SOTAA ILMAN SODANJULISTUSTA

"Useimmat sodat on aloitettu ilman julistusta."

"Haagin vuoden 1907 sopimuksen mukaan sodanjulistus tulee antaa ennen sodan aloittamista."

"Sodanjulistus on valtiollinen ilmoitus toiselle valtiolle sotatilan eli vihollisuuksien alkamisesta. "

http://fi.wikipedia.org/wiki/Sodanjulistus
1188
Äänestä

Muut lukivat myös

Vastaukset 11

Vanhimmat

Onko rauhaa solmittu koskaan sotimatta??

Äänestä

Modern warfare.

Esimerkkejä:

"Chemical warfare is warfare (associated military operations) using the toxic properties of chemical substances to kill, injure or incapacitate an enemy."

"Electronic warfare refers to mainly non-violent practices used chiefly to support other areas of warfare. The term was originally coined to encompass the interception and decoding of enemy radio communications, and the communications technologies and cryptography methods used to counter such interception, as well as jamming, radio stealth and other related areas. Over the later years of the 20th century and early years of the 21st century this has expanded to cover a wide range of areas: the use of, detection of and avoidance of detection by radar and sonar systems, computer hacking, etc."

"Biological warfare, also known as germ warfare, is the use of any organism (bacteria, virus or other disease-causing organism) or toxin found in nature, as a weapon of war. It is meant to incapacitate or kill an adversary. It may also be defined as the employment of biological agents to produce casualties in man or animals and damage to plants or material; or defense against such employment."

Information warfare
"Made possible by the widespread use of the electronic media during the Second World War, Information warfare is a kind of warfare where information and attacks on information and its system are used as a tool of warfare. Some examples of this type of warfare are electronic "sniffers" which disrupt international fund-transfer networks as well as the signals of television and radio stations. Jamming such signals can allow participants in the war to use the stations for a misinformation campaign."

http://en.wikipedia.org/wiki/Modern_warfare#Biological

Äänestä

Suomen aito Kansallistietäjä Raakkuna on aiemmin saanut Auringosta selvityksen Sotarikoslain merkityksestä ihmiskunnassa, sillä I ja II Maailmansodan aikana koeteltiin koko Euroopan väestöä aina Skandinaviaa myöten, joten lähes jokainen sielu joutui osallistumaan äärimmäisen kovissa olosuhteissa selviytymään. Niin olenkin esittänyt aiemmin että Kaikkivaltiaan Jumalan läsnäolo ja kaikkinäkevä valvova silmä on noteerannut täydellisellä tarkkuudella aivan kaiken ihmisten toiminnan laadun. Ja toimittanut sotarikoksiin syyllistyneitä henkilöitä on karman ja jälleensyntymisen kautta joutunut syntymään seuraavassa inkarnaatiossaan poliisisukuun, tai kohtalonsa mukaisesti hakeutumaan poliisikoulutukseen. Jolloin sotarikoksiin syyllistyneet henkilöt ovat saaneet viimeisen mahdollisuuden toimia lainvartijoina oikealla Lain mukaisella tavalla, ja osoittaa todellisen sielunlaatunsa rauhan aikana normaaleissa yhteiskunnallisessa tehtävissään. Ja sen mukaisesti ansaitsemaan jatkomahdollisuuden ihmiskunnan uudessa maailmanjärjetyksessä, tai todellakin epäonnistuttuaan virallisen lainvalvojan tehtävissään ansaitsemaan lopullisen kohtalonsa rangaistuksen kautta helvetissä, ja lopulta ikuisessa kadotuksessa.

Niin uskotteko että kun kerran täydellinen "Taivaanlaki" valvoo jokaista kansalaista, ja on armon mukaisesti antanut "Karman ja jälleensyntymisen" kautta viimeisen mahdollisuuden osoittaa todellinen sielunlaatunsa myös rauhan aikana normaalin yhteiskunnan tehtävissä, niin valtioiden Päämiesten ja Johtajien kohdalla noudatetaan "Taivaanlain" mukaisesti aivan samaa Laki käytäntöä. Ja silloin voimme todeta varmuudella että Haagin Sotarikoslain vastainen toiminta aiheuttaa aina karmallisia seuraamuksia valtion Johtajille, kuin myös valtioille kokonaisuudessaan, jotka ylläpitävät kelvotonta ja rikollisesti toimivaa valtionjohtoa. Aamen.

Äänestä

Juu kyllähän niitä sotarikollisia etsitään kissojen ja koirien kanssa sitten kun he ovat syyllistyneet sotarikokseen. En tiedä pohjautuuko tositapahtumiin, mutta muistan jostain elokuvasta kohdan jossa mafiapomot vetivät viiniä, ranskanleipää ja muita herkkuja vankilassa omassa yhteissellissä joka oli heidän porukalle tarkoitettu. Kaikkiin eivät lait päde samalla tavoin.

