hallintokulttuurissa on menty noakin- ja hevoskauteen. Erityisesti leskinen ja lehtomäki, jutut kokouksissa näkyy pyörivän rippikouluajoissa, miten silloin pelitti hyvin. leskinen on jatkuvati hermot kireänä ja tuhisee ja nyökyttelee koko ajan. lehtomäen taso on siinä kun esittää ensimmäisenä hyväkyttäväksi mitä hallitus esittää. Ei siis iteltä mitään.
Tätäkö on keskustan taso tänä päivänä 2000 luvulla?
Tätäkö on keskustan taso tänä päivänä 2000 luvulla?
Vastaukset 19
Vanhimmat
Tunnusta vain että vika on pelkästään siinä, että he eivät ole samaa mieltä pro pers.. eiku pyhäjärven kanssa. Ootta työ onnettomia räkyttäjiä.
Onko totta, että proot ja Leppäharju ja Kyllönen olisivat niin "vastarannankiiskejä", että piti saada vielä valitus jopa terveyskeskuksen saneerauksesta Parkkisen kautta. Ottakaa sitten kontollenne mahdolliset uudet sairaustapaukset työntekijöiden ja terveyskeskuksen asiakkaiden osalta jos saneeraus viivästyyy valituksen vuoksi. Oletko Tyyne Tuikka tämän valituksen kannalla? Olethan ko asian osalta asiantuntija, vaikka et ollut ko kokouksissa jostain syystä paikalla!!
Jokainen kaupunkilainen toimii omien ajatustensa mukaan. Valittaa, jos on valituksen paikka.
Ei siihen tarvitse sotkea toinen toistaan, jos ei ole allekirjoittanut valitusta.
Entä jos valituksen olisi tehnyt joku muu, keskustalainen, vasuri tai joku muu. Onko se silloin kaikkien niiden ryhmien/puolueiden asia.
Pysykää nyt hyvät ihmiset asiassa, älkääkä sotkeko asiasta tietämättömiä, ihan tahallaan.
Tuli mieleen tuosta terveyskeskuksen saneerauksesta tai purkamisesta, miten se nyt sanotaan.
Paljonko oli materiaalia päättäjillä tk:n purkamiseen käytettävissä. Montako sivua sitä kuuluisaa A4- paperia., ehkä 2 pykälää ja valtuuston päätös.
Mutta, paljonko on ollut kaupunginjohtajan savustamiseksi A4- sälää.
Tuolla kirjoittelevat, että 50 sivua on kaupunginhallitus väsännyt tämän kevään aikana, jotka asiat on valmistellut ja esitellyt hallituksen puheenjohtaja, "kun muuta mahdollisuutta ei ole ollut", sanotaan pykälissä.
En ole kuullut, eikä Pyhäjärven Sanomissakaan ole julkaistu tietoa, että siitä olisi valitettu.
Mitähän nuo kaksi viimeistä kappaletta tähän asiaan kuuluu? Ihmisten terveydellä ei saa kyläpolitikoida, ei kukaan eikä mikään ryhmittymä. Taisi kolahtaa kohdalleen kun alkoi puolustelu ja asian kääntäminen aivan muualle.
Mitähän jankutusta proot jatkaa ja jatkaa, pääasia vaikuttaa olevan, että kaikesta asioista pitää yrittää olla erimieltä niin kun terveyskeskuksen uudelleen rakentamisesta oh ho aikoihin on eletty, pyhäjärvisten äänellä he muka puhuu ja yrittävät saada siirtymään kaikki terveyspalvelut naapurikuntiin, mitä muuta se on, mistä lienevät kotoisin kärsämäeltä, haapajärveltä vai reisjärveltä ei kukaan oikea pyhäjärvinen halua lopettaa terveyskeskusta, sen sijaan halutaan, että se ei ole homepesä
Kylläpä tämänkin viestiketjun peukutuksista näkee, että ketkä ja minkä ryhmän ihmiset täällä majailevat.
Nyt on ylitetty kaiken inhimillisyyden ja oikeudenmukaisuuden raja. Ruvetaan leikkimään pyhäjärvisten ihmisten, Terveyskeskuksen asiakkaiden ja henkilökunnan terveydellä. Vaarannetaan terveyskeskuspalvelujen saanti omalta paikkakunnalta, säälittävää. Mikä taho voi olla tuollaisen takana.
Isot hankkeet vievät aikaa suunnitteluun ja järjestelyihin. Vaikka asialle lähdetään heti, niin aikansa ottaa, ennen kuin rakennus on valmis.
"Vaailmanlopun" meininkiä.
Eipä ole lehdet ilmoittaneet, että onko kukaan valittanut. Ja perustelut, ne täytyy tietää.
Käykö tita rinnevaaran ajojahti liian kuumaksi, että asiaa täytyy muuttaa ja ruveta puhumaan sellaista, mistä on epäilyjä, mutta ei tietoa.
Luulen, että kukaan ei halua leikkiä kenenkään terveydellä.
Mutta se, tuliko asia tarkoin harkittua, valmisteltua ja pureskeltua.
Oliko pakko tehdä kylmiltään esitys, että rakennus maan tasalle.
Käytettiinkö loppuun saakka asiantuntijoiden lausuntoja, laskelmia purkamisen puolesta tai korjaamisen ja saneerauksen puolesta?
En ole missään nähnyt tällaista asian eteenpäin vientiä.
