Ted Wilsonille paljon lisävuosia!

Olin aiemmin sitä mieltä, että Ted Wilsonin valinta adventtikirkon johtoon oli vikatikki, mutta jälleen kerran pyydän kaikilta anteeksi tuota mielipidettä ja nyt olen kääntänyt kelkkäni täysin, sillä Ted Wilson on mitä parhain mies viemään adventtikirkkoa sen ansaitsemaan kohtaloon.

Spectrumin puolella olikin taas hyvä kirjoitus aiheesta:

http://spectrummagazine.org/blog/2013/06/28/update-ted-wilsons-new-york-evangelistic-series

Sieltä selviää, että New Yorkin valloitustilaisuuksissa on ollut peräti jopa 250 ei-adventistia kuuntelemassa tuota soopaa , kun yksin Manhattanin väkiluku on vajaa 2 miljoonaa ja koko metropolin noin 19 miljoonaa asukasta.

Aika hyvin, vai mitäpä sanotte, tosin itse mukana olleet ovat kertoneet, että tuo virallinen luku ei pidä paikkaansa, vaan väkeä on ollut paljon vähemmän.

Sitten selviää sekin, että kun joku saadaan raahattua kasteelle saakka, niin jopa kolmasosa jättää kirkon hyvin nopeasti ja veikkaan, että loput jonkin ajan kuluttua sen jälkeen.

Tosin nämä kasteelle saadut mitä todennäköisimmin jäävät kyllä tilastoihin numeroiksi sitten kymmeniksi vuosiksi, kun ei kukaan niitä sieltä pois uskalla pyyhkiä, ettei vain lahkon jäsenmäärä kääntyisi laskuun.

Kommenttiosiossa esitettiin oikein hyviä ehdotuksiä, joista pulpahti esiin erittäin kuuluisan adventistin nimi, tulevaisuuden toivo hänkin, eli professori Walter Veith.

http://www.eann.de/veiths-gefahrliches-spiel-mit-der-judenfrage-ein-beunruhigender-fakten-check/14420/

Hänhän onnistui saamaan Saksassa aikaan pienen imagokatastrofin adventtikirkolle, kun meni esittämään, että holokausti, eli juutalaisten kansanmurha toisessa maailmansodassa, olikin jokin jesuiittojen salaliitto, eikä meille kerrota totuutta, vaan ylläpidetään myyttiä natsien suorittamasta kansamurhasta.

Tällaista se porukka on, joka nykyisin enää adventtikirkon ovia kolkuttelee.

>>> Perhaps, to reach the secular, US-born New Yorkers, they should have brought in Walter Veith and started with Creation/Evolution before moving on to the deeper issues he covers. Then, once people have realised that 1; they have been lied to and b; there is much more going on in world politics/business than they thought, they would be more inclined to accept the message. >>>

Siinä jokin paikallinen Pyh toi esiin ajatuksen, että suotta puhua mitään jeesuksesta, vaan evoluutio/kreationismi/salaliitot suuntaan pitää keskustelu viedä, niin se on voittoon johtava tie.

Adventtikirkko oli aloittamassa uskontojen sotaa tieteitä vastaan ja nytpä sitten nautitte hedelmistä, eli nämä kreationistipellet tulevat viemään kaiken energianne tästä hetkestä kaukaiseen tulevaisuuteen ja senpä kanssa sitten elätte.

Salaliittoja vaan kansalle, niin kansa tulee niitä adventtikirkkoon kuuntelemaan.

Kuten George Tichy hienosti kyseiselle suurelle ajattelijalle vastasikin, johon on hyvä lopettaa:

So... nothing about Jesus, right? Evolution/Creation comes first!

2

108

    Vastaukset 2

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • Pyh!

      Puhut potaskaa, kuten aina. Spectrum on paskalehti ja Tichy antiadventisti, joten totta kai olet samaa mieltä hänen kanssaan.

    • >>> Puhut potaskaa, kuten aina. Spectrum on paskalehti ja Tichy antiadventisti, joten totta kai olet samaa mieltä hänen kanssaan. >>>

      Spectrum on oikein laadukas julkaisu, jossa asiat tuodaan loistavien perusteiden kera esiin, eli harrastetaan juuri pinvastaista toimintaa kuin sinä, rakas Pyh, adventtikirkon tulevaisuuden toivo.

      Mutta olet ilmeisesti sitä mieltä, kuin se ilmeisen oikea adventisti ennen Tichyä, eli että adventtikirkon menestyksen salaisuus olisi se, että ihmisille höpistään ensin nuoren maan kreationismia, että potentiaaliset oikeat uskovat saadaan esiin ja sitten heille aletaan höpistä sekavia salaliittoja, jotka tajuaa hevonpotaskaksi noin minuutissa, mutta jos sen nielee, niin se olisi tulevan oikean adventistin merkki?

      Olen kyllä sitä mieltä, että juuri noin kannattaisi teidän puljussa toimia, jotta kaikki ne potentiaaliset adventistit saataisiin kaduilta ja työttömyyskortistoista, sekä psykiatrisen avohoidon puolelta adventtikirkon hellään huomaan.

      Sillä vain siellä taitaa olla henkilöitä, joihin uppoaa nuoren maan pölvästiys, sekä kaikenkarvaiset hullut salaliitot, jotka ovat adventtikirkon hilpeää tulevaisuutta.

      Onnea jo etukäteen.

    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Muuttaisitko kaivattusi luokse

      heti asumaan? 🛒
      Ikävä
      100
      822
    2. Martinan tyttärestä hieno haastattelu IL

      Martina on kasvattanut fiksun tyttären.
      Kotimaiset julkkisjuorut
      361
      780
    3. Mä olen tosi

      Ylpeä sinusta 🫂 Ajatuksissani pyydän sulle paljon suojelusta ja varjelusta. Sinua rakastettaan ja susta välitetään. Mui
      Ikävä
      38
      589
    4. Samassa kylässä asuu yks mies...

      Jota en voi sietää... yök!
      Ikävä
      65
      575
    5. Mitä odotat kohtaamiselta?

      Niin, otsikossa kysymys.
      Ikävä
      71
      571
    6. Olet kuin minä

      Jännä huomata tämä kerta toisensa jälkeen eikö ❤️
      Ikävä
      47
      568
    7. Sanotaan se sitten tässä

      Rakastan sua mies varmaan.
      Ikävä
      30
      556
    8. En minä tule koskaan ottamaan sinuun yhteyttä

      Että siinä ole vaan rauhassa ilman minua koko loppuelämäsi ajan.
      Ikävä
      25
      530
    9. Omituiset kuntayhtymän vieraat festareilla

      Mitähän Pekka Iivari teki kuntayhtymän vieraana festareilla? Harvemmin tällaiset tilaisuudet ovat ns. avec- tyyppisiä ei
      Kemijärvi
      48
      527
    10. Jos se onkin niin

      Että me molemmat kaivataan toisiamme. Odotetaan sitä näkemistä. Ollaan mustasukkaisia ja mietitään, että kenen kanssa se
      Ikävä
      27
      522
    Aihe