Kumpi on parempi katolilaisuus vai protestanttinen kristitllisyys?
Kristilliset liikkeet vertailussa
Golli.
7273
0Äänestä
Muut lukivat myös
Odottaa vastausta
Näihin keskusteluihin ei ole vielä vastattu. Ole ensimmäinen.
Turvaa tilisi vahvistamalla puhelinnumerosi. Voit silloin palauttaa unohtuneen salasanan tekstiviestillä.
Näihin keskusteluihin ei ole vielä vastattu. Ole ensimmäinen.
Vastaukset 7
Vanhimmat
No minä aloitan vastaamisen. Molemmissa on hyviä ja huonoja piirteitä joten kysymys "paremmuudesta" ei ole yksioikoinen vaan sen (luterilaisen kirkkovaltuutettu kauppakorkeakoulun emeritusprof. Jarmo Leppiniemen sanoin) "jokainen punnitsee itse kukin tykönänsä".
Katolisen kirkon ansioita:
1. Teologinen tutkimus korkeatasoisempi (totta kai koska tekijöitä on enemmän). Ratzingerinkin trilogian Suomessa kustansi protestanttinen kustantamo. Augustinus oli loistava teologi joka ensimmäisenä oivalsi helvettiopin oikein.
2. Korkeakulttuurissa edellä; taideaarteita, kirkkokuoroja, kirkkorakennuksia ym.
3. Moraalioppi 100 % oikea & raamatullisempi siltä osin kuin se liittyy seksuaalisuuteen; avioliiton mitätöinti erittäin vaikeaa, abortti ja ehkäisy ovat murhia, transseksuaaleilla ei asiaa kirkon virkoihin.
4. Pidemmät perinteet.
Katolisen kirkon heikkouksia:
1. Haluttomuus puuttua räikeisiin epäkohtiin (pedofilia, homopapit, talousskandaalit ja toiminta harmaassa taloudessa).
2. Pyhimysoppi ja oppi paavin erehtymättömyydestä olettavat kirkon ylimmän johdon omaavan yliluonnollisia kykyjä heti kun saa riittävän korkean viran.
3. Liguorin moraaliteologia; valehdella saa jos sille on riittävästi oikeutusta.
4. Oppi muuttuu jatkuvasti. Nuori Ratzinger vastusti paavin ylivaltaa ja kannatti kirkon demokratisointia - vanhana toista mieltä, paavi Hadrianus VI tunnusti uskonpuhdistuksen perusteet oikeiksi (myönsi kirkon erehtyneen).
5. Oppia ristiriitaista ja sitä on tolkuton määrä - kukaan ei pysty sitä omaksumaan eikä tulkitsemaan oikein.
6. Täydellinen demokratian puute.
7. Omertamentaliteetti ja italialaisten suosiminen + ylivalta.
8. Tiedottaminen surkeaa. Kierrellään viimeiseen asti ja avoimmuus puuttuu.
9. Perinteet osittain korotettu Raamatun asemaan. Tämä ei liene oikea tulkinta.
Itseäni estää eroamasta katolisesta kirkosta se, että useimmissa protestanttisissa suuntauksissa seksuaalisuuteen liittyvä moraalioppi on 100 % väärä. Omasta mielestäni paras uskonto olisi perinteinen suuri protestanttikirkko lähes pelkästään helvettioppiin keskittyvä, joka ottaa seksi- ja näpistysasioissa mallin Saudi-Arabian wahhabiiteiltä ja omassa ihannevaltiossani olisi saudiarabialaiset siveyspoliisit ja myymäläetsivät - ja kuolematuomioita sekä käsien amputointeja esiintyisi erittäin tiheään (vankilat eivät täyttyisi) eli jokin USA:n raamattuvyöhykkeen protestanttitulkinta ryyditettynä tukevin saudiarabialaisin maustein!
