Uskovaisten moraalit

dfouytghjölkj

Uskovaiset aina jankuttavat, ettei ateisteilla ole moraalia. Minusta moraalia ei ole niillä, jotka eivät sisäisesti tajua mikä on oikein ja väärin, vaan tarvitsevat jonkun muun kertomaan, ja tottelevat moraalista koodia vain siksi, etteivät joutuisi helvettiin.

Onko se sitäpaitsi mikään todiste jumalan olemassaolosta väittää, ettei ateisteilla ole moraalia? Ei minun mielestäni. Ja totuus on totuus, jumala on tai ei ole olemassa, ja siihen onko se vai eikö se ole olemassa, ei vastaa kysymykset moraliteeteista.

Joten miksi uskovaiset jankuttavat ettei ateisteilla ole moraalia kun eivät usko jumalan komentamaan moraaliin? Uskovatko uskikset sitten lentävän spagettihirviön moraaliohjeisiin? EIVÄTKÖ? Mikseivät? Perusteluja uskovaisilta kaivataan, jos he haluavat säilyttää uskottavuutensa.

6

140

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • lopeta valitus tähän

      Eikä jankuta!

      • ole kiltisti

        Sellainen jankuttaa jolla on puheessa vikaa. ei se tarkoita että kun ihminen uskoo johonkin johon sinä et, hänelle tulisi jankutusongelma. Sinä itse toistit tuota "jankata" sanaasi jopa kolmeen kertaan, sinä siis itse siinä jankutat.


      • miksi muuten puhut?
        ole kiltisti kirjoitti:

        Sellainen jankuttaa jolla on puheessa vikaa. ei se tarkoita että kun ihminen uskoo johonkin johon sinä et, hänelle tulisi jankutusongelma. Sinä itse toistit tuota "jankata" sanaasi jopa kolmeen kertaan, sinä siis itse siinä jankutat.

        Tuli vielä mieleeni että siitä puhe mistä on puute, joten eikä kapakkareissu sujunutkaan toiveidesi mukaan? Voisihan sitä vaikka vähentää juomista, juo vaikka kahvia sen viinan sijasta?


    • En tiedä, enkä ymmärrä miksi voitaisiin sanoa, että ateistilla ei ole moraalia?
      Moraali voi muuttua tai olla huono jos ihminen ei itseään " kasvata". Tarkoitan
      tällä käytöstään ja siihen liittyyvää. Moraali ei aina ole vakaumuksesta kiinni.
      Tulee mieleen sellainenkin seikka, että moraali ja käyttäytyminen voidaan myös toisinaan määritellä sillä perusteella mikä on sen hetken näkemys normaalista ja
      epänormaalista moraalista ja käyttäytymisestä.

    • 1213

      Raamatun mukaan Jumala on rakkaus. Ateistit näyttävät taitelevan Jumalaa, rakkautta, vastaan ja se on mielestäni moraalitonta. On täysin ok minun mielestäni sanoa ateisteja moraalittomiksi, jos he taistelevat Jumalaa vastaan.

    • En tosiaan puolusta moraalitonta toimintaa, tai sitä etteikö sitä saisi mainita, jos
      joku toimii moraalittomasti.

    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Näin Enter-napilla tehdään miljardi euroa - Helsingissä

      "Ei se nyt niin kovin ihmeelliseltä näytä. Tavallinen nappi, musta muovinpala, joka kököttää parikymppiä maksavan mustan
      Maailman menoa
      20
      18384
    2. Minulla ei ole ketään muita

      Enkä halua ketään muita kuin sinut.
      Ikävä
      56
      5272
    3. 4,5 promillee

      Aika rajut lukemat joku eilen puhaltanut.
      Suomussalmi
      24
      4917
    4. Perussuomalaiset kirjoittaa vain positiivisista uutisista

      Ei tarvitse palstaa paljon seurata, kun sen huomaa. Joka ainoa positiivinen uutinen Suomen taloudesta tai ylipäätään, ni
      Maailman menoa
      28
      4824
    5. Jätä minut rauhaan

      En pidä sinusta. Lopeta seuraaminen. Älä tulkitse keskustelutaitoa tai ystävällisyyttä miksikään sellaiseksi mitä ne eiv
      Ikävä
      36
      4640
    6. Ben Z: "SDP ei ole ollut 50 vuoteen näin huolissaan velasta"

      "– Olen ollut eduskunnassa noin 50 vuotta, eikä SDP ole koskaan ollut niin huolissaan velasta kuin nyt. Se on tietysti h
      Maailman menoa
      76
      4535
    7. Harmittaako sinua yhtään?

      Tuntuuko pahalta ollenkaan?
      Ikävä
      62
      4113
    8. Voiku saisi sen sun

      Rakkauden kokea. Tykkään susta niin paljon edelleen.
      Ikävä
      42
      3755
    9. Mitä luulet, miten Martina Aitolehti pärjää Erikoisjoukoissa?

      Kohujulkkis, yrittäjä ja hyvinvointivalmentaja Martina Aitolehti on mukana Erikoisjoukot-realityssä. Erikoisjoukot on
      Suomalaiset julkkikset
      40
      3034
    10. Olitpa ikävän

      Kylmä eilen. Miksi ihmeessä?
      Ikävä
      45
      2739
    Aihe