lämppärit (?)

heppagirl

Eli varmaankin aika tyhmä kysymys, mutta oon kauan jo miettiny että mitö se lämminverinen oikee sitte tarkottaa? Eli onko se rotu vai vaan niinkuin (en ees tiiä mikä se on) kuten kylmäverinen, lämminverinen.. Ja sitten kun esim puhutaan että raveissa juoksee lämppärit ja ja ja.. XD eli voisko joku selittää mahd tarkasti kun en vaan kerta kaikkiaan ymmärrä :o

7

230

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • Yksinkertaisimmillaan lämminverinen hevonen tarkoittaa siroa, kevytrakenteista hevosta (ratsut ja ravurit), ja kylmäverinen tanakampaa, raskaampaa hevosta (työhevoset). Kumpikaan ei siis ole sinänsä rotu, vaan se tarkoittaa hevostyyppiä. Sitten on vielä puoliverinen joka on näiden kahden yhdistelmä mutta lasketaan silti lämminverisiin. Lämppärit siis jakautuvat vielä omiin ryhmiinsä, mutta se menee jo hieman sivuun varsinaisesta aiheesta joten en nyt puutu siihen puoleen tämän tarkemmin.

      Raveissa kun puhutaan lämppärilähdöstä, se tarkoittaa, että lähdössä on mukana vain lämminverisiä. Kylmäverisiä (=suomenhevosia) ei ole samoissa lähdöissä, koska kevyet, nopeat lämppärit jättäisivät raskaammat kylmäveriset jälkeensä jo alkumetreillä. Sen takia lämmin- ja kylmäveriset hevoset kilpailevat eri lähdöissä.

      En tiedä oliko tämä nyt tarpeksi tarkka selvitys, yksinkertaistin aika lailla, mutta toivottavasti nyt sait jotain tolkkua asiaan. :)

      • keskustelun aloittaja

        Joo, kiitos kovasti. Jotenkin näin oon sen ajatellu. Eli kylmäveriset ja lämppärit ei oo rotu vaan hevoatyyppi, ja voiko toisin sanoen sanoa että vaikkapa joku siro ja kevytrakenteinen (vaikka arabi) ois siis lämminverinen? :D


      • heh korjaan vielä. Lämppärit eli puoliveriset ovat risteytetty kylmäverisistä ja täysiverisistä :)


    • Juuri niin. Arabi kuuluu kyllä karkeasti laskien lämppäreihin, mutta kuten sanoin, ne jaetaan vielä kahteen omaan ryhmäänsä. Suurempi ryhmä ovat puoliveriset, jotka ovat muodostuneet eri rotujen sekoituksista joista on ajan mittaan jalostettu omia rotujaan. Ja sitten ovat täysiveriset eli puhdasrotuiset hevoset, joihin kuuluvat englannintäysiverinen ja arabi. Näihin rotuihin ei ole sekoitettu muita rotuja satoihin vuosiin vaan niitä on jalostettu sellaisenaan, ja niin niistä on tullut jalorotuisia, muuttumattomia. Eli tuo lämppäri on itse asiassa käsite joka sisältää sekä puoliveriset että täysiveriset hevoset. Tosin jos puhutaan täykkäreistä, ne enimmäkseen mainitaan rotunimellä, arabi tai engelsmanni, kummasta rodusta puhutaankin.

      Mainittakoon myös, että osa ihmisistä käsittää lämppärin lämminverisenä ravihevosena tai jopa tietyn rotuisena ravurina (mikä tuli ilmi eräässä toisessa keskustelussa), mutta se rajaa todellisuutta hirveästi. Suurin osa lämminverisistä roduista on nimenomaan ratsuja, mutta sana pitää sisällään kaikki lämppärit, sekä ratsut että ravurit.

      • keskustelun aloittaja

        Okei, kiitos paljon kun oot jaksanu vastata ja vielä näin monipuolisesti, mutta silti tarpeeksi yksinkertaisesti jotta olen ymmärtänyt ;)


    • Eipä kestä. :)

    • ehryje

      Lämminverinen ei siis ole rotu, vaan tyyppi.

    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Kuka sitä naista maalittaa

      Täällä oikeasti?
      Ikävä
      201
      1641
    2. Voisin jopa maksaa että saisin nähdä sut mies

      Miten helvetissä joku voi olla tollanen kotihiiri. Edes mä en ole noin paha ku sä! Miten sua voi ikinä edes nähdä ?
      Ikävä
      58
      1061
    3. Anteeksipyynnöstä

      Uskotko anteeksipyynnön voimaan? Mikä tekee anteeksipyynnöstä vaikeaa? Onko se mielestäsi joskus turhaa, joko pyytäjän
      Ikävä
      140
      964
    4. Oletko päässyt minusta

      Eteenpäin?
      Ikävä
      85
      922
    5. Ei kukaan ole katsonut

      Kuten sinä. Niin välittävä ja hellä katse.
      Ikävä
      61
      916
    6. Tumman vihreä mercedes

      Mikä se on tuo kylää ympäri ajava vihreä mercedes, takakontti tärisee kuin hullu ja välillä kylän juoppojakin kuskailee,
      Hyrynsalmi
      11
      810
    7. Martinan tarve valehdella.

      Miksiköhän Martina valehtelee niin paljon,onko hän tietoinen siitä että valheistaan jää useimmiten kiinni? Esimerkkinä t
      Kotimaiset julkkisjuorut
      268
      795
    8. Miksi tällainen pelottaa ja aiheuttaa joillakin ärtymystä?

      "Sitoudun ystävien ja kollegoiden kanssa puuttumaan seksistisiin vitseihin ja vähättelyyn. Sanon ääneen, kun jokin ei ol
      Maailman menoa
      75
      775
    9. Stubb munasi - Suomessa kuuluu liputtaa Suomen lipulla

      Presidentinlinnan ja Mäntyniemen salkoihin nostettiin sateenkaariliput lauantaina. Suurin osa kansasta ei varmasti pidä
      Maailman menoa
      343
      736
    10. Olisitko oikeasti valmis rikkomaan

      Perheesi? En haluaisi sitä, mutta ne on teidän välisiä asioita. Voin olla sinulle vain kaverikin… ei paineita. Minä kesk
      Ikävä
      61
      732
    Aihe