Pääministeri Jyrki Katainen tyrmäsi jälleen tänään Keskustan ja myös eduskunnan puhemiehen Eero Heinäluoman esittämän hallituksen ja opposition yhteistyön kunta- ja sote-uudistuksissa.
Suomen ja suomalaisten kannalta on erittäin ikävää, että hallitukselta ei löytynyt valmiutta yhteistyöhön, keskustan puheenjohtaja Juha Sipilä sanoo.
Suomen ja suomalaisten kannalta on erittäin ikävää, että hallitukselta ei löytynyt valmiutta yhteistyöhön, keskustan puheenjohtaja Juha Sipilä sanoo.
Vastaukset 8
Vanhimmat
..yrittää saada sellaisen kuntauudistuksen aikaiseksi, että rikkaiden veronmaksajien rahat säästyisi.
Mitä väliä köyhien sosiaaliturvalla ja sairaanhoidolla on?
Niin, mitä jos laitettaisiin veroeurot palveluihin, eikä elinkelvottomien pikkukuntien tyhjäntoimittajakunnanjohtajien palkkoihin. Kepu palkkaa mielummin verorahoilla loisivia läskimahaisia kunnanjohtajia kuin esim. lääkäreitä. Turha se on sitten ruikuttaa kun rahat eivät riitä enää palveluihin.
rahat kunnilta millä palkkaat ?
Vähänkin fiksumpi on jo aikoja sitten nähnyt milläinen puu-/luupää meillä on pääministerinä.
Yhteistyökykyä ei Kataisella ole vaan hän tyhmyyttään luulee saavansa määrätä kaikesta, mm. keskinkertaisen Virkkusen avustuksella.
Niin pelle, joka otsa hiessä hihkuu fantastista, tilailee höp juttuja himaseölta verorahoilla.
Tämä lankkipoika on mitä pikimmin vaihdettava Sipilään. Näin on näreet???
Yksinäisen kepulaisen huuto korvesta jatkuu ja jatkuu ja jatkuu, niin kuin yksinäisen kepulaisen juhannus....
prosenteja !
Minua alkoi tympiä jo aikoinaan, kun Katainen nousi kok. johtoon hänen nyökyttely, kuin keinun heilunta tv-keskusteluissa. Siinä meni huomio Kataisen pään keinuntaan ja keskustelun seuranta jäi toiseksi. Pää heilui kyuin vieterin päässä. No nythän ollaan katkeran kovalla menolla viety Suomen yhteiskunta kaaokseen.