DEKKARISTI REIJO MÄELLÄ AINA ASE MUKANAAN?

Liioitteluako?

Eikö aseen kanssa kulkeminen ole laissa kiellettyä?
Onko kirjailijalla siihen jokin erilainen lupa kuin taviksilla?
http://www.iltasanomat.fi/viihde/art-1288574675115.html

Mitä jos humalainen Mäki Apteekista poistuessaan arvioikin tilanteen väärin ja pamauttaa Mantun grillillä jonkun kylmäksi? Tietääkö poliisi asiasta?

13

207

    Vastaukset 13

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • Go Mäki Go!

      Reijo Mäki on AINOA hyvä asia turussa, muuten koko kaupungin ylle saisi kylvää napalmia!

      • Ai jaa.

        Minusta Mäen dekkarit ovat laadultaan lähes Jerry Cottonia.
        Ei siis kovin laadukasta.


      • pimeää on
        Ai jaa. kirjoitti:

        Minusta Mäen dekkarit ovat laadultaan lähes Jerry Cottonia.
        Ei siis kovin laadukasta.

        Tuo on loukkaus Cottonia kohtaan...tirsk!


    • Turun kunkku

      Lukiko aloittaja artikkelia, vai onko halu yllyttää lukijoita Reijo Mäkeä vastaan? Mäellä on lupa kaasuaseeseen, mikä siinä niin vaarallista on.

      Kaasuaseita on muillakin, esim. joillain yötyöläisillä, vahtimestareilla, kapakan portsarilla, vartijoilla, sellaisilla jotka ovat joutuneet hyökkäyksen kohteeksi jo aiemmin..Ja aloittaja kun kysyy, tietääkö poliisi, niin mietis kuka luvan kaasuaseeseen antaa..

      • Älä houri.

        Kaasuase taviksen taskussa on vaarallinen.
        Sellaista ei säikyllä, humalaisella kuulu taskussaan olla 24h.


    • elämä on

      Poliisihan voi perustellusta syystä myöntää tavalliselle kansalaiselle luvan kantaa asetta, joka tässä tapauksessa siis on kaasuase, eli käsittääkseni pippurisumutin. Jos on saanut uhkauksia kotiin tai muuten tultu haastamaan toistuvasti riitaa, niin ihan perusteltua minusta.
      Myös joillakin baarityöntekijöillä saattaa olla lupia pippurisumutteeseen, jos he kokevat yöllä töistä kotiin poistumisen uhkaavana. Mutta edelleenkin perustellusta syystä.
      Liioiteltua otsikointia ja aloittajan turhaa provosoitumista.

    • hohhoijakkaaa

      Repesin nauruun: Humalainen Mäki Apteekista poistuessaan pamauttaa Mantun grillillä jonkun kylmäksi!!!

      • Ei naurata.

        Tapajuoppo kirjailija ja kaasuase. Huono yhtälö.


    • Reijolla kirja

      Reijolla näyttää olevan kirja tulossa kun tuollaisia haastatteluja antaa?
      Viimeksi kun iltalehti kirjoitti samasta aiheesta ei mennyt pitkään kun iltikseen ilmestyi peräkkäisinä päivinä mainoksia reijon kirjasta.

      Reijo itse sekoilee kännissä ja käyttäytyy todella huonosti, enkä millään ymmärrä, että hänelle on myönnetty lupa pitää mukanaan kaasuasetta, vaikka hänen epäasiallinen öykkäröinti käyttäytyminen on hyvin tiedossa.

      Toisaalta onhan turussa aikaisemminkin myönnetty aseenkantolupia hyvinkin kyseenalaisille ihmisille, kuten Olavi Mäenpäälle, vaikka hänet oli tuomittu 80-luvulla useista pahoinpitelyistä.

      Turkulaiset ravintoloitsijat ovat myös outoa porukkaa!
      Reijo saa öykkäröidä ja huudella mitä tahansa sammakoita suustaan, ilman, että saa porttaria tai poistetaan kapakasta. Tavis saisi lähdön jo paljon vähemmästä.

      • mut en uhkaile

        Vähän sama havainto täälläkin. Herra kirjailija on semmoinen sovinistipelle itse joka huutelee naisille loukkauksia.
        Meni päähän se julkisuus, jäi murrosikäsen henk tasolle


    • Turun kunkku

      Kateus on kauhia sairaus kuule nimim. Reijolla kirja. Ravintoloitsijat ei ole mitenkään oudompaa porukkaa kuin muutkaan yrittäjät. Niin kauan, kun Mäen läsnäolo vetää asiakkaita, niin hänen käytöstään suvaitaan. Jos Reijo pistää paikan sileäksi ja ajaa kaikki asiakkaat ulos, niin yrittäjänkin kärsivällisyys loppuu.

      Näin bisnekset pyörii, ei tavalliset kaljankittaajat vedä asiakkaita kapakkaan siihen malliin kuin Mäki, siksi heihin sovelletaan vähän eri sääntöjäkin. Tiedän, ettet ehkä usko, mut jotkut tulee pitkien matkojen päästä kattomaan kun Reijo istuu siinä tietyssä kapakassa, joten aikamoisesta myyntivaltista on kyse.

    • Iso Tuoppi

      Luulenpa että on sen verran fiksu mies ettei lähde pyssy matkassa juopottelemaan.

      Vakavia uhkauksia, kun aseenkantoluvan saanut.

      • Iso Tuoppi

        No olipahan lööppi...kaasuase...pah ja Pyh


    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Yli 3 Vuotta sinä jaksoit

      ja yrititit ottaa selvää minusta. Aika hämmästyttävää. Naiselle.
      Ikävä
      83
      1049
    2. Mikä minussa sitten

      Kiihottaa enemmän kuin muissa?
      Ikävä
      73
      882
    3. Jasmin Vähäkangas paljastelee

      Eilinen päivä on heillä kulunut biitsillä niin silloin tuo äiti ihminen on intoutunut paljastelemaan kunnolla. Laittanut
      Kotimaiset julkkisjuorut
      109
      637
    4. Taidan lähettää kaveripyynnön

      Sulle nainen. Otan vaan rohkaisuryypyn ensin.
      Ikävä
      43
      585
    5. Mikä on viimeinen

      este joka vielä pitää sinut ja kaivattusi erillään?
      Ikävä
      47
      582
    6. Ei mulle kelpaa kukaan muu...

      Kuin "hän"
      Ikävä
      30
      552
    7. Kangaskylän alkoholi-hurjastelijat

      Oppi olkoon että autollessa etanoli kuuluu pääasiassa 95 E10 polttoaineseen, siihenkin vain enimmillään 10% vahvuisena t
      Hyrynsalmi
      4
      536
    8. Miehet lähtevät itse pois deittailumarkkinoilta

      Ovat saaneet tarpeekseen naisista. Tyypillisin poistuja on: Koulutettu, työssäkäyvä, etsii pitkäaikaista parisuhdetta.
      Sinkut
      164
      533
    9. Olen pahoillani mies ihan kaikesta

      Et sinä ole edes tehnyt mitään väärää. Eihän kenestäkään ole pakko tykätä. Pyydän anteeksi kaikkea häiriköintiä, joka on
      Ikävä
      61
      525
    10. Oikea nainen

      On äärimmäisen naisellinen, pienikokoinen, kapeaharteinen, pienet kapeat kasvot, paksut huulet, kauniit hiukset, upeat t
      Sinkut
      136
      518
    Aihe