Lehtitilauksen maksu

Voiko lehti laskuttaa tilausmaksua yhdestä kuukaudesta kaksi kertaa? Jos vuoden tilausmaksujakso on 12 kuukautta, voiko seuraava jakso alkaa kuukautta ennen kuin edellinen loppuu? Onko tällainen ihan oikein? Miten se onnistuu kirjanpidossa?
299
Äänestä

Muut lukivat myös

Vastaukset 2

Vanhimmat

Ei saa.

Äänestä

Jep EI saa. Lehtiyhtiö (Otavamedia) ei vaan antanut sitä periksi ilman kuluttajaoikeusneuvojaa! Vastasivat hänelle mutta eivät minulle. Selityksiä kappalemäärien lisäyksistä ym. Todella säälittävää! Jos he "jatkavat" tilausjaksoani yhdellä kuukaudella (minkä olen maksanut), voi olla että 10:n lehden sijasta saan vain 9:n.!!!? Siellä on logiikka ihan joltain muulta planeetalta. Saa laittaa tietoa eteenpäin. Täällä on kuppi täynnä.

Äänestä

Kommentoi aloitusta


perla88 kirjoitti:

Voiko lehti laskuttaa tilausmaksua yhdestä kuukaudesta kaksi kertaa? Jos vuoden tilausmaksujakso on 12 kuukautta, voiko seuraava jakso alkaa kuukautta ennen kuin edellinen loppuu? Onko tällainen ihan oikein? Miten se onnistuu kirjanpidossa?

Anonyymi
5000

Ilmoita asiaton sisältö

  • Sisältää materiaalia, joka on loukkaavaa, herjaavaa, rasistista, uhkailevaa tai ahdistelevaa.

  • Materiaali sisältää nimiä, yhteystietoja tai muita henkilökohtaisia tietoja. Julkisuuden henkilöistä, julkisissa viroissa toimivista ihmisistä sekä yritysten vastuuhenkilöistä saa keskustella työhön liittyen. Myös yksityiselämään liittyvistä asioista voi keskustella siltä osin, kuin niistä on julkisesti kerrottu.

  • Sisältää lapsille haitallista tai heiltä kiellettyä materiaalia. Seksuaalinen sisältö on sallittua aiheeseen tarkoitetuilla palstoilla, joiden ikäraja on 18 vuotta.

  • Lainvastaista sisältöä voi olla mm. yksityiselämää loukkaavan tiedon levitys, kiihottaminen kansanryhmää vastaan, laiton uhkaaminen, alaikäisiin liittyvä seksuaalinen sisältö/grooming, petokset, identiteettivarkaudet, kunnianloukkaukset ja tekijänoikeusrikkomukset.

  • Sisältö ei liity palstan tai keskusteluketjun aiheeseen.

  • Viesti ei ole suomea tai ruotsia (pl. International Forums), se sisältää mainontaa, se sisältää tekijänoikeuksin suojattua materiaalia, se on massapostitus tai jokin muu syy.

Jaa keskustelu