Sitä ei ikinä tiedä onko Osamakaan todellisuudessa kuollut. Ja jos motiiveja mietitään niin tuskin se Osama mitään tommosesta terroriteosta hyötyi. Tietyt vallanpitäjät ja suuryritykset kyllä hyötyivät. Jos Osama oli sen verran älykäs että kykeni toteuttamaan tämmösen terroriteon niin on se kumma ettei sillä äly riittänyt siihen ettei tommosessa touhussa ole mitään järkeä.

Jos jää kiinni sotarikoksista vaikkapa 60-vuotiaana niin se on lähinnä helpotus jos pääsee muurien sisälle turvaan saaden täyden ylläpidon, ilmaisen ruoan, sopivasti liikuntaa joka päivä ja pääsee eläkepäivillä lueskelemaan kirjoja ja kenties myös tutkimaan internetin hienoa maailmaa.

http://yle.fi/uutiset/unkarissa_pidatetty_natsi_kiisti_syyllistyneensa_rikoksiin/6237604
http://yle.fi/uutiset/etsitty_natsirikollinen_syytteeseen_unkarissa/6695181

Jos halutaan metsästää niitä sotarikollisia niin on se kumma kun Cheneytä ei viedä oikeuteen siitä että hän antoi ilmoituksen että matkustajakonetta ei saa ampua alas kun yksi oli jo poikennut reitiltään ja lentänyt pilvenpiirtäjää päin. Cheney käytännössä siis antoi seuraavankin lentokoneen lentää pilvenpiirtäjää päin vaikka häneltä kysyttiin että ammutaanko alas. Cheney oli hyvin tiukka sen suhteen ettei sitä saa ampua alas.

http://www.youtube.com/watch?v=Yo7XAj4RUz0

On se jännää tämä politiikka.
http://www.youtube.com/watch?v=o-zoPgv_nYg
http://www.youtube.com/watch?v=BuV8Ob298E0

Äänestä
  • Eikös se niin menny ettei Osamaa syyttetty 911-iskusta, koska FBIlla ei ollut mitään todisteita asiasta. Eikä Osama koskaan myöntänyt edes osallisuuttaan. Tiedä sitten mikä totuus.

    Äänestä

  • 000. kirjoitti:

    Eikös se niin menny ettei Osamaa syyttetty 911-iskusta, koska FBIlla ei ollut mitään todisteita asiasta. Eikä Osama koskaan myöntänyt edes osallisuuttaan. Tiedä sitten mikä totuus.

    Muistan joskus katsoneen vielä ennen 2011 vuotta FBI most wanted listaa, eikä todella Usama bin Ladenin kohdalla ollut syytöksiä 911-iskuja kohtaan.

    Äänestä

Joku musuko se siellä uhoaa sotaa? Pitääkö sotilasvalansa vannoneet lähteä taltuttamaan terroristi?

Äänestä

4ewt4y3

Äänestä

Suomalaiset tietävät kyllä totuuden mutta kuten... natsisaksassakin, Kansa vain oli niin heikko ja pelkäsi... ettei uskaltanut vastustaa hullu-aatun järjettömiä tempauksia.

Äänestä
  • Lue oikeaa historiaa, koska voittajat kirjoittivat taruja ja tositarinoita. Hitleristä on niin paljon propagandaa joka ei perusta mitenkään tosiasioille.

    Äänestä

Läpeensä paha mies tuo hullu-aatu oli.

Äänestä

Kommentoi aloitusta


Modern W@rfare kirjoitti:

"Useimmat sodat on aloitettu ilman julistusta."

"Haagin vuoden 1907 sopimuksen mukaan sodanjulistus tulee antaa ennen sodan aloittamista."

"Sodanjulistus on valtiollinen ilmoitus toiselle valtiolle sotatilan eli vihollisuuksien alkamisesta. "

http://fi.wikipedia.org/wiki/Sodanjulistus

Anonyymi
5000

Ilmoita asiaton sisältö

  • Sisältää materiaalia, joka on loukkaavaa, herjaavaa, rasistista, uhkailevaa tai ahdistelevaa.

  • Materiaali sisältää nimiä, yhteystietoja tai muita henkilökohtaisia tietoja. Julkisuuden henkilöistä, julkisissa viroissa toimivista ihmisistä sekä yritysten vastuuhenkilöistä saa keskustella työhön liittyen. Myös yksityiselämään liittyvistä asioista voi keskustella siltä osin, kuin niistä on julkisesti kerrottu.

  • Sisältää lapsille haitallista tai heiltä kiellettyä materiaalia. Seksuaalinen sisältö on sallittua aiheeseen tarkoitetuilla palstoilla, joiden ikäraja on 18 vuotta.

  • Lainvastaista sisältöä voi olla mm. yksityiselämää loukkaavan tiedon levitys, kiihottaminen kansanryhmää vastaan, laiton uhkaaminen, alaikäisiin liittyvä seksuaalinen sisältö/grooming, petokset, identiteettivarkaudet, kunnianloukkaukset ja tekijänoikeusrikkomukset.

  • Sisältö ei liity palstan tai keskusteluketjun aiheeseen.

  • Viesti ei ole suomea tai ruotsia (pl. International Forums), se sisältää mainontaa, se sisältää tekijänoikeuksin suojattua materiaalia, se on massapostitus tai jokin muu syy.

Jaa keskustelu