Niin ja pitää vielä muistaa se, että VT ja Mooseksen lait koskevat kaikkia Kristittyjä. Juutalaisissa on paljon VT:n syvällisesti perehtynyttä porukkaa, joten ihannekirkkooni kuuluvat siis myös seuraavat piirteet:
- saudiarabialaisilla asiantuntijoilla täysi puhevalta seksiin ja näpistyksiin liittyvissä asioissa - muissa vaietkoon
- juutalaisilla asiantuntijoilla esim. ortodoksirabbeilla täysi puhevalta VT:n ja ruokailuun liittyvissä asioissa - muissa vaietkoon
- ihmisillä pitää olla keino purkaa paineita & Raamatussa ei edellytetä täysraittiutta -> alkoholi, kahvi ym. miedot päihteet kuten kannabis sallittava kaikille + luovalle luokalle kuten rahoitusalan miljonääreille & mainostoimistoväelle myös keskivahvat aineet kuten kokaiini; rivikansalaisille nauttiminen sallittu kotitiloissa ja luovalle luokalle, misseille/malleille sekä multimiljonääreille myös yksityisklubeilla jonne epäluovilla, rumilla sekä köyhillä, joita on noin 99 % kansasta ei ole mitään asiaa.
Ei näitä kannata edes verrata. Kristus perusti katolisen kirkon, reformaattorit protestanttiset lahkot, jotka ovat syösseet heidät loppumattomasti jakautuviin ryhmiin, joilla millään ei ole edes oikeita sakramentteja. Katolisuuden jälkeen toisella sijalla ovat tietysti muut vanhat kirkot, Suomessa ortodoksisuus. Näissä on oikeat sakramentit ja vanha oppi.
Siis Kristus perusti alkukirkon/alkuseurakunnan, joka toimi Jerusalemissa. Markuksen evankeliumi (jota monet pitävät vanhimpana evankeliumina) perustuu Kristuksen opetuksiin ja sen arvellaan tosiaankin syntyneen Roomassa, mutta alkukirkon aikana vallitsi erilaisia suuntauksia eikä yhtenäistä katolista kirkkoa ollut. Jako oli Palestiinan juutalaiset vs. kreikankieliset juutalaiset.
Kuka on alkukirkon perinteen jatkaja? Apostolinen seuraanto = piispan viran katkeamaton jatkuminen alkukirkosta lähtien.
Vaikka ortodoksinen/katolinen kirkko olisikin alkukirkon perinteen jatkaja se ei poista sitä tosiasiaa, että näiden kirkkojen oppiin on tarttunut suunnaton määrä harhaoppia/oppia jota voidaan tulkita useilla eri tavoilla eli ne ovat myös maallistuneita kirkkoja.
Protestanttinen liike oli vastavoima kirkkojen harhaoppeja ja katolisen kirkon mädännäisyyttä (ortodoksinen kirkko on paljon synnittömämpi) vastaan - se pyrki palauttamaan Raamatun keskeiseksi opin lähteeksi.
Protestanttisia päähaaroja/liikkeitä on vain 14 - ja totta Mooses jokainen pystyy omaksumaan 14:sta suuntauksen pääjipot ja valitsemaan näistä mielestään suotuisimman!
Katolisen kirkon oppi on oikea siitä yksinkertaisesta syystä, että Kristus lupasi Pyhän Hengen johtavan kirkkoa Totuuteen ja että helvetin portit eivät sitä koskaan voita.
Toki pelkän Raamatun perusteella voi kristillisestä opista vetää monen laisia tulkintoja, kuten protestantit meille ovat todistaneet. Mutta meillä pyhä Traditio sekä Kirkon opetusvirka Pyhän Hengen ohjauksessa takaa sen, että oppimme on oikea. Se ei ole mielessä täydellinen, etteikö sitä ole voitu täsmentää ja tarkentaa.
Muutoinhan teemme Kristuksesta valhettelijan.
Puhut hölynpölyä. Katolinen kirkko ei ole koskaan ollut Jeesuksen kirkko.
Ei kumpikaan. Molemmat ovat babylonin huorauskontoja.