"Ukkosten riski kasvaa päivä päivältä, Ilmatieteen laitoksen päivystävä meteorologi Henri Nyman sanoo".
http://www.iltalehti.fi/uutiset/2013062417183868_uu.shtml
Mene sängyn alle piiloon tai suojaudu ainakin johonkin pussiin !
PS: sulje ikkunat, tietokone ja kaikki sähkölaitteet ja jne...
http://www.iltalehti.fi/uutiset/2013062417183868_uu.shtml
Mene sängyn alle piiloon tai suojaudu ainakin johonkin pussiin !
PS: sulje ikkunat, tietokone ja kaikki sähkölaitteet ja jne...
Vastaukset 15
Vanhimmat
ME KUOLLAAN KAIKKI !!!!
Niin kuollaakin, jos ei salamaan niin vanhuuteen !
http://canitbesaturdaynow.com/images/fpics/1861/july_19_43___large.jpg
Salama jos iskee mamuun, niin se oli kyllä rasistinen salama.
Huh varauduin siihen ja kaivoin montun pihalle, kun salama iskee kuulema vain korkeisiin kohteisiin.
Salamoita kannatta väistellä, niin mä teen, kun salama iskee mä väistän sen.
Nyt minua pelottaa. Onneksi hain aamulla pari pulloa kossua ja sixpäkin kaljaa. Saan niistä vähän turvaa ja lohtua, kun istun pimeässä vaatekaapissa.
Kuuhulluksihan tässä on tullut, kun kuukin on nyt niin outo. Mutta vielä ukkonenkin...
ja netti kiinni ja piuhat irti.
Kiepuin venusluotaimen ratissa 3kk. Vaikka pilvee oli enemmän kuin Jakomäessä, salamoinnin näki pilvien läpi. Nasa ohjasi luotaimen Cape Canaveraliin ja antoi potkut.
Minä nautin kun luonto näyttää voimansa, siihen ei Käteisen tai Urpilaisen päätökset vaikuta paskaakaan.
Huomista ei tartte vielä pelätä, mutta sitten se helvetti alkaa ?
on ensisijainen asia jota täytyy pelätä. Tuoko ukkonen, vai ne tropiikin helteet, jokka on tulollaan, Vai onko sittenkin puutiaiset tärkein pelonaihe tällä hetkellä, joita on syytä kakkien alkaa pelkäämään eniten.
Vai salataanko meiltä jotakin ja onkin joku erityisen tappava tauti tulollaan, joka on jo iskenyt ensimäiset uhrinsa sairaalaan Mumbaissa.
Entäpä asteroidit, ettei vaan olisi tulossa jalkapallokentän kokoinen murikka joka kiehuttaa itämeren kuiviin siihen iskeytyessään.
Entäpä ruoka sitten, aijon tänään syödä kananmunia leivän päällä, vielä eilen ne olivat erityisen hyviä terveys ja proteiinin lähteitä, mutta ovatko enää tänään?
Ei voi tavan kansalainen tietää, mikä on kulloisenkin päivän tärkein pelonaihe ja saattaakin siksi pelätä vahingossa väärää asiaa hän!.
Kaikkea täytyy pelätä, jopa sinun raapustustasi tuossa yllä !
Miks tää ilmastonmuutos kestää vaan 3 päivää ?
"Salamat lyövät ja hiki virtaa - tänään jopa 30 astetta lämmintä!".
http://fi.wikibooks.org/wiki/Erätaidot/Salamalta_suojautuminen
Helleraja voi rikkoutua Etelä-Lapissakin, mutta pohjoisemmassa voidaan jäädä parinkymmenen asteen alapuolelle.
Etelä- ja Itä-Suomessa lämpötila voi kohota yli kolmeenkymmeneen asteeseen.
Ilmatieteen laitoksen mukaan ukkosta on luvassa Länsi-Suomesta kohti Kainuuta olevalle vyöhykkeelle. Myös Itä-Suomessa saattaa tänään ukkostaa paikoin. Huomenna ukkosia on luvassa maan etelä- ja keskiosiin.
http://www.iltalehti.fi/uutiset/2013062617193348_uu.shtml