Tältä näyttäis tässä vaiheessa.
Hki, 57,9% kirkossa v. 2013 lopussa
a.matsoni
6110
0Äänestä
Muut lukivat myös
Odottaa vastausta
Näihin keskusteluihin ei ole vielä vastattu. Ole ensimmäinen.
Turvaa tilisi vahvistamalla puhelinnumerosi. Voit silloin palauttaa unohtuneen salasanan tekstiviestillä.
Näihin keskusteluihin ei ole vielä vastattu. Ole ensimmäinen.
Vastaukset 6
Vanhimmat
Arvioni perustan sille että Hgin väkiluku on kasvanut vuoden alusta n. 8000:lla. Jos loppuvuodesta sama tahti niin vuoden lopussa helsinkiläisiä on n. 612 000.
Toisaalta Hgin srk-yhtymän jäsenmäärä on viime aikoina tavanomaisina erovuosina pudonnut reilulla 3000:lla Jos näin käy nytkin, eikä mitää poikkeuksellista eroaaltoa tule, niin kirkon jäsenmäärä Hgissä tulee olemaan n. 354 500.
Noista luvuista sitten päädytään 57,9%:n jäsenosuuteen.
Koko kirkon jäsenmäärä putoaa nykytahdilla alle 4 miljoonan n. v. 2018
Vuonna 2018 voi myös mennä Helsingissä alle 50%:n.
Tämän vuoden lopussa tai viimeistään 2014 lopussa ensimmäisen Helsingiläisen seurakunnan jäsenosuus alittaa 50%.
Tulevaisuudesta on tietty vähän vaikea ennustaa, mutta kun katsoo minkälaisten haasteiden edessä kirkko on, on syytä uskoa, että tuo kirkon markkinaosuuden lasku tulee lähinnä kiihtymään.
Kirkko joutuu karsimaan"palvelujaan" reippaalla kädellä ja kun kastettujen lasten osuus tippuu yllättävänkin nopeasti, tuohon 4:n miljoonan alle päästäneen jo 2017.
Kirkon nelivuotiskatsaus käsittäen vuodet 2012-2015 tulee olemaan todella mielenkiintoista luettavaa...
Varatkaa jo istumapaikkoja julkistamistilaisuuteen joka kylläkin saattaa olla vain Powerpointesitys kun kirkolla tuskin enää on varaa painattaa oopusta;-D
Suurten ikäluokkien poistuma on jo alkanut. Nuoret ovat maallistuneita,kirkkoon sitoutuneet eläkkeellä. Nuoret muuttavat maakunnista kasvukeskuksiin ja eläkeläiset maalle. Suomesta tullee uskonnollisesti kahtiajakautunut.
"Suomesta tullee uskonnollisesti kahtiajakautunut."
Kahtiajakautuneen Suomen aika ei tule kestämään kovinkaan kauaa, siilä varsin nopealla aikataululla valtaenemmistö tulee olemaan uskonnottomia.