Pari irtonaista kisaa kuleksii ja aiheuttaa sotkua.Kyllä laki kieltää irrallaan pitämisen.Jos ei lopu se homa niin tulee ilmotus Virka vallalle ja sakot rapsahtaa.Tämä on sielä jo iso ongkelma ja asiaan pitää puutua.
Kissat haittoina Kurtinhaudalla
Konduktöri
18203
0Äänestä
Muut lukivat myös
Odottaa vastausta
Näihin keskusteluihin ei ole vielä vastattu. Ole ensimmäinen.
Vastaukset 18
Vanhimmat
No jopa sitä on konnarin kommentteja ooteltukkin,keväällä oli koiranpaskat ja nyt onkelmana kisat;) He...seuraavana kuoppaset tiet ja sitte huonosti niitetyt tienvarret ja sitä rataa! Paljon isompi onkelma on kun meiltä viedään uimarannatkin,valittasit siitä kun oot niin näsäviisas ja osaat kirjoittaa niiiin HYVIN! Ei muuta kun valittaan tuonne Oulun päättäjille TÄRKEISTÄ asioista!!!
Älä ota konduktöriä mieheksesi saat valtion rautatiet myös. Jos enää konduktörejä junissa on.
Nyt kerrankin konduktori kirjoittaa oikeaa asiaa, ”kollikissat” kävivät kusemassa, topatun pihakeinun pilalle. Voisiko metsästys-seura ottaa urakan näiden villikissojen hävittämisistä, ne ovat villikissoja, kotikissat pidetään kiinni kuten koiratkin. Apuna voisi käyttää koululaisia näin kesäaikana. Asuntoalue kerrallaan, aloittaa sopisi vaikka täältä Santaholmalta jne. Kylätoimikuntien vetäjät hoitaisivat palkanmaksut ja kaupungilta myös määrärahoja yhteiseen hyvinvointiin.
Ei kuulu metsästäjille,vaan SEY:lle (Suomen eläinsuojeluyhdistykselle). Metsästä jä voi metsästysreissulla tavatun villikissan lopettaa,mutta varsinaista kissajahtia ei voi suositella, saattaa vahigossa lemmikiltäkin lähtä henki.
Voisiko Oulun kaupunki palkata ns."rakkureita", jotka siivoisi irtokissat ja muut haittaeläimet.
Konnari on oikealla asialla, Kurtinhaudan villikissat lopetettava koska syövät pikku lintujen poikueetkin ja aihaeuttaen sotkemista ihmisten piholla.
Tiedossa on asuikkaita joilla kissat vapaina, nekin tietenkin lopetettava kissahan lain suojaton oman pihan ulkopuolella.Myrkytys tai ampuminen on sopiva lopetus tapa jos ei kissan omistaja lakia kunnioita eikä järki mene paksuun päähän.
Myrkyn voit unohtaa, ei kissoja saa myrkyttää, olet aikaasi 500v. jäljessä .
Mixi jotkut pitää kissojaan irrallaan?
Laki on kaikilla sama.
Kissa ei saa poistua omalta pihaltaan.
Muuten sen saa lopettaa.
ei todellakaan saa tehdä sitä se on rikos
rikoksesta seuraa rangaistus
On kyllä tiijossa kenen kolli niitä paikkoja sotkee,saattaa olla että kärsivällisyys alkaa ihmisiltä loppua ja katti katuaa.
Entäs tiijätkö, ken käy vierailulla kullin kanssa.
Kerro omistajalle jos tiedät,mitä täällä itket?
tekarit sais vaihtaa nyt kirppiksellä ilmatteeksi ja sovittaa saa
...jälleen täyttä asiaa konduktööriiltä. turhat kissat ja koirat pois,paitsi työ koirat .5.600 euron verolle kaikki turhat ,niin ihmiset miettisivät niitä eläintensä sotkuja...
Kissat tappaa pikkulintuja ja haju kusella sotkee lasten leikki paikat. Kissat saa tappaa jos on oman pihan ulkopuolella karussa siispä ei ole ongelmaa eikä seuraamuksia jos nirri lähtee ansalla tai haulikolla esi merk.
On niitä kissaongelmia täällä Santaholmallakin, ja lisääntyy jatkuvasti.Kierrätykseen menee jos kettu / ilves pääsee iskemään. Sanovat että Ilves syö kaukaisen lajitoverin herkkupalana.
Sotkua aiheuttaa autoilijat kun eivät siivoa yliajamiaan kissan, siilen ja oravien raatoja pois tieltä.