Ensi viikon loppupuolella Suomea lähestyy näillä näkymin lämmin ilmavirtaus etelästä. Varsinkin Etelä- ja Kaakkois-Suomessa on mahdollisuus juhannuksena jopa hellelukemiin.
JESSSSS!
http://yle.fi/uutiset/juhannukseksi_voi_tulla_jopa_helletta/6691170
JESSSSS!
http://yle.fi/uutiset/juhannukseksi_voi_tulla_jopa_helletta/6691170
Vastaukset 14
Vanhimmat
Saattaapa tulla reippaasti yksittäistapauksia tänä Jussina.
vai että "jopa"... 24 astetta on vielä villapaitakeli ja 15 astetta on jääkaappi.
Näillä leveysasteilla ei pitäisi teoriassa asua kuin jääkarhuja ja punatulkkuja mutta tänne on jostakin tullut kanootilla eskimoita jotka joutuu lämpimikseen juomaan litratolkulla viinaa jopa juhannuksena...
Oletko valmis juhannushelvettiin?! Suomalainen perinnejuhla jossa kuolee keskimäärin 20 ihmistä,joskus jopa enemmänkin.Sinun ei tarvitse itse mokata,muut voivat tehdä sen puolestasi: ajatpa sitten autoa,humalainen nokkakolari vaanii aina mutkan takana tai vaikka katsomassa kokkoa,aina loytyy joku puukkoveijari joka ei tykkää habituksestasi jne..
Jää siis kotiin.kukkahattu ry kiittää ja kumartaa.
jeeeeeeeeeeeee!
En usko. Ei juhannus ole juhannus ilman ympärivuorokautista sade- ja raetulvaa 9 asteen lämpötilassa.
Tulkoon mitä tulee, aion olla ympäripäissäni!
Hah hah, ei tainnut sitten tulla hellettä... Ennusteen mukaan ainakin täällä päin etelässä torstai on lämmin ja aurinkoinen, perjantai viileä ja sateinen, ja lauantai taas lämmin ja aurinkoinen. Eli sopivasti juhannukseksi perinteiset paskakelit.
Tosin ei noihin säätiedoituksiin ole nykypäivänä mitään luottamista, joka kerta kun ennusteita vilkaisee niin aina on ihan eri tiedot. Mikä ennuste se sellainen on jota muutetaan sitä mukaa kun sääkin muuttuu??
Ennuste on nykyisin niin tarkka että virhemarginaalia niinkin kauaksi kuin seuraavaan päivään on vain plusmiinus 50%. Ei ou paljo.
tulee lämmin.
http://www.iltasanomat.fi/saa/?pos=nav
Vietän jo Juhannusta vesisateessa.
Ennen elokuun viimeistä viikkoa hellepäiviä on ainakin kymmenenä päivänä. Olen varautunut. Paastonnut ja liikkunut niin, etten voisi enää rasvattomampi olla.
Se merkitsse kyllä että viileinä päivinä joudun pitään ohkasta villapaitaa puseron alla. Kas kun läski lämmittäisi. Se helteellä paha.
Saisimpa juhannuspillua. Joku pubin kuumin kisu matkaan. Kumeja on, minä tarjoan.
Junahanus taikoja tapahtuu ja naiset alasti kirmaa pelloilla.
Tuossa ensimmäisessä sanassa on sanattoman ymmärryksen puolelle menevä taika, varo juhannuspillun toivoja
Ei ole kovin reilua taikoa ihmisiä homoiksi..