Olin eilen klo 11-12 aikoihin Itäkeskuksen Stockmannilla alennusmyynnissä vaatteita katsomassa ja teinkin muutaman ihan hyvän löydön.
Epäkohtelias ja suoraan sanottuna ammattitaidoton myyjä kuitenkin pilasi tämän ostoskokemuksen.
Kassalle tullessani hän ei tervehtinyt, puhui omia juttujaan kollegansa kanssa (jolla ei myöskään ollut asiakasta - ilmeisesti tulin häiritsemään heidän juttutuokiotaan!) ja rupesi vain vetämään valitsemiani ostoksia viivakoodilukijan läpi. Tämäkin työ oli ilmeisesti ylivoimaista, koska hän rupesi kesken kaiken haukottelemaan! Koko prosessin ajan hän oli myös hyvin tympeänoloinen, hymyä ei irronnut kertaakaan, edes teennäistä sellaista.
Eipä tee enää mieli lähteä tuohon kauppaan ostoksille. Enää en ihmettele, että Stockmannilla menee huonosti ja ovat ensi kertaa historiansa aikana lomauttamassa henkilökuntaansa. Jos asiakaspalvelun taso on nykyään tätä luokkaa taitaa kohta tulla lappu luukulle.
Vastaisuuden varalle laittaisin kyllä esimiehenä henkilökuntani uudelleen koulutukseen, jossa muistutettaisiin perusasioista:
- asiakasta tervehditään aina
- ollaan ystävällisiä (muista hymy)
- ei jutella kollegan kanssa (asiakas menee edelle)
- ei haukotella eikä kaiveta nenää asiakaspalvelutilanteessa ym.
Ihan terveellä järjellä siis pääsee jo aika pitkälle, ei tarvitse olla neurokirurgi. Tämä parikymppinen, vahvassa meikissä ollut nainen oli kuitenkin ilmeisesti täysin väärässä ammatissa. Häntä ei olisi voinut vähempää kiinnostaa. Rekrytoinnissa on mokattu pahasti.
Stockmannin palvelu surkeata
3
240
Vastaukset
- mä valitan
Tee palaute suoraan ko osastson pomolle.Jospa duunaria alkais hymyilyttämään ja palveluasenne korjaantumaan,,
- zon4
Sama paikka miesten osastolla viim keväänä.
Annoin palautetta johon ei vastattu.
Olen etsinyt parempaa paikkaa, mutta en ole löytänyt.
Kyseisellä osastolla on ollut pari oikein kivaa / hyväää myyjää,
sääli et ovat lähteneet pois. - Jähmettynyt hetki
Julkisesti suu ammollaan haukotteleva ihminen on epähieno kammotus.
Saati tiskin takana!
Stockalta noin melkein saanut hyvää palvelua.
Yksi hiukan huono kokemus kuitenkin on.
Sallinette kertomukseni:
Olen 40v menin ostamaan peittävää meikkivoidetta. Hyvin nuori myyjä tuli siihen ja ehdotti Diorin For everiä.
Olin vastaanottavainen ja hän kehoitti istumaan jotta kokeiltaisimme värisävyä.
Länttäsi kaulan kupeeseen voidetta, katselin sitä siinä ja arvelin sen sopivan värin olevan
-" joo" seisoi siinä meikkisieni sormissaan ja katseli muita jotka kehtasivat kopeloida heidän hienoja kosmetiikkahyllyjään.
Yritin vielä kysellä voiteesta, myyjä seisoi kuin halvaantunut ei puhunut eikä pukahtanut, sieni kädessä.
En käsittänyt tapahtumaa. Kun siinä vaan olin oman asiani kanssa, vahtasiko varkaita vai mitä?
Katselin hiljaisuuden vallitessa naamani ja ajattein kuinka kaupan valot saa ihmisen aina näyttämään niin huonolta.
Ostin kuitenkin pullon, mutta kassalla huomasin jonkin hinnaston, jotta meikkiohjeita saa rahalla varaamalla ajan.
Siitäkö oli kyse?
Ilmaiseksi ei mitään.
Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
Poliisi: Kymmenhenkinen pohjalaisperhe ollut vuoden kateissa kansainvälinen etsintäkuulutus Poliis
Poliisi: Kymmenhenkinen pohjalaisperhe ollut vuoden kateissa – kansainvälinen etsintäkuulutus Poliisi pyytää yleisön apu3603085Tässä totuus jälleensyntymisestä - voit yllättyä
Jumalasta syntyminen Raamatussa ei tässä Joh. 3:3. ole alkukielen mukaan ollenkaan sanaa uudestisyntyminen, vaan pelkä3021482En kadu sitä, että kohtasin hänet
mutta kadun sitä, että aloin kirjoittamaan tänne palstalle. Jollain tasolla se saa vain asiat enemmän solmuun ja tekee n841302- 1081301
Noniin rakas
Annetaanko pikkuhiljaa jo olla, niin ehkä säilyy vienot hymyt kohdatessa. En edelleenkään halua sulle tai kenellekään mi991285Oisko mitenkään mahdollisesti ihan pikkuisen ikävä..
...edes ihan pikkuisen pikkuisen ikävä sulla mua??.. Että miettisit vaikka vähän missähän se nyt on ja oiskohan hauska n591245- 481145
Helena Koivu : Ja kohta mennään taas
Kohta kohtalon päivä lähestyy kuinka käy Helena Koivulle ? Kenen puolella olet? Jos vastauksesi on Helenan niin voisi801052Au pair -työ Thaimaassa herättää kiivasta keskustelua somessa: "4cm torakoita, huumeita, tauteja..."
Au pairit -sarjan uusi kausi herättää keskustelua Suomi24 Keskustelupalvelussa. Mielipiteitä ladataan puolesta ja vastaa24941- 33847