Eli olen tällä hetkellä mustasukkainen tyttöystäväni exästä. Heillä on yhteinen lapsi, ex asuu eri paikkakunnalla, jossa tällä hetkellä tyttöystäväni on viettänyt viikonlopun äitinsä luona. Ihan suhteen alkuun toivoin tyttöystävääni vähentämään ns. turhia yhteydenottoja jotka eivät lapseen liity ja hän suostuikin. Mutta nyt viimeaikoina he ovat yhteyksissä suurin piirtein joka päivä.
Tyttöystäväni on sanonut minulle, että hänellä ei todellakaan ole tunteita exäänsä kohtaan, haluaa vaan olla hyvissä väleissä (ex siis mm. pahoinpidellyt). Tilanne on minulle erittäin ahdistava, koska todella haluan olla olematta mustasukkainen, koska tiedän että sillä tavalla vain tuhoan tämän suhteen.
Mutta esim. muutaman kerran on käynyt sillä tavalla että olen yrittänyt soittaa tyttöystävälleni mutta hän ei ole vastannut koska on exänsä seurassa. Kerran ns. vahingossa näin että hänellä oli viestit täynnä exän viestejä ja en halunnut lukea niitä kysyin vain että oletteko viime aikoina jutelleet johon hän vastasi että ei olla. No siihen sitten puolivakavasti sanoin että voitko näyttää ihan muuten vain niin hän poisti viestit ennen kun näytti, että katso ei täällä ole mitään vaikka juuri olin nähnyt että siellä aikaisemmin oli. Tyttöystäväni sitten suuttui todella pahasti kun sanoin, että vaikka en lukenut viestejä niin näin että siellä niitä oli että turha valehdella.
Lisäksi hän on ollut todella etäinen minua kohtaan, ei halua läheisyyttä, ei kommunikoi juuri millään tavalla ja kuulemma ärsytän häntä koko ajan..
Yritän päästä mustasukkaisuudesta yli koska mielestäni se on erittäin turhaa ja ahdistaa ainakin itseäni aivan hirveästi, mutta on se vaikeaa kun toinen ei edesauta asiaa millään tavalla.,
Mustasukkainen vastentahtoani tyttöystävän exästä.
3
513
Vastaukset
- Selvitä tilanne
Tyttöystäväsi ei vaikuta aivan rehelliseltä, koska salailee sinulta asioita. Sano hänelle että hän ei ole vakuuttava koska ei ole rehellinen. Jos olet kovasti mustasukkainen, voi sekin ärsyttää häntä koska menneisyydelleen hän ei voi mitään. Lieneekö teillä yhdessä tulevaisuutta jos hän sinusta koko ajan ärsyyntyy. Kysy syytä siihen. Suhteen täytyy perustua rehellisyydelle ja avoimuudelle, muuten se ei toimi.
- Sokea rakastunut
Onkohan tyttöystäväsi päässyt henkisellä tasolla irti siitä edellisestä suhteestaan, jos siinä on ollut väkivaltaa? Hän yrittää edelleenkin olla ilmeisesti mielin kielin exälleen ettei vaan nyrkki heilu.Onko tyttöystävän exä tietoinen teidän seurustelustanne?Oletko sinä tutustunut häneen, että voisit keskustella sen exän kanssa rakentavasti asioista. En ihmettelekään, miksi olet mustasukkainen, jos he jollain tasolla päivittäin ovat yhteyksissä. Vaikka heillä olisi yhteinen lapsikin, niin pitäisihän teidän saada siitä huolimatta rauhassa rakentaa yhteistä tulevaisuutta exän häiritsemättä. Ehkä sinun pitää kysyä tyttöystävältäsi kenet hän valitsee ja antaa hänelle tilaa miettiä asioita. Se on myös oman mielenterveytesi kannalta helpottava asia, suhteenhan pitäisi olla enemmän onnea ja iloa. Mustasukkaisuus on vain itsensä kiusaamista, ja se ei tee hyvää kellekkään mennessään liiallisuuksiin.
- naisia riittää
Jätä tuollainen nai,en äläkä tuhlaa aikaasi!! Jos haluaisi vain sinut niin ei pelaisi selkäsi takana!! Horo mikä horo!
Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
Sannan kirja USA:n bestseller!
"Congratulations to Sanna Marin's HOPE IN ACTION, officially a USA TODAY bestseller!" Kertoo Scribner. Mitäs persut tä17111595- 298154
Metsäalan rikolliset
Jokohan alkaa vähitellen kaatua kulissit näillä ihmiskauppaa harjoittavilla firmoilla.586076Ruotsalaistoimittaja: "Sanna Marinin saunominen saa minut häpeämään"
Sanna Marinin kirja saa täyslaidallisen ruotsalaislehti Expressenissä perjantaina julkaistussa kolumnissa.....voi itku..1665027- 294794
Suomen kaksikielisyys - täyttä huuhaata
Eivätkö muuten yksilöt pysty arvioimaan mitä kieliä he tarvitsevat? Ulkomaalaiselle osaajalle riittää Suomessa kielitai404411Työeläkeloisinta 27,5 mrd. per vuosi
Tuo kaikki on pois palkansaajien ostovoimasta. Ja sitten puupäät ihmettelee miksei Suomen talous kasva. No eihän se kas1074313- 1063712
- 803300
- 481801