Moi!
Tän kuun lopus olis siskon kanssa tarkotus lähtee päiväks Särkänniemeen ja mennään junalla.
Näkeekö Tampereen juna-asemalta Särkänniemeen (esim Näsinneulan tai jonku korkean huvipuistolaitteen)? :)
Käsitykseni mukaan juna-asemalta ei ole pitkä matka Särkänniemeen, vaan pari kilsaa joten luulisi että sinne suunnistaminen olisi helppoa jos näkee osan Särkänniemestä.
Tän kuun lopus olis siskon kanssa tarkotus lähtee päiväks Särkänniemeen ja mennään junalla.
Näkeekö Tampereen juna-asemalta Särkänniemeen (esim Näsinneulan tai jonku korkean huvipuistolaitteen)? :)
Käsitykseni mukaan juna-asemalta ei ole pitkä matka Särkänniemeen, vaan pari kilsaa joten luulisi että sinne suunnistaminen olisi helppoa jos näkee osan Särkänniemestä.
Vastaukset 23
Vanhimmat
Asemalle ei näy mitään, mutta nou hätä.
Kävelette asemalta lähtevää Hämeenkatua suoraan sen toiseen päähän, käännytte oikealle ja kävelette kadun päähän.
Olette ns. Näsikallion edessä( suihkulähde), ohitatte sen, ja edessä on rautatiesilta, jonka ali mentyänne olettekin jo Särkänniemessä.
Jos mahdollista niin hae vaikka Eniron hausta kartta, jonka printtaat mukaasi.
Hauskaa Särkänniemi-päivää!
Hämeenkadun lopussa siinä oikealla puolella on sellainen patsas jolla on miekka kädessä (ainakin näin näyttää Google Mapsin mukaan), kävelemmekö siis sitten sitä tietä missä patsas on niin kauan että vastaan tulee se suihkulähde josta kännymme sitten vasemmalle? :)
Google mapsin käyttö ei ole kovin vaikeaa eli kun laittaa hae reittiohjeet kohtaan lähtöpisteeksi Tampereen Rautatieaseman ja päätepisteeksi Särkänniemen ja klikkaa sitä kävelijän kuvaa, niin siinä on valmis reitti.
Patsas, jolla on miekka kädessä, on Hämeenpuistossa. Tätä puistoa pitkin kun kävelee pohjoiseen eli Hämeenkadun suunnasta käännytään oikealle, niin siellä pohjoispäässä kyllä pitäisi jo Näsinneulan ruveta näkymään ja loppumatkan pitäisi olla aika helppo...
Ainakin jonain kesinä on keskustasta mennyt ns. Särkänniemi-bussi, joka on vienyt asiakkaita sinne. Nyt en osaa sanoa, onko tänä kesänä, ja jos on, niin nykykäytännön mukaan varmaan maksaa 50 euroa suuntaansa.
Rautatieasemalta pitäisi löytyä jonkinlainen info-piste kaupungin asioista.
Jos menee Särkänniemeen kävellen Hämeenkatua pitkin, kannattaa kääntyä oikealle jo Kuninkaankatua. Sitä pitkin pääsee Tallipihalle, joka on hieno paikka, ja matkan varrella Särkänniemeen. Ei pidennä matkaa, melkeinpä lyhentää.
http://www.tampere.fi/tampereinfo/kartat/opaskartta.html
http://maps.google.fi/maps?hl=fi&tab=wl
karttoja käyttäen asia selviäisi ihan tuota pikaa
Rautatieaseman edustalta ei näe Näsinneulaa, koska edessä on taloja. Mutta keskustorin lähellä ja muualta keskustasta sen voi nähdä. Huvipuistolaitteita ei näe rautatieasemalta saakka, vaan lähempänä. Bussi 20 menee särkänniemeen.
http://www.sarkanniemi.fi/fi/vinkkeja-ja-linkkeja/julkinen-liikenne
"Särkänniemeen pääsee myös julkisilla kulkuneuvoilla. Ympäri vuoden Särkänniemeen pääsee Tampereen Joukkoliikenteen bussilla numero 16 joka kulkee Särkänniemen vierestä. Bussilinja 20 ajaa kesäkuun alusta elokuun puoleen väliin asti rautatieaseman kautta Särkänniemeen."
http://joukkoliikenne.tampere.fi/
Jos aiotte kävellä, Hämeenkatua (pääkatu) lännen suuntaan. Hämeensillan yli keskustorille. Josta voi jatkaa Hämeenkatua loppuun tai kääntyä liikekeskus Siperian suuntaan. -Hämeenkadun lopussa tulee Hämeenpuisto oikealle. Sitä pitkin sen loppuun, sillan ali, tien yli jne. Tienylityksissä kannattaa olla erityisen varovainen Tampereella. Matka voi olla liian pitkä, jos sisko on kovin pieni. Silloin voi käyttää bussia ja mennä erikseen keskustaan. -Jos valitsee reitin Siperian suuntaan, voi puikkelehtia korttelien välissä kartan kanssa tai mennä suorempia linjoja.
