Saimme lähnaapureiksi vietamilaisia maahanmuuttajia. Tää kyläyhteisömme on pieni ja tiivs. Kertokaapa viisaat, millainen tapakulttuuri ja käytösnormit vietnamilaisissa perheissä on. Haluaisin kohdata vietnamilaisia monen ikäisiä naapureitani niin, etten tietämättäni loukkaa heitä tai muuten viestitä käytökselläni vahigossa eri asiaa kuin tarkoitan. Voiko kyläillä milloin vain vai pitääkö asiasta erikseen sopia? Mitä vietnamilaiselle merkitsee jos ystävä- nainen kättelee tai halaa miestä kiittäessään tai lohduttaessaan häntä? Onko törkeää oma-aloitteisesti tarjota/pyyytää apua vaikeassa elämäntilanteissa?
ystävyys maahanmuuttajan kanssa
kiitos avusta
12141
0Äänestä
Muut lukivat myös
Ketjusta on poistettu 4 sääntöjenvastaista viestiä.
Odottaa vastausta
Näihin keskusteluihin ei ole vielä vastattu. Ole ensimmäinen.
Vastaukset 12
Vanhimmat
Onpas typeriä kysymyksiä. Maassa eletään maan tavalla ja jos tyypit loukkaantuvat siitä että juttelet heidän kanssaan, on se heidän ongelmansa. Voivat painua poiskin täältä jos eivät noudata maan tapoja. Suomi on ainoastaan suomalaisten maa, ei kenenkään muun.
Sinä et noudata suomalaisia tapoja, joihin kuuluu vieraiden kunnioittaminen ja hyvätapaisuus. Suomalaisia sananparsia: "Arvaa oma tilasi, anna arvo toisellekin."
Riippu vähän siitä että lorvivatko ne teidän rahoillanne vai ovatko töissä. Jos ovat elättejä ei niistä tarvitse välittää eikä kunnioittaa pätkääkään. Vietnamilaiset useimmiten ovat kyllä ihan kunnon väkeä päinvastoin kuin jotkut afrikkalaiset koneinsinöörit. Kyllähän niistä tapa-, ja kulttuurieroista voi sitten jossain vaiheessa jutella kun tutustutte.
Vietnamilaisten työttömyys on yhtä korkea kuin afrikkalaisperäistenkin - jopa toisen polven vitnamilaisten. Lisäksi suomalaisnuorten työttömyys on myös erittäin korkea - päteekö heihinkin se, että ei tarvitse välittää eikä kunnioittaa pätkääkään?
Kun tätä palstaa lukee, niin minä en ainakaan kykene kunnioittamaan näitä mielipiteitä, en myöskään osaa yhdistää niitä suomalaisuuteen, rasismiin kylläkin.
Näyttää vinoutuneen aika paljon tuo aate suomalaisuudesta.
Suomalaisuuden käsitys on tosiaan muuttunut viime aikoina, poliittisten suuntausten vuoksi. Tiedän jo ihmisiä jotka aiemmin mielellään pitivät esillä suomalaisuuttaan (mm. täällä USA:ssa) laittamalla lipputarran autoonsa tai mainostamalla suomalaisia tuotteita. Nyttemmin tuollaisella toiminnalla on niin huono kaiku, että suomalaisuuden ylläpitäminen tuntuu meistä suomalaisista rasismilta.
Niin ne ajat muuttuvat.
Totta. Ennen Amerikkalaiset myivät aseitaan Irakilaisille ja nyt he voivat saada tarkka-ampujan kuulan kalloonsa itse myymistään pyssyistä, jos kulkevat kaduilla Amerikan lippu korkealla. Niin ne ajat muuttuvat.
Siis eikö palstalta löydy ketään joka oikeasti tuntee vietnamilaisten tapakulttuuria? Toivoisin vastauksia erityisesti teiltä Vietnamista tulleilta maahanmuuttajilta.
En tiedä, onko minulla vielä vistienlähetyskielto voimassa ja johtuuko se minusta vai jostakusta toisesta samassa systeemissä mukana olevasta kirjoittajasta. Kokeilen kuitenkin, saanko tätä lähetettyä.
Eiköhän Vietnamilainen tapakulttuuri ole suhteellisen lähellä suomalaista. Luulisin, että itse pystyy päättelemään, miten heidän suhteen pystyy kanssakäymään.
Esim. nämä kättelysäännöt, joiden mukaan mies ei voi kätellä naista, kuuluvat islamilaisista maista tulleiden maahanmuuttajien kulttuuriin. Älä anna tämän häiritä kanssakäymistäsi vietnamilaisten kanssa. Terve harkinta riittänee heidän kohdallaan.
Luulisin, ettei vietnamilaisilla ole niin muodollisia käyttäytymissääntöjä kuin ne, mitä olemme kuulleet lähi-idän kansojen noudattavan.
Onneksi sait naapuriksi vietnamilaisia, etkä tämän palstan hävyttömiä sikaniska-rasisteja, joilla ei ole edes alkeelliset suomalaiset käytöstavat hallussa. Ja onneksi vietnamilaiset asuvat sinun naapurissasi, eikä mukalaiskammoisen palstojen trollin naapurissa.
Ei kai sinulla ole mikään kiire rynnätä naapureita halaamaan. Ystävällinen, avoin ja iloinen käytös sulattaa jään ja tekee kohtaamisesta välittömän. Aaasialaislla on yleensä pelko kasvojen menettämisestä, joten apua en menisi heti aluksi tuputtamaan, enkä kutsumatta kylään.
Olen itse ollut Vietnamissa vain työmatkalla ja liike-elämässä pätee vähän eri tavat kuin perhe-elämässä. Mutta ainakin Vietnamin liike-elämässä määrätty kohteliaisuusetäisyys on säilytettävä, eikä heittäydytä heti kovin välittömiksi. Esimerkiksi amerikkalaisten kanssa ollaan heti parhaita vanhoja kavereita, mutta aasialaisten kanssa meno on hillitympää.
Vietnamilaiset kättelevät mielellään, jopa silloin kun ollaan jo vanhoja ystäviä, joten esittäytyminen ja tervehtiminen kätellen ei varmasti loukkaa ketään. Sen sijaan muunlainen koskettelu kuten halaaminen, poskisuukot tai olalle taputtelu ei kuulu vietnamilaiseen kulttuuriiin julkisella paikalla naapurien kesken.
Tutustumista auttaa jos järjestät vaikka pihajuhlat joihin kutsut myös naapurisi!
Kiitos asiallisista vastauksista Jussuf ja Jotakin vinkkiä. Yhteistä hauskaa on jo ollu kesätekemisten muodossa.siinä nämä uudet naapurimme eroavat meistä suomalaisista ehkä eniten, että he osoittavat lähimmäisestä välittämistä sanoin ja teoin. Eräs vietnamilainen vanhahko mies auttoi pyyteettömästi pahaan pulaan joutunutta vanhusta, kun toiset SUOMALAISET kävelivät vain ohi.Itse sain juuri lahjaksi sangollisen hillaa toiselta vietnamilaisel perheeltä. Syynä kuulema se, että olen ollut "aidosti ystävä". Tuntui hyvältä,aidolta.