Jatkuva pissahädän tunne, MS-tautiako?

Jatkuva pissahädän tunne jatkunut jo 2 vuotta, alkoi pissatulehduksen jälkeen. En kyllä silloin kaksi vuotta sitten tiennyt mikä helvetti minua odottaa kun elämäni ensimmäisen virtsatieinfektion sain.. Mutta asiaan. Minulla ei ole löytynyt mitään syytä tälle jatkuvalle pissahädän tunteelle ja epäilenkin nyt että se on neurologista ja että sairastan MS-tautia.. Olen kokeillut jos jonkinlaista rakkoa rauhoittavaa lääkettä, antibioottia sun muuta ilman apua.. Mitään muita MS-tautin oireita minulla ei ole muuta kun tuo rakko vaivaa jatkuvasti.. Kokemuksia?
4834
Äänestä

Muut lukivat myös

Vastaukset 4

Vanhimmat

Niin siis tarkoitus oli kysyä, onko kenelläkään MS-tautin oireena ollut pelkkä pissahädän tunne?

Äänestä

Ei.

Olisiko ylivilkas rakko?

Syöthän D-vitamiinia 100µg/vrk?

Sen puute aiheuttaa MS-taudin. Tämän tiedon saa ihan neurologilta.

Äänestä

Onkos sitten pissan heikko tuleminen MS:sään viittaava vaiva? Minulla on ollut sellaista jo vuosia. Jäisi paljon rakkoon, jo en vatsalihaksien äkistyksellä tiristä pissa auseaan kertaan.

Äänestä

Osteoporoosissa kalsiumia liukenee luista ja kertyy verisuonten seinämiin, jossa vaarana (mm. sydänkohtausriski) tai pehmytkudoksiin kuten aivoihin (mm. MS-tauti ja dementiariski).

"Kokemukseni ja monien asiantuntijoiden mukaan 75nmol/l-pitoisuuteen pääsemiseksi suuri osa ihmisistä tarvitsee yli 50ug annoksen D-vitamiinia purkista päivittäin. Turvallisen annoksen ylärajana asiantuntijat pitävät yleisesti 250ug päivässä. Suomessa 1920-30-luvuilla alettiin suositella lapsille 100ug annoksia D-vitamiinia. Annosta on pienennetty vuosikymmenten kuluessa kymmenesosaan. Moni lastenlääkäri on sitä mieltä, että nykyiset suositusannokset pitävät juuri ja juuri riisitaudin uhan kurissa, mutta lapset eivät saa muita D-vitamiinissa saatavilla olevia terveyssuojia. Monet pitävät esimerkiksi lapsuuden diabeteksen hurjan lisääntymisen syynä D-vitamiinin vähyyttä.

Hollantilaiset tutkijat William B. Grant ja Gert E. Schuitemaker ovat arvioineet, että jos kaikkien hollantilaisten seerumin D-vitamiinitasot saataisiin nostetuksi keskimäärin 105nmol/l:iin, vähenisi monen kansanterveydelle merkittävän taudin ilmaantuvuus 10-50%:lla ja kokonaiskuolleisuus jopa 18%. Jotta tähän päästäisiin, pitäisi päivittäisen D-vitamiiniannoksen olla useimmilla ihmisillä 100-150ug.

Liian pienet annokset ovat terveydelle vaarallisia ja kalliitakin

Vaikka kaikkia D-vitamiiniin liitettyjä terveyden suojavaikutuksia ei ole täysin todistettu, on mielestäni käsittämätöntä, että Suomen D-vitamiinisuositukset ovat tasolla, joka hyvin todennäköisesti lisää riskiämme sairastua moniin vaikeisiin tauteihin. D-vitamiinista on monta terveydellistä hyötyä eikä mitään haittaa, kunhan annokset eivät ole liian suuria. Tutkimukset osoittavat kiistatta, että Suomen suosituksiin nähden 10-kertaiset annokset ovat turvallisia. Jo mahdollisuus, että selvästi suuremmat annokset vähentäisivät riskiämme sairastua syöpiin, sepelvaltimotautiin, diabetekseen, MS-tautiin, psoriasikseen, keliakiaan, verisuonitauteihin, tuki- ja liikuntaelinten sairauksiin, raskauden komplikaatioihin, masennukseen, suoliston tulehduksiin, virus- ja bakteeritauteihin, luun haurastumiseen tai luunmurtumiin, pitäisi kaiken järjen mukaan olla pakottava syy suositella kunnollisia D-vitamiiniannoksia kaikille suomalaisille vastasyntyneestä ikivanhaan."

http://maijakajan.fi/2013/01/23/ihmeellinen-d-vitamiini-ja-ihmeelliset-suositukset/


D-vitamiinin luonnollinen määrä on oikein
http://www.duodecimlehti.fi/web/guest/arkisto?p_p_id=Article_WAR_DL6_Articleportlet&p_p_action=1&p_p_state=maximized&p_p_mode=view&p_p_col_id=column-1&p_p_col_count=1&viewType=viewArticle&tunnus=duo99604

Äänestä

Ketjusta on poistettu 2 sääntöjenvastaista viestiä.

Kommentoi aloitusta


Tyttökohta22v. kirjoitti:

Jatkuva pissahädän tunne jatkunut jo 2 vuotta, alkoi pissatulehduksen jälkeen. En kyllä silloin kaksi vuotta sitten tiennyt mikä helvetti minua odottaa kun elämäni ensimmäisen virtsatieinfektion sain.. Mutta asiaan. Minulla ei ole löytynyt mitään syytä tälle jatkuvalle pissahädän tunteelle ja epäilenkin nyt että se on neurologista ja että sairastan MS-tautia.. Olen kokeillut jos jonkinlaista rakkoa rauhoittavaa lääkettä, antibioottia sun muuta ilman apua.. Mitään muita MS-tautin oireita minulla ei ole muuta kun tuo rakko vaivaa jatkuvasti.. Kokemuksia?

Anonyymi
5000

Ilmoita asiaton sisältö

  • Sisältää materiaalia, joka on loukkaavaa, herjaavaa, rasistista, uhkailevaa tai ahdistelevaa.

  • Materiaali sisältää nimiä, yhteystietoja tai muita henkilökohtaisia tietoja. Julkisuuden henkilöistä, julkisissa viroissa toimivista ihmisistä sekä yritysten vastuuhenkilöistä saa keskustella työhön liittyen. Myös yksityiselämään liittyvistä asioista voi keskustella siltä osin, kuin niistä on julkisesti kerrottu.

  • Sisältää lapsille haitallista tai heiltä kiellettyä materiaalia. Seksuaalinen sisältö on sallittua aiheeseen tarkoitetuilla palstoilla, joiden ikäraja on 18 vuotta.

  • Lainvastaista sisältöä voi olla mm. yksityiselämää loukkaavan tiedon levitys, kiihottaminen kansanryhmää vastaan, laiton uhkaaminen, alaikäisiin liittyvä seksuaalinen sisältö/grooming, petokset, identiteettivarkaudet, kunnianloukkaukset ja tekijänoikeusrikkomukset.

  • Sisältö ei liity palstan tai keskusteluketjun aiheeseen.

  • Viesti ei ole suomea tai ruotsia (pl. International Forums), se sisältää mainontaa, se sisältää tekijänoikeuksin suojattua materiaalia, se on massapostitus tai jokin muu syy.

Jaa keskustelu