on paras tapa laittaa CSS? Vaihtoehtoja oli 3 ohjeessa. Kokeilin ulkoista linkkiä laittaa koska sitä suositeltiin, silloin voi yhdestä kohdasta muuttaa monen sivun ulkoasua kuulemma.

4

453

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • dfgdgdgssssss

      Ihan perusteita. On kolme tapaa jolla voit määritellä CSS-tyylejä sivulle
      1. Sisäinen/Upotettu (internal/embedded)
      - määritellään sivun head osiossa "style" tagin avulla
      - uudelleenkäytettävä sivun sisällä
      2. Ulkoinen (external)
      - linkitetään sivun head osiossa "link" tagin avulla
      - uudelleenkäytettävä usealla sivulla
      3. Inline
      - määritellään suoraan html-tageihin style attribuutin avulla.
      - ei uudelleenkäytettävyyttä

      Yleensä ulkoinen tyylisivu on järkevin vaihtoehto ellei ole jotain erityistä syytä käyttää sisäistä tai inline-tyylejä. Ulkoisen tyylsiivun määrittely tapahtuu sivun "head" osiossa käyttäen "link"-tagia.
      Esim.

      Yhdellä sivulla voi olla useampia tyylisivuja ja tyylien määrittelytapoja voidaan sekoittaa (esim samalla sivulla voi olla sekä sisäisellä tyylisivulla, ulkoisella että inline tyyleillä tyylitettyjä elementtejä). Jos useampi tyylisääntö koskee samaa elementtiä niin ns. kaskadijärjestys (cascading order) määrää mikä tyyli voittaa. Yleissääntönä tarkemmin kohdistettu tyylisääntö voittaa geneerisemmin määritellyn. Ihan kaikkea tänne on turha edes yrittää mahduttaa mutta ne säännöt on olemassa ja niitä kannattaa lueskella kunnes ymmärtää ne edes noin suurinpiirtein :)

      Täällä noista kaskadisäännöistä ja järjestyksestä
      http://www.w3.org/TR/CSS2/cascade.html#cascade
      http://www.w3.org/TR/css3-cascade/#cascade-and-inheritance

      Sitten netistä löytää vähän helpompilukuisia sepostuksia (voi olla kuitenkin hieman epätäydellisempiä):
      http://www.boogiejack.com/CSS_4.html
      http://monc.se/kitchen/38/cascading-order-and-inheritance-in-css
      http://www.blooberry.com/indexdot/css/topics/cascade.htm

      "Tärkein kysymys on, missä järjestyksessä CSS:ään laitetaan niitä tyylijuttuja??"
      Meinasi unehtua tämä. Sinänsä järjestyksellä ei ole paljoa väliä missä ne laitat. Kuten tuossa jo aiemmin tuli ilmi, voimassaolevat tyylit määräytyvät enemmän muiden asioiden mukaan. Vain siinä tapauksessa että kaksi täsmälleen samanarvoista tyyliä koskee samaa elementtiä niin myöhempi määrittely korvaa aiemman.

      • dfgdgdgssssss

        Nojoo, s24 söi tuon esimerkki html:n mutta osaat kopioida varmasti sen link tagin siihen jostain kun haet "external style sheet" :)


    • Jos pitää XHTML:ää käyttää jostain syystä, niin sitten



      missä oma.css on CSS-tiedoston nimi (ja tiedosto samaan kansioon kuin XHTML-tiedosto) joka kirjoitetaan head-elementin sisään. Sen sijainnilla siellä ei ole merkitystä, jos et käytä useaa CSS-tiedostoa.

      Kannattaa testata jollakin tosi yksinkertaisella CSS-tiedostolla ensin, jotta näkee, että homma pelaa. Sisällöksi aluksi vaikka

      body { background: green }

      Ja kyllä, ulkoinen CSS-tiedosto on paras vaihtoehto.