Olen muuten tallannut muitakin soita kuin näitä Pyhäjärven tantereita, että puhun vähän niinku, että tiedän, mistä puhun.
Noin vähäisillä tiedoilla tehtiin kaupungille lähes, sanottakoon, 17 miljoonan euron menoerä. Kuka sen jaksaa maksaa?? , Kauhistuttaa ja on aivan uskomatonta.
Namosta seurailin esittelyä valtuustossa? Miten voivat teknisen puolen asiantuntijat lähteä noin kevein perusteluin tälle tielle. Oliko tekniselle lautakunnalle asiat esitelty Pyhäjärvellä?
Vähäistä tietoa on pöytäkirjoissa, joita selailin.
Kun otitte asian esille, tuli ajatuksia, joita nyt tänne skriivailin. Eipä minulta asiasta enmpää, että hyvää kesää vain Teille sinnepäin.
Kun ei makseta eikä jakseta, niin ei korjata.
Iisalmen Sanomat 30.6.2013, sivu 2, valittaja Parkkinen perustaa valituksensa siihen, että valtuutetut eivät ole saaneet tarvittavia tietoja ko asiasta. Tietääkseni Parkkinen ei ole Pyhäjärven valtuutettu elikkä hänet on laitettu valittamaan niiden valtuutettujen puolesta, jotka eivät äänten menettämisen pelossa uskaltaneet valitusta allekirjoittaa. Valittaja perustelee myös, että kansalaiset eivät tienneet asiasta tarpeeksi. Olemmme valinneet edustajamme valtuustoon, jotka päättävät puolestamme kylämme asioista, ei kansalaisadresseja edes proot ym.voi vaatia joka asiassa, jos halutaan asioiden etenevän jossakin aikajanassa. Edelleen jos sairastut valituksen viivästyttäessä rakentamista/saneerausta niin tiedät korvausvaatimusten suunnan.
Ohoh, mistäpä Parkkinen sen tietäisi.
Mutta tavallinen kansalainen kyllä tietää, kun lukee teknisen lautakunnan pöytäkikrjoja, seuraa valtuuston kokouksia jnee...
Ei ole kaukaa kirjoitettu, jos istuu valtuustosalissa yleisölle varatuissa tiloissa ja näkee, että se ainoa selvitysraportti jaettiin valtuutetuille valtuuston kokouksessa n. 10 minuuttia ennen asian käsittelyä. Uskoo,ken tahtoo.
Kyllä Parkkinen kirjoittaa juuri niin kuin asia on tapahtunut. Liian heppoisin perustein tekninen lautakunta ja kaupunginhallitus toi näin laajamittaisen asian valtuustolle käsiteltäväksi. Sitä on kyllä syytä arvostella.
Ja on aivan oikein, että allerginen henkilö siirretään toiseen paikkaan työskentelemään ja tehdään kaikki voitava sen seikan puolesta, ettei henkilö altistu enempää, jos hänen allergiansa johtuu tästä tapauksesta. Ja eristetään sellaiset huoneet joissa on havaittu ongelmia. On pakko sanoa, että ennenkuin näin kauaskantoinen, taloutta ravisteleva päätös, tehdään, on asiaa syvemmin tutkittava ja laskettava onko uudisrakentaminen vai saneeraaminen kohtuullisempaa kaupungin taloutta ajatellen.
Homeasian vuoksi asiassa piti valtuuston tehdä päätös, ettei vitkuttelun takia aiheuta enemää riskiä. Asiaa vähättelevät ovat heikoilla jäillä.
Vertailulaskelma purku/saneeraus ei olisi (asiantuntijan) mukaan vienyt kuin yhden viikon , tuntitaksa n. 160 e-
Ei mitään puolusteltavaa näin taloudellisesti suuren asian edessä.
Homeasia??? Mitä nyt?
Ei ole vähättelystä kyse vaan siitä miten heikko valmistelu on Pyhäjärvellä ja miten suurista taloudellisissta asioista on kysymys.
Ihan voisi sanoa, että senhän sanoo järkikin ja maalaisjärkikin. Ei tarvitse
kuin katsoa omaan lompakkoon. Sen mukaan kun hoitaa meidän veronmaksajien asioita, niin siinä on oikeus , totuus ja asiantuntemus.
Siinä muutaman viikon tumpeloinnin aikana olisi voinut pyytää vertauslaskelmat. Ei se ole sen vaikeampaa.
Jos siitä on valitettu, niin tehtäköön tämä vertailu. ja puhdistettakoon röörit, niin ilma kirkastuu. Eikös sinne asetettu 50 kpl ilmanpuhdistajia, että ensivaste on hoidettu.
Ettei vain ketunhäntä kainalossa ajettaisi palveluita muihin kuntiin...
siinäpä se. Sitä mekin tässä aprikoidaan.
Tuolla edellä joku kirjoitti että tikanmäkinen hoitelee asioita hallituksessa( ja vissiin muuallakin ) kun ei ole muuta mahdollisuutta.
Tässä nyt tuli todistettua kuinka hän varmaankin hoiteli lentokenttä "hommelit" , kun ei ole muita mahdollisuuksia.
Uskooko normaalit kunnon pyhäkkäät väitteen, että ei ole muuta mahdollisuutta ?
Hallintojohtajan esittelijänä toimiminen olisi ollut luontevaa. Tärkeässä asiassa henkilökohtainen syy ihmetyttää, kun ei voi hoitaa virkaa?
Pudottamalla pallilta ja siinä se on. Nimittäin muu mahdollisuus.