...jollei ole sitä puolisoa josta erota, eikä se samainen puoliso voi edes kuolla ja työtöntä aikaa ei ole tota 200päivää 60:ssa vkossa??
Talous aivan kuralla ja pahemmaksi menee kun en pysty maksamaan laskuja...tolla eläke summalla olisin selvinnyt hyvin ongelmien yli. Pankki ehdottaa keinoksi "ota lainaa"..siis ottaisin lainaa vaikka omia rahoja makaa vakuutuksessa??
Onko todella tyytyminen kielteiseen päätökseen ja odotella ulosottomiehiä kylää???
Ihan hemmetin sairas kuvio
Saanko mitenkään ostettua takaisin...
6
386
Vastaukset
- Ehdot tiedossa...
Vapaaehtoisen eläkevakuutuksen voi irtisanoa ainoastaan ja vain kolmen syyn perusteella.
Joko avioero, puolison kuolema tai yli 200:n arkipäivän (käytännössä vuosi) työttömyys.
Ei millään muulla syyllä. Maksamisen toki voi lopettaa, mutta pääomaa ei voi nostaa kuin jonkin noiden kolmen syyn perusteella.
Ei se ole sairas kuvio, vaan olet kyllä ne ehdot saanut kirjallisena, kun olet sen vakuutuksen ottanut. Eli tiedossasi on tuo asia ollut.
Ja jos ehtojen täyttyessä voisitkin pääoman nostaa, niin huomioi, että summasta menisi vielä pääomavero, eli 30%.- Voi onnettomat
Uskomatonta millaisilla ehdoilla ihmiset suostuvat sitomaan varansa vuosikymmeniksi, kunhan vain saavat seuraavasta tilistä pikkuisen verovähennystä. Lisäksi näiden verotuettujen eläkesäästösopimusten ehtoja on noin vuosikymmenen aikana jo muutettu useampaan kertaan asiakkaan kannalta epäedullisemmiksi. Tärkeimpänä tietenkin eläkeiän jatkuva nousu. Asiakas ei ehdi vanheta niin nopeasti, että rahoja saisi koskaan takaisin.
- Näin se on
Voi onnettomat kirjoitti:
Uskomatonta millaisilla ehdoilla ihmiset suostuvat sitomaan varansa vuosikymmeniksi, kunhan vain saavat seuraavasta tilistä pikkuisen verovähennystä. Lisäksi näiden verotuettujen eläkesäästösopimusten ehtoja on noin vuosikymmenen aikana jo muutettu useampaan kertaan asiakkaan kannalta epäedullisemmiksi. Tärkeimpänä tietenkin eläkeiän jatkuva nousu. Asiakas ei ehdi vanheta niin nopeasti, että rahoja saisi koskaan takaisin.
Onhan sopimuksessa mainittu, milloin rahojen takaisinmaksu alkaa. Ei siihen eläkeiän nosto vaikuta.
- Epätoivoinen
Yli 10vuotta siitä on kun tollasen typerän eläkesäästämisen otin ja aloitin...ja varmaakin jotain lappujakin on eteen annettu joissa sääntöjä on ollut, mutta väittäsin silti ettei kauhean kattavaa selvitystä annettu :/ . Olisi sanottu suoraan "et sitten saa rahojasi pois..ennenkuin" . Mitään säästämistä en ole harrastanut enään vuosiin ky tilille ja verottaja myönsi minulle takaisnostoa varten verokortin 21 prossalla. Eikö tämä loppu verohyödyt ym olisi minun ja verottajan v'älisiä asioita...mitä ne kuuluu pankille???
Että pieni ihminen on tyhmä, ensin työnantaja pitää löysässä hirressä antamalla pätkätöitä...liitonrahat sekaisin, ei loma-ajan palkkaa kun ei 16päivää kk putkeen töitä vaan esin 15, 7, 12 jne, nyt pari kk ilman mitään tuloja...tukia en saa kun päivärahojen mukaa olen liki rikas...noh, joku vois sanoa "elämä on" ja niin kait se sitten onkin :/- vitt...tunut
Itse otin eläkevakuutuksen kun olin työssä ja sitten kenkää taloudellisista ja tuotannollisista syistä, vuoden jälkeen lopetin vakuutuksen niin valtio raappasi 30% eli kun säästin palkasta 50 euroo kuussa josta oli maksettu 24% veroa ja sit tää 30% niin siitä maksetaan tuplavero et silleen.
- keka tietaa
vitt...tunut kirjoitti:
Itse otin eläkevakuutuksen kun olin työssä ja sitten kenkää taloudellisista ja tuotannollisista syistä, vuoden jälkeen lopetin vakuutuksen niin valtio raappasi 30% eli kun säästin palkasta 50 euroo kuussa josta oli maksettu 24% veroa ja sit tää 30% niin siitä maksetaan tuplavero et silleen.
Sinähän olet aikanaan maksanut veroja tuon n.30 %:a vähemmin veroja tallettaessasi eläketilille.
Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
S-kauppa nosti hintoja, K-kauppa laski
Elintarvikkeiden arvonlisävero laski vuodenvaihteessa 13,5 prosenttiin. S-kauppa siirsi alennuksen suoraan katteisiin pi675927Vilma Nissinen pyytää anteeksi rasistisia lausuntojaan
Nöyrtyi kuten persut yleensäkin. On kyllä noloa tuollainen vätystely, kun ei ole miestä seisoa omien lausuntojensa takan3495749Hiihtäjä Vilma Nissisen kommentit aiheutti paniikkia
ja hernettä vedettiin nenään. Nissinen kertoi torstaina haastattelussa, kun häneltä kysyttiin, että tykkääkö hän hiihtä934731Huuto yltyy persujen piirissä Venezuelan johdosta.
Kohta kakofonia yltyy kun persut tajuavat mitä Venezuelassa tapahtui. Von den Leydenki jo kipuilee kuten persut EU:ssa y122235Ikävä uutinen uudesta Unelmia Italiassa kaudesta - Iso pettymys tv-katsojille!
Unelmia Italiassa -sarja kertoo Ellen Jokikunnaksen perheen elämästä Suomessa ja Italiassa. Nyt Ellen on kertonut tuleva182048Nyt ottaa persua pattiin: sähköauto joulukuun myydyin
🤣 prööt prööt pakoputkellaan pörisevää persua ottaa nyt saamaristi pattiin, kun paristoilla kulkeva sähköauto on noussu521952Ovatko Perussuomalaiset kommunisteja?
Toiset sanovat että ovat, toiset sanovat että eivät. Ainakin heillä on paljon sen aatteen piirteitä, koska haluavat kont431870Martina vuokraa yksiötä
Nyt on tarkka'ampujan yksiö vuokrattavana 800 e. Toivottavasti löytyy hyvä asukas.2511211Jokaisella tytöllä on supervoimansa
Millaisia ajatuksia artikkeli herättää? Mainos: Dove | ”Itsetuntoni oli ihan romuttunut” – Peppina Rosén haastaa tavan2031114Voi kauhiaa: keikkapaikat keikahtavat juopottelun puutteessa!
Vai ei tule rahaa artistille viinanmyynnin vähennyttyä. Missähän muualla kannattavuus korreloi myrkyn imemismäärän ka641061