      Tyylijuttujen järjestys CSS-tiedostossa on paljolti tyylikysymys. ☺ Valitse sinulle sopiva. Yleensä hyvä järjestys on sellainen, jossa alussa on yleiset asetukset ja myöhemmin erityiset, esimerkiksi vain yhtä tiettyä elementtiä koskevat. Asetukset voi sitten ryhmitellä joko tyylipiirteen mukaan (esim. ensin marginaalit, sitten värit, sitten fontit jne.) tai elementtityypin mukaan (esim. ensin kaikkia elementtejä koskevat asetukset, sitten body-elementtiä, sitten otsikkoelementtejä jne.).

      Järjestyksellä on merkitystä, jos kaksi sääntöä asettaa tietylle elementille tietyn elementin. Silloin järjestys on yksi asia (kaikkein viimeisenä huomioon otettava) ratkaistaessa, mikä asetus voittaa.

    • alussa vielä

      Kiitos paljon teille kummallekin todella hyvistä ohjeista! En varmaan olisi päässyt eteenpäin ilman niitä, tai olisi ollut vaikeuksia. Kysymykset pyörivät aiemmin päässä ympyrää. :)

      Luen ohjeitanne vielä uudelleenkin muistin virkistykseksi, lähden kokeilemaan xhtml tiedoston ja css tiedoston kanssa. Ne aukeavat erikseen (klikatessa), mutta varmaankin pääasia että se linkki on sinne css:ään, xhtml:stä. Luen myös kirjan ja netin ohjeistuksia. Luultavasti tulee joskus uusia kysymyksiä, mutta näillä vastauksilla pääsee onneksi hyvin eteenpäin. Helpotti huomattavasti.

    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Orpo hiiri kadoksissa, Marin jo kommentoi

      Kuinka on valtiojohto hukassa, kun vihollinen Grönlantia valloittaa? Putinisti Purra myös hiljaa kuin kusi sukassa.
      Maailman menoa
      131
      6468
    2. Nuori lapualainen nainen tapettu Tampereella?

      Työ­matkalainen havahtui erikoiseen näkyyn hotellin käytävällä Tampereella – tämä kaikki epäillystä hotelli­surmasta tie
      Lapua
      73
      6402
    3. Lopeta jo pelleily, tiedän kyllä mitä yrität mies

      Et tule siinä onnistumaan. Tiedät kyllä, että tämä on just sulle. Sä et tule multa samaan minkäänlaista responssia, kosk
      Ikävä
      378
      6236
    4. Tampereen "empatiatalu" - "Harvoin näkee mitään näin kajahtanutta"

      sanoo kokoomuslainen. Tampereen kaupunginvaltuuston maanantain kokouksessa käsiteltävä Tampereen uusi hyvinvointisuunni
      Maailman menoa
      347
      4026
    5. Lidl teki sen mistä puhuin jo vuosikymmen sitten

      Eli asiakkaat saavat nyt "skannata" ostoksensa keräilyvaiheessa omalla älypuhelimellaan, jolloin ei tarvitse mitään eril
      Maailman menoa
      153
      2462
    6. Ukraina, unohtui korona - Grönlanti, unohtu Ukraina

      Vinot silmät, unohtui Suomen valtiontalouden turmeleminen.
      Maailman menoa
      6
      2379
    7. Orpo pihalla kuin lumiukko

      Onneksi pääministerimme ei ole ulkopolitiikassa päättäjiemme kärki. Hänellä on täysin lapsellisia luuloja Trumpin ja USA
      Kansallinen Kokoomus
      131
      1466
    8. Onko täällä helmessä tapahtunut vakava rikos?

      Onko kuullut kukaan mitään.
      Haapavesi
      14
      1374
    9. Miten kauan sulla menisi

      Jos tulisit mun luo tänne nyt kahvinkeittoon?
      Ikävä
      193
      1175
    10. Miksi me oikein

      Rakastuttiin?
      Ikävä
      64
      990
    Aihe