Jos saa parkkisakon kaupungilta, niin miten käy jos sen jättää maksamatta?
Kaupungin parkkisakko
xcbz
104601
0Äänestä
Muut lukivat myös
Odottaa vastausta
Näihin keskusteluihin ei ole vielä vastattu. Ole ensimmäinen.
Turvaa tilisi vahvistamalla puhelinnumerosi. Voit silloin palauttaa unohtuneen salasanan tekstiviestillä.
Näihin keskusteluihin ei ole vielä vastattu. Ole ensimmäinen.
Vastaukset 10
Vanhimmat
Kaupungin pysäköintivirkailijan kirjoittama pysäköintivirhemaksu on ulosottokelpoinen ilman oikeuden päätöstä. Eli tulee pari karhua, ja saatava menee ulosottoon.
Tätä ei pidä sekoittaa yksityisiin sopimuksiin, joissa maksun vaatijan tulee osoittaa sopimuksen toinen osapuoli.
Parkkifirmojen maksulliset sopimukset ovat sähkösopimukseen rinnastettavia yksityisoikeudellisia sopimuksia.
Asukkaiden kotipihoissa parkkifirma saa valvoa ainoastaan ehtosopimusluvan allekirjoittaneita yksityisasiakkaita, jollei se ole laissa kielletty.
Yksityisoikeudellinen ehtosopimus on nimensä mukainen jokaisen yksityinen, henkilökohtainen sopimus, joihin kolmannella osapuolella ei asiaa. Eli parkkifirman ehdot on ensin allekirjoituksella hyväksytettävä valvottavalta ja sitten vain valvomaan sopimuskumppania, joka parkkeeraamalla hyväksyy sopimuksen.
kiinteistön pihanhoito, siivous, roskien kuljetus, sähkö ja vesi...
Jokainen asukashan toki tekee niistä omat sopimuksensa..ja vaikka perustaa oman kaatopaikan pihalle..vai mitensenyon...
nyt sivalsit väärinpysäköijää leukaperiin niin että keräilee leegojaan vielä ens viikollakin... auts mahtoi tehdä kipeää
Kertositko yhtiön jossa laskutus menee sille henkilölle joka roskasäkkinsä laariin heittää.
Ilmeisesti paavo ei ole koskaan perehtynyt asoyn tileihin. On yksitystä sähköä ja yhtiön sähköä jne ...
Esimerkiksi jos teet isomman rempan, niin se oma kaatis pitää todellakin perustaa.
Jos kaupungin antamaan pysäköintivirhemaksua ei makseta ajallaan, niin siihen tulee korotus. Korotettu hinta vaihtelee paikkakunnittain. Tässä esim. Helsingin ohjeet ja kun katsoo noita Helsigin ydinkeskustan virhemaksuja (80 euroa), niin parkkihallit ovat yllättävän edullisia niihin verrattuina.
http://www.hel.fi/hki/HKR/fi/Pys_k_inti/Pys_k_intivirhemaksu
Tarkista oman asuinkuntasi pysäköintivirhemaksujen hinta ja ylläty. Vantaalla näkyy olevan pysäköintivirhemaksu 60 euroa, mutta siitä huolimatta pysäköidään jatkuvasti kotini läheiseen T-risteykseen, liian lähelle suojatietä tai ei nähdä puiden välissä olevaa kieltomerkkiä. Pysäköinninvalvonta kulkee useita kertoja tuosta ja aina kassakone laulaa, kun pöljät pysäköi miten sattuu..
Jos kadun varteen ei ole pysäköity yhtään autoa, niin todennäköisesti siellä kaukana edellisen risteyksen jälkeen oli kieltomerkki. Kun ensimmäinen väärinpysäköijä jättää autonsa kadun varteen kielletylle paikalle, niin heti sen perään ilmestyy 3-4 autoa lisää ja taas pysäköinninvalvonta palkitsee suorituksen.. Ollaan tarkkana niiden kielto- ja rajoitusmerkkien lukemisen kanssa => luetun ymmärtämistä tarvitaan.
On melkoista juridista jippoilua että pysäköinti saattaa olla kielletty aluepysäköintimerkillä, joka on monen monta km ja monen monta risteystä takanapäin. Kun vieraspaikkakuntalainen kiertelee ja kääntelee navigaattorin tai suuntavaiston mukaan aikansa, noita aluekieltoja on aika mahdoton käytännössä muistaa. Kohta varmaan on vain aluekieltomerkit kaupungin rajalla. Systeemi ei enää palvele käytäntöä ja sujuvaa liikennettä.
Itselleni tuli sakko aluepysäköintikieltoon vedoten isolla P-alueella kun en ollut yksittäisen P-merkkitolpan takana kun autoni on isompi kuin henkilöauto. Autoni ei ollut kenenkään tiellä tai kulkuväylällä, ja oli alueella jota mm. työkoneet ja perävaunulliset autot käyttivät pysäköintiin.
"käytännön" ohjeena on hyvä pitää, että pysäköinti on kiellettyä, jos se ei ole erikseen sallittua....
Laki tosin sanoo juuri päinvastoin, mutta käytännössä siis se menee juuri sanomallani tavalla
VAROITUKSEN SANANEN
Autoparkki Norden Oyn vartioimat parkkipaikat kannattaa kiertää kaukaa!Maksuvaatimuksen reklamaatiotilanteessa yhtiö ei toimi edes kuluttajariitalautakunnan Päätöksen mukaisesti. Jos yhtiön nimi tulee maksuautomaatilla vastaan, paikka kannattaa ehdottomasti vaihtaa
Kannattaa pyyhkiä persettä ja nauraa.