Tässä Maurin hieno blogi Uudessa Suomessa. http://maurinygard.puheenvuoro.uusisuomi.fi/143537-mita-se-eusta-eroaminen-maksaa
Mitä se EU:sta eroaminen maksaa?
ritva_puolakka
658
0Äänestä
Muut lukivat myös
Odottaa vastausta
Näihin keskusteluihin ei ole vielä vastattu. Ole ensimmäinen.
Vastaukset 6
Vanhimmat
Kannattaa lukea:)
niin kannattaa, levitän linkin sinne sun tänne.
todeksi uskoa ,että Suomessa tosiaankin on näin selkeä puolue kuin IPU.Mauri Nygårdin(kin) bloggausen kun lukee ei voi olla painamatta kuin joo nappia hyvä!
Nämä EU ylistys ankat on jo viimeinkin ammuttava alas ja päästävä normaaliin
kansalliseen päiväjärjestykseen.
Kyllä vaan. Näin yksinkertaista se eroaminen on. Asia on vaan tehty EU-kannttajien puolesta niin vaikeaksi, koska ei haluta siitä irti.
0 VASTAUSTA 0 LUKUKERTAA
Tilaa palstan RSS-syöte
Aloita uusi keskustelu
Poista kirosanafiltteri käytöstä
laskelmia,,,,30.6.2013 10:280
http://www.iltasanomat.fi/kotimaa/art-1288578462230.html
Euron tuhon ennustaja - Stefan Törnqvistin mielestä Suomen vaihtoehdot ovat liittovaltio, leikkaukset tai ero eurostaKerrotaan koko maailmalle, että Suomen markasta tulee Ruotsin kruunun kaltainen vapaasti kelluva valuutta. Suomen Pankista puolestaan tulee Riksbankin kaltainen itsenäinen keskuspankki, joka taistelee inflaatiota vastaan.
Ratkaisut tulisi tehdä pian, kun Suomen talous on vielä kunnossa.
----------------------------------------------------------------------------------------Miksi Steffu haluaa silti pysyä EU;ssa,olisi kiva kuulla perustelut?
Kilpailukyvyn parantamiseksi on Steffun mukaan kolme keinoa:
liittovaltuo?
sisäinen devalvaatio?
ero eurosta?
Vaikeita valintoja, oma valintani on ,ero EU;sta, päästään
noista direktiiveistäkin samalla.
Liittovaltio ja sisäinen devalvaatio tulee molemmat samassa paketissa. Vaihtoehtoja on vain kaksi. En tiedä miten Steffu löytää kolme vaihtoehtoa, jos näin on. Ei ole muita käytännön vaihtoehtoja kuin ero koko EU-kommuunista.