Kokoomuksen puheenjohtaja Jyrki Katainen on kuulemma käynyt antamassa vetoapua Georg W. Bushille tämän presidentinvaalikampanjassa.
Mitähän etua Suomelle tai kokoomukselle Kataisen vierailusta on, jos Bush Tulee valituksi?
Katainen ja USA
7
235
Vastaukset
- Vastavuoro
Joku republikaani tulee vastaavasti siihen kokoomuksen puoluekokoukseen, jossa valitaan puolueen presidenttiehdokas vaaleihin 2006. Antamaan vetoapua.
- t:jarmo
Hän kuulemma kannattaa Kerryä. hehehehe..
Mistä hän muka tietää Kerryn ajamat asiat. Taitaa liikkua pelkillä mielikuvilla.
GWB on hyvä presidentti USAlle. Kerry on täysin arvaamaton eikä hänen Suomeen kantautuneissa kampanjauutissa ainakaan mitään linjaa ole ole ollut näkyvissä.
GWB:n politiikan tiedämme ja olemme oppineet Euroopassa suhteuttamaan toiminnan tämän politiikan suhteen. Mikäli outolintu Kerry valittaisiin presidentiksi, Washingtoninsta vaihtuis yli puolet porukasta ja taas täytyisi Euroopassa pitäisi opetella uudet kuviot samalla kun Kerryn luottomiehet opettelisivat hommiaan. Ei hyvä.
t:jarmo- Herra47
Jyrki Katainen on varmaan hyvin tietoinen siitä. miten suuri osa suomalaisista vieroksuu USA:n toimia maailmalla. Bush keulahahmona on tietysti ensisijaisesti tulilinjalla.
Niinpä Kataisen menettely on tyypillistä poliitikon menettelyä: Annetaan äänestäjille kotimaassa viesti jossa sympatiseerataan ehdokasta (Kerry) josta kansalla ei ole negatiivista (eikä juuri muutakaan) mielikuvaa.
Tosiasiassa sydän vie kuitenkin republikaanien tilaisuuteen eli Bushin joukkoihin.
- Antero
ja Kokoomus on lähempänä republikaaneja.
- demarien vihollinen no1
...kepulit eivät kuulu mihinkään länsimaisiin puolueisiin! aika hyvä vitsi.
kepulien mieletön maaseudun tukemispolitiikka olisi usa:n kaltaisella valtiolle täysin mahdotonta. - Antero
demarien vihollinen no1 kirjoitti:
...kepulit eivät kuulu mihinkään länsimaisiin puolueisiin! aika hyvä vitsi.
kepulien mieletön maaseudun tukemispolitiikka olisi usa:n kaltaisella valtiolle täysin mahdotonta.Demokraatit kannattavat maatalouden tukia republikaaneja enemmän.
- demarien vihollinen no1
Antero kirjoitti:
Demokraatit kannattavat maatalouden tukia republikaaneja enemmän.
..kaikille maatalouden miljonääreille, jotka saavat muiden ihmisten rahaa suoraan postiluukusta:
kannatetaan samanlaisia apuja kuin usa:ssa maataloudelle(vaikka kaikkinainen tukeminen on väärin)puuvilla tukemiseen erilaisin vienti veroalennusten muodossa jne..hah, suomessa laitetaan budjetista neljännes suoraan rahan siirtoihin näille kelmeille...
Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
Virkamiehille tarvitaan tuntuvat palkankorotukset
Naistenpäivänä on syytä muistuttaa, että virkamiehen euro on vain 80 senttiä. Palkat tulee saattaa samalle tasolle yksi564526Riikka Purran kaudella nousi bensan hinta yli 2 euron
Muistatteko kuinka edellisen vasemmistohallituksen aikana, ns. Marinin aikakaudella, bensiiniä sai 1,3 euron litrahinnal864215- 703678
Olisipa saanut sinuun
Tutustua paremmin. Harmi että aloin lopulta jännittämään kun näytit tunteesi niin voimakkaasti ja lähestyit niin voimaak963607Mitäs nyt sijoittajat?
Pörssit laskevat maailmalla Iranin sodan takia ja muutenkin ovat olleet Trumpin vallan alla epävarmat. Ainoa, mikä on no1142637- 352458
- 372342
- 242339
- 382319
Olisitpa se hellä
Ja herkkä minkä kuvan sain sinusta irl. Haluaisin että elämässäni olisi sellainen joka arvostaa minua juuri sellaisena k232204