Polun viereen oli ilmestynyt miniatyyri myyrän kekoja, eli pieniä maakasoja joissa keskellä tarkka pyöreä noin 5mm halkaisijaltaan oleva reikä. Niitä oli muutamia kappaleita, näkyvissä noin 10-20, parin metrin sisällä.
Pällistellessäni näin syyllisenkin; lentävä hyönteinen, jota ensin tietty luulin ampiaiseksi, mutta...
Tarkkaan en pystynyt tiiraamaan, mutta oli noin keskikokoisen kärpäsen kokoinen, eli ehkä ampparia pienempi, ja musta. Vaikutti karvaiselta? Erotin 2 VALKOISTA raitaalähellä pääpuolta, ikäänkuin niskan paikkeilla. Ei ainkaan huomattavasti ollut ohuen ohutta "uumaa", mutta ampiainen tms noista tuli ennemmin mielen kuin kärpänen.. keltaista vain ei ollut missään.
Kuvaa en saanut, kun ei kameraa, ja mistään kirjoista löytäminen (tai googlella) ei näin onnistunut. Mutta jos kuvan näkisin, tunnistaisin kyllä. Vaan mistäpä nimetty kuva?
Tieto olisi siksi tärkeä, kun ihan rakennuksen ja poilun vieressä, ja pittäisi selvittää onko pistävä (ja näinollen alettava torjuntaan) , vai ihan rauhantahtoinen naapuri.
Mikä hyönteinen: maapesä, mustavalkoinen..?
5
2774
Vastaukset
- bioloogikko
Maamehiläinen, sukua Andrena luultavasti.
Rauhallinen erakkomehiläinen. Loistava pölyttäjä. Anna olla vaan. Kyllä niillä pistin on, mutta olen tuollaisia käteenkin ottanut, eikä koskaan ole pistetty. Hyvin leppoisia ahertajia.- daavi3
Nonni, siinä se! Suurkiitos!. tuo suku auttoi heti, googlaamalla sen löytyimm kuva
http://www.bwars.com/index.php?q=sites/www.bwars.com/files/imagecache/large/species_images/andrena-cineraria_2je.jpg
joka muistuttaapi kovasti kertomaani! Musta, ja nuo valkoiset (tai harmaat) raidat, kokokin sopii. Enpä ollut moisia ennen vaan morjenstanut, joten ihmettelin..keltaista kun kaikissa vastaavissa olin ennen nähnyt.
Rauhallisilta nuo vaikuttivat? Maan lähellä lentelivät, ja suhteellisen äänettömästi, kunnon pörinää ei kuulunut.
Kitoooss!
- daavi3
Googelsin lisää, ja vaihtoehdot taitavat olla hohtomaamehiläinen (a.cineraria) ja pajukkomaamehiläinen (vaga).
Onko noiden käyttäytymisessä eroja? Ovatko molemmat niin säyseitä, ettei tarvi tämmöisen puoliallergisenkaan pelätä, vaan antaa noiden muuttaa naapuriin vaan rauhassa??- bioloogikko
Kaikki maamehiläiset ovat rauhallisia , eikä niitä tarvitse allergisenkaan pelätä (olen itsekin ainakin ampiaisen myrkylle herkistynyt, en tiedä, kuinka reagoisin mehiläiseen, ei ole koskaan pistetty) - eikä niitä muutenkaan paljoa tule: koska ne ovat erakkomehiläisiä, jokaisessa "pesässä" on vain yksi naaras, joka ahertelee yksin. Eivät siis tee mitään yhteiskuntaa.
Näkemistäsi koloista voit laskea mehiläisten maksimimäärän: yksi naaras kaivaa yleensä useamman kolon, johon kuljettaa mettä ja siitepölyä ja munii munan tai useamman (riippuu lajista), sitten kolo suljetaan ja tehdään uusi. Jossain vaiheessa veto loppuu ja naaras kuolee ( harvoin näitä enää loppukesästä näkyy), seuraava sukupolvi sitten maapesistä nousee keväällä. - daavi3
bioloogikko kirjoitti:
Kaikki maamehiläiset ovat rauhallisia , eikä niitä tarvitse allergisenkaan pelätä (olen itsekin ainakin ampiaisen myrkylle herkistynyt, en tiedä, kuinka reagoisin mehiläiseen, ei ole koskaan pistetty) - eikä niitä muutenkaan paljoa tule: koska ne ovat erakkomehiläisiä, jokaisessa "pesässä" on vain yksi naaras, joka ahertelee yksin. Eivät siis tee mitään yhteiskuntaa.
Näkemistäsi koloista voit laskea mehiläisten maksimimäärän: yksi naaras kaivaa yleensä useamman kolon, johon kuljettaa mettä ja siitepölyä ja munii munan tai useamman (riippuu lajista), sitten kolo suljetaan ja tehdään uusi. Jossain vaiheessa veto loppuu ja naaras kuolee ( harvoin näitä enää loppukesästä näkyy), seuraava sukupolvi sitten maapesistä nousee keväällä.Minä kiitän ja kumarran näistä tiedoista! Asia selkisi kokonaan ja tyhjentävästi.
Hyvää kesää bioloogikolle!
Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
- 2004383
Kamalaa! Ketä tappoi vanhempansa Huittisissa? Ketkä tapettiin?
Kamalaa! Ketä tappoi vanhempansa Huittisissa? Ketkä tapettiin? Shokki!422026- 631713
Ymmärrätköhän nainen
Etten halua että ottaisit sitä suuhusi. Minusta se on ällöttävää, vaikka kivalta se kai tuntuisi, mutta vain minusta. Mi1331373Martina on käynyt puhumassa viisauksia
Iltalehden artikkelissa Martinan viisaudet.3581347Ajattelen sinua iltaisin, aamulla, päivittäin
Ehkä siinä jo pientä vinkkiä. Oot jäänyt pahasti mieleen. Sun katse on niin syvä ja oot niin lempeä. Hyvä olla sun kanss93969SDP:läinen lähettiläs Titta Maja-Luoto RAIVOAA lähetystössä -?
SDP:n puolueen Maja-Luoto on Portugalissa noussut Median otsikoihin, koska RAIVOAA työntekijöille ja pitää Heitä lähinnä26933Mitä alkoholijuomaa on myyty sekä Linda Lampeniuksen että Matti Nykäsen nimellä? Testaa tietosi!
Mikähän alkoholijuoma se mahtoi olla…? Tule pelaamaan kivaa Testerin Juomavisaa! Kuinka monta saat oikein? Tästä pääse10899Sinkkujen lapset ja kesäloman pituus
Tuli mieleeni kysyä oletteko huolissanne lasten ja nuorten tulevaisuudesta, tai siitä mitä he nyt joutuvat kokemaan yhte170818Voiko vauva uskoa ?
Lohkoissa väitetään ettei vauva voi uskoa. Tässä näet vauvan uskon. https://youtube.com/shorts/QhFbPSdjpnA?si=Zb2BCRST9186706