Eikö toellaa löy-y ihmistä joka vihon ja viimeen alkais tehä jottain tuon tupakoinnin estämiseks. Terveyskeskus, muskotti, tokmanni, citymarket jne. Siinä ovien eissä pössytellää ku viimeistä päevää. Mennee välillä sisälle asti hajut. Joittenki mielestä varmaan tuoksut. Eikö sen tupakin voes vettää vähän kauempana. Yksi vaihtoehto tietennii on etten ennää käy kaupassa. Siinä vuan taetaa tulla näläkä. Tie sinä Markku jottain kun puuhamiehii out vae ounko aenoo ketä henkee ahistoo.
Se tupakki suupielessä
kaikella ystävyyellä
8156
0Äänestä
Muut lukivat myös
Ketjusta on poistettu 3 sääntöjenvastaista viestiä.
Odottaa vastausta
Näihin keskusteluihin ei ole vielä vastattu. Ole ensimmäinen.
Vastaukset 8
Vanhimmat
Varmaankin mainitsemissasi paikoissa tupakointi on suotavaa ellei peräti pakollista kun kyseisten huoneistojen pitäjät eivät ole tehneet mitään tupakoinnin lopettamiseksi.
Tupakointipaikat tulisi sijoittaa liikehuoneistojen katoille, joissa on hyvä tuuletus. Tikkaiden asennus ei paljoa maksane.
Terveyskeskuksen ovella polttajat yrittävät tällä tavalla jouduttaa lähestyvää loppuaan ja poistuvatkin pian verorahoja tuhlaamasta. Tupakointipaikka pitäisi olla kauempana ja siellä pitäisi olla ilmaiset mahorkat asian jouduttamiseksi.
Ajoneuvoissa polttaminen pitää säätää rangaistavaksi rikokseksi ja jos tupakoitsija kyydissä on alaikäisiä lapsia, kyseessä on pahoinpitely, josta seuraa sen mukainen rangaistus.
Ei jumalauta, körssinvetoa ette kiellä! Ennen ukot poltti kotonaan ja opettajat kouluissa. Saatana, jos sitä yritätte estää, että kauppojen pihoissa ei saa polttaa, häviää puolet asiakkaista! Joku järki terveysterrorillakin...
Vedähän henkeä välillä ettet tukehdu! Kipaise vaan sinäkin katolle vetämään körssiäsi. Se oli silloin viime vuosituhannella. Ajat ovat muuttuneet ja ihmiset sivistyneet.
Olen jo aikanaan toiminut kirjelmällä Terveyskeskukselle ja siinä on selkeä kielto ettei oven edessä saa tupakoida.
Meillä on tupakkalaki ja järjestyslaki ja minä en ole poliisi MK
Tässä idea lieksan päättäjille, kauppiaille ym :) Tupakkahan myydään jo tiskin alta muutenkin.
Seuraava askel on, että tuapakkatuotteiden myynti lopetetaan/kielletään tavarataloissa ja elintarvikemyymälöissä ja -kioskeissa sekä huoltoasemilla. Tuotteiden myynti sallitaan vain tupakkakaupoissa. Tupakat menivät piiloon hienoissakin tavarataloissa, mutta tupakkakaupassa ne saavat olla esillä. Ne eivät kuitenkaan saa näkyä ulos. Lieksan kokoiseen kylään riittänee yksi tupakkakauppa. Suuremmmissa kaupungeissa on jo pelkästään tupakkatuotteita myyviä kauppoja.
On hyvä että keskustellaan asioista, eli juuri oli netissä lehden sivusto jossa todettiin, että parveketupakointi ollaan kieltämässä.Kuinkahan moni on tupakan tuskassaan nyt myöhästynyt junasta ja jäänyt laiturille tupakoimaan?
Onneksi en tupakoi ja kun liikun ja laulan ja olen saanut painoa siten alas niin eipä ole tarvinnut astma lääkettä sekä myös tuosta helevetin pätsistä ulos, eli todella jos henkilö on liian kuumassa ilmanalassa kotona niin johan sekin sairastuttaa.
Ihminen tarvitsee liikettä työtä jopa rakastelua niin asiat on kohdillaan. juuri uusi tutkimus oli asiasta ja sen jokainen ymmärtää.
Jos ei itse niin kylän akat, lesken syli se on lämpöinen jne MK