Olen masentunut ja vaikeassa tilanteessa oleva uskovainen nainen.
Jostain syystä etsiydyin selvännäkijä/ennustaja-palstoille ja olen jäänyt koukkuun soittaessani heille.Tiedän,ettei se ole Jumalan tahdon mukaista ja haluan päästä eroon houkutuksesta soittaa.
Haluaisin tietää, onko muilla ollut vastaavia kokemuksia ja miten päästä eroon?
Hävettää...
Apua!
6
193
Vastaukset 6
- pentoikk1
Pyhä Henki antaa siihen voimaa ja tässä linkissä Hän vaikuttaa ja koskettaa jokaista kuulijaa. http://www.kolumbus.fi/pentti.toikkanen
- Hae oikeaa apua!
Mene hyvä ihminen ammattiauttajan luokse, äläkä usko yhdenkään lahkolaisen "parantaviin" höpötyksiin. Vai haluatko todella, että mielesi murtuu kokonaan uskontojen uhrien lailla?
- +++
5. Moos. 18:10-12
10 Älköön keskuudessasi olko ketään, joka panee poikansa tai tyttärensä kulkemaan tulen läpi, tahi joka tekee taikoja, ennustelee merkeistä, harjoittaa noituutta tai velhoutta,
11 joka lukee loitsuja, kysyy vainaja-tai tietäjähengiltä tahi kääntyy vainajien puoleen.
12 Sillä jokainen, joka senkaltaista tekee, on kauhistus Herralle, ja sellaisten kauhistusten tähden Herra, sinun Jumalasi, karkoittaa heidät sinun tieltäsi.
Jes. 8:19
Ja kun he sanovat teille: "Kysykää vainaja-ja tietäjähengiltä, jotka supisevat ja mumisevat", niin eikö kansa kysyisi Jumalaltansa? Kuolleiltako elävien puolesta?
Jumalan Sanalla ja rukouksen avulla pääsee eroon. - 11+18
Behavioraalinen käyttäytymisterapia (yksi psykoterapian muoto) saattaisi auttaa sinua! Ihminen ehdollistuu joskus tekemään jotain epätoivottua, ja jäätyään tähän koukkuun ei pysty lopettamaan toimintaa, vaikka haluaisikin. Toimintamalli jää päälle, koska se on aktivoinut aivojen mielihyvän tuntemisen keskusta jollain tavoin (esim. soittamisen tuoma jännitys lisännyt adrenaliini-ryöppyä). Toimintaa voi ylläpitää totutun tavan tuoma turvallisuuden tai hallinnan tunne, tai muu tunneperäinen syy. Behavioraalisessa terapiassa toiminnasta pyritään eroon sitä vähitellen muuttaen, esim. ihmisen menneisyyden ongelmien selvittelyyn ei kuluteta paljoa aikaa. Kannattaa kokeilla, mikäli motivaatio riittää :)
- Der
On aivan sama, usko selvännäkijöihin ja jumaliin vain vaikeuttaa tilanettasi. Selvännäkijät eivät tiedä mitään mitä eivät muutkaan ja jumala on mielikuvituksen tuotetta. Hae oikeaa apua!
- säästän rahojasi
http://www.rajatieto.org/tarot/tarotpoyta
Käy täällä tulee halvemmaksi.
Nimittäin ennustajia ei oikeasti ole, kaikki huijaa.
Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
Suomalaisten pinna paloi - Ärsytys iskee uudesta TTK-juontajasta "Eihän tälle voi kun nauraa"
Oliko Veronica Verho hyvä valinta TTK-juontajaksi? Uuden TTK-juontajan henkilöllisyyttä on arvailtu siitä asti, kun Va1132341Mitä tapahtuu?
Mitä tapahtuu Humalojalla? Poliiseja talon ympärillä ja paljon ihmisiä pitkin pihoja???301157- 106953
- 71942
Suomi on viittä vaille sodassa Venäjän kanssa...
...syynä tähän on kokoomuslainen presidenttimme Stubb. Hän on ainoa eurooppalaisen maan johtaja, joka kärkkäästi ja taha611912- 48855
- 85790
Olen vähän epävarma siitä, oletko kiltti
Nainen, ensivaikutelma oli, että olet tosi hyväsydäminen eli siinä mielessä harvinaisuus. Eli et mene virran mukana, etk76680- 70666
Herkkä, hellä, aurinkoinen, kaunis upea, valonsäde on hän nainen
Ja myös fiksu, älykäs ja luonnonläheinen. Erittäin mielenkiintoinen ja kiltti ihminen. Haluan tuntea hänet, koska kaik31666