Liikkeellelähtö

xtrcfygvjhb

Hei! Aloitan autokoulun syksyllä ja haluaisin oppia oikeaoppisen liikkeellelähdön ennen kuin menen autokouluun. Olen muutaman kerran kokeillut sitä isän autolla, mutta auto sammuu aika monesti ennen kuin pääsen liikkeelle. Tiedän kyllä, että kytkin pitää vapauttaa hitaasti samalla kun painetaan kaasua varovasti. Mutta kuinka paljon moottorissa pitää olla kierroksia, että auto edes lähtee liikkeelle? Kun kokeilin liikkeellelähtöä, niin sain kyllä auton vähän liikkeelle mutta kun päästin kytkimen ja painoin lisää kaasua niin auto sammui. Eli mitä minä teen väärin? Mopolla ajamisen ja vaihteiden käytön osaan täysin, mutta tuo auto on eri asia. Jotenkin minun on hankala löytää se kytkimen ja kaasun "tasapaino".

10

502

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • näin se menee

      Liian iso vaihde päällä siksi auto sammui. Ensin kaasua ja sitten isompi vaihde.

      Esim jos 40 alueella aja 2 vaihteella ja kun alkaa esim 50 kiihdytä ensin 50 ja sitten vaihde 3lle.

      • Jagf

        40 alueella voi ajaa nelosella, jollain autoilla vitosella. Älä ihmeessä kihnuta kakkosella, kuluu polttoainetta turhaan.


    • nkkkkkzkzk

      Harjoittele lisää, sillä sen oppii. Ja miksi isäsi ei voi opettaa liikeellelähtöä? Tuo on jonkin verran autokohtainen asia, toiset autot sammuvat herkästi, toiset ei.

      • En se mie ollut

        Automatilla onnistuisi, mutta, jos ajat ajokortin automaattivaihteisella autolla, et saa ajaa noita vanhanaikaisia, mitänenytoli, toisinpäin tuota estoa ei ole. Oletko se sinä, joka tuolla ylähällä kiroilee ? Kysymys Valvojalle ?


    • t: aloittaja

      Vanhemmat kyllä neuvovat, ja vaihde ei ollut liian iso (1. vaihe).

      • Nllllzlzlznznz

        Jos vanhempasi neuvovat, miksi täällä? KOPKOP, ketään kotona?


      • Vaikka siksi
        Nllllzlzlznznz kirjoitti:

        Jos vanhempasi neuvovat, miksi täällä? KOPKOP, ketään kotona?

        Koska joku toinen ehkä osaa selittää asian paremmin?


    • 44544

      1. vaihteella lähdetään tietenkin liikkeelle. 2. voi pistää silmään melkein heti kun on saanut kytkimen nostettua ylös liikkeellelähdön jälkeen.

    • Kertausta vaan!

      Oma autoni on vuosimallia antiikki, eikä siinä ole kierroslukumittariakaan, mutta koitan muistella miten tämä autokoulussa selitettiin...

      Kytkin pohjassa, vaihde ykkösellä. Sen jälkeen pidät peruskaasun, n. 1500 kierrosta. Opit ajan kanssa löytämään autostasi sen kytkintuntuman kohdan. Nosta kytkin lähelle tuntumaa ja sitten siitä _hitaasti_ hieman ylöspäin. (auto alkaa täristä hieman, käyntiääni muuttuu ja/tai auto alkaa pyrkiä eteenpäin. Kun auto alkaa pyrkiä eteenpäin, pidät kytkintä hieman tuntuman yläpuolella, kunnes olet _hitaasti_ liikkunut noin auton mitan eteenpäin. Nyt voit nostaa kytkimen rauhallisesti ylös ja vaihtaa hetikohta kakkoselle.

      Omassa autossa ei tosiaan ole koko kierrosmittaria. Alkuun sammui auto monet kerrat milloin risteyksiin ja milloin parkkipaikoille. Ajan kanssa sitä sitten vaan oppi painamaan tarpeeksi sitä peruskaasua. Ei enää auto sammu eikä tärise liikkeelle lähtiessä. Tulet varmasti sammuttamaan auton ainakin pari kertaa autokoulun aikana risteykseen. Älä siitä hätäänny. Se on ihan normaalia. Itse onnistuin siinä montakin kertaa :D Avaimesta vaan käyntiin ja uusi rauhallinen yritys. Noi liikkeellelähdöt kannattaa opetella ihan rauhassa ja hissuksiin. Kun hommaan alkaa saamaan hieman rutiinia ja tottuu autoon, niin kyllä se siitä sitten sujuvoituu eikä kohta enää muistakaan, että alkuunsa sammutteli autoa koko ajan.

      Autoa oppii ajamaan ainoastaan ajamalla.

      • KaNau

    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Mikä on loppuelämäsi suunnitelma

      Kaivattuasi kohtaan? Olet päättänyt jotain?
      Ikävä
      91
      1097
    2. Uskaltaisitko vielä

      Lähestyä vai et kaivattuasi?
      Ikävä
      125
      866
    3. Sinkkumiehet hukkaavat tärkeän ässän hihastaan kun

      ...eivät suostu kavereiksi naisten kanssa. Mikä voi olla heillä syynä? Hyväksyvät vain naisen, joka suorastaan anelee sa
      Ikävä
      103
      835
    4. "Kaikkien miesten asia" - kampanja on alkanut

      Miehillä on naisiin kohdistuvan väkivallan lopettamisessa merkittävä rooli. Ei riitä, ettei itse tee väkivaltaa. Miesten
      Maailman menoa
      275
      652
    5. Keitä täällä on??

      Kertokaa nimenne!! 🤔
      Ikävä
      69
      572
    6. Tiedät, että en voi enää laittaa viestiä

      Aikaa kulunut. Eikä se näyttäisi enää luontevalta vastata näin pitkän ajan jälkeen. Tiedän myös, että sinä et enää lait
      Ikävä
      72
      553
    7. Lienee aika luopua siitä kaikesta

      mitä meillä ikinä olikaan. Hassua, koska juuri mitään ei ole edes ollutkaan. En vaan jaksa tätä mahdotonta juttua enää j
      Ikävä
      64
      552
    8. Lautakunta käsittelee Iisalmen kulttuuri- ja vapaa-aikajohtajan virkasuhteen purkua koeajalla:

      Lautakunta käsittelee Iisalmen kulttuuri- ja vapaa-aikajohtajan virkasuhteen purkua koeajalla: "Aina valinta ei mene nap
      Iisalmi
      54
      526
    9. Mitä toivot

      Kaivattusi suhteen?
      Ikävä
      72
      483
    10. Kun kohtaatte rakkauden, tarttukaa siihen

      Toimisinko jälkiviisaana toisin? Varmasti. Vaikka silloin kuvittelin tekeväni, niin kuin on oikein. Mahdollisimman siist
      Ikävä
      32
      473
    Aihe