Mukavaa päivää Tampereella ja muistakaa pitkät hiukset kiinni ettei jää laitteen väliin. Kamera mukaan. Ruoka ja juomatauot pitävät mielen virkeänä. Keskustassa on myös ruokapaikkoja ja ostospaikkoja, sekä bussilinjat Hämeenkadulla. Google maps voi auttaa ja paperikartta voi olla mukana, neuvoja voi kysyä.
Tampereella ei ole juna-asemaa mutta rautatieasema kyllä löytyy...
Niin, eikä Tampereella kulje mitään ihme busseja, vaan linjureita ja nyssejä.
Itse asiassa ne on onnikoita.
Minulle ne ovat busseja. Ja olen originaali tamperelainen. :O
Mullekin ne on busseja. Isoäidillenikin ja isoisoäidillenikin olivat busseja. Paljasjalkaisia Tamperelaisia.
Nysset on jonkun keksimää legendaa. "Nysse tulee" on tampereen murretta ja tarkoittaa samaa kuin "NYT SE tulee". Sitä käytän itsekin, mutta en tarkoita sillä mitään erityistä, noin voi sanoa vaikka kaverista. Ulkopaikkakuntalaisen tuntee siitä, että se käyttää nysse-sanaa Tampereen busseista tuon lauseen ulkopuolella.
Ja jotta tämä ei olisi aloittajalle turha viesti, niin bussimaksu on nykyään 2,50e aikuisilta, en muista mitä on lapsilta. Säästää aikaa ja voimia, kävelyyn menee ainakin 45 minsaa kun ei tunne paikkaa. Stockan etuovien läheltä löytyy bussi 16 pysäkki, menee ihan Särkänniemen viereen, jääkää pois sataman kohdalla.
Vittu kyllä siellä on
Särkänniemeen kävelee n. 20 minuuttia rautatieasemalta, ei kukaan voi olla niin luuska että se väli täytyisi bussilla kulkea!
Vieraassa kaupungissa menee HIUKAN enemmän aikaa, ellei ole täysin varma reitistä. Helppo juosta omassa kaupungissa paikasta toiseen vaikka silmät kiinni, kun ei tarvi etsiä maamerkkejä yms.
No jos on pieni sisko niin siinä menee kauemmin
Ei kukaan syntyperäinen tamperelainen käytä sanaa nysse. Se on bussi tai onnikka.
Kyä seo aina ollu onnikka! Bussi sana tuli vasta Elviksen myötä....... nuarisoo risoo kohta dösa, joka on nurmijärven tuusulan sössöä savolaasittain!
Pirkanmaan "maaseudulla kuljetiin onnikalla ja sitten linjurilla.
lähet käveleen sitä Hämppiä pitkin ja käyt Alessa yhellä ja kysyt neuvoo. Postissa voit ottaa toisen jos hukuit kartalta. Siinä Montussa vedät pari niin ne korjaa sun gepsitiedot. parisataa metriä ja oot jo Hällänkellarissa, vedä parit. Ny oot jo puoles matkas. siitähän aukeekin jo koko Tampere että ei muuta ku seikkaileen.... niin mitä sä kysyikkään?
Kun tuut rautatieaseman ovesta ulos kävelet eteenpäin niin pitkälle ku katu loppuu. Sit siinä puistossa käännyt oikeelle ja kävelet niin pitkään ku puisto loppuu.Sit käännyt vasemmalle ja löydät sietlä vasemmalta sillan, jonka alta pääsee Kekkosentielle (sillan päällä menee juna, katos) ja meet siittä alta ja sit sä niinku näät särkän. Ei oo vaikee.
Tämähän oli täällä jo neuvottu. Hitaat hämäläiset ne heräilee talviuniltaan.
Ostatte vielä sieltä Siwasta Mustanlahdenkadun Särkänniemenpuoleisesta päästä (osoite Mustanlahdenkatu) rannekkeet niin säästätte jätsikirahat.
Ei kysyvä tieltä eksy, sanoo vanha kansa.
Älkää hyvät ihmiset kaivelko KYMMENEN vuoden takaisia keskusteluita.