Kerro Late miksi

Suomeen saapuu ulkomaalaisia marjanpoimijoita tuhansittain joka viikko näin kesällä. Suomessa on ennestään lähes satatuhatta ulkomaalaista ja kaikenkaikkiaan lähes 500 000 työtöntä.

Miten on mahdollista, että heti kun tänne tulee maahanmuuttja hänen ammatikseen tulee työtön ja silti työvoima pitää tuoda vielä erikseen maahan. Onko meillä jonkinlainen systeemivirhe, kerro työministeri Ihalainen, kun en ymmärrä.
4<50
Äänestä

Muut lukivat myös

Vastaukset 4

Vanhimmat

Maahanmuuttoa tulisesti kannattavat SDP:n edustajat kilpailivat maahanmuuttajien määrän lisäämiseksi niin kovasti, että eivät ehtineet tehdä mitään maahanmuuttajien sopeuttamiseksi yhteiskuntaan. Helpompi oli järjestää työttömyyskorvaus kuin työpaikka.Sama näyttää koskovan jo noin 15 koko työvoimaa.

Ei hyvää tästä seuraa jos 25% nuorista (alle 25v.) on työttömiä ja 15 % koko työvoimasta. Entä maahanmuuttajista?

Miten tässä tilanteessa käy "kestävyysvajeen"

Äänestä

Monista suomalaisista on tullut laiskimuksia. Mansikat jätetään pellolle mätänemään kun ei löydy poimijoita vaikka työttömyyttä on.
Suomessa tehdään lyhyitä työpäiviä ja on uskomattoman pitkät lomat ja monia juhlapäiviä. Esim. Englannissa normaali kesäloma on pari/kolme viikkoa.
Japanissa ja Kiinassa tehdään töitä 6 jopa 7 päivääkin.
Palattuani Suomeen huomaan työmoraalin muuttuneen.
Huolestuttaa Suomen taloudellinen asema. Miten kansa pystyy elättämään vanhenavaa väkeä kun työttömyys on näin korkea.
Miten valtion kannattaa maksaa näin korkeita lapsilisiä ja antaa rahaa kotiäideille omien lastensa hoitamisesta.?

Äänestä

Jos työstä saatavalla palkalla ei elä, niin mitä järkeä on tukea sellasta toimintaa, joka tekee Suomesta orjayhteiskuntaa. Ei työ ole mikään itse tarkoitus, työstä saatavalla palkalla olisi tarkoitus maksaa asunto- ja ruokakulut, jotain olisi tietysti jäätävä vielä säästöönkin. Näitä orjapalkkoja maksavat ovat ensimmäisenä huutamassa, että kukaan ei viitsi tehdä heidän töitään, mitäpä jos itse luopuisivat voitoistaan ja tekisivät pelkästään oman työnsä nälkäpalkalla, vaan eihän se käy, eihän.

Äänestä

Vai vielä "kansalliset talkoot" tukia naattivalle maajussille. Sama näillä kuin muillakiln bisneksen tekijöillä. Eikä suomalaisia edes oteta pelloille, kunhan vollotetaan. Halpaa työvoimaa, ilmainen ihan parasta. Kilpailu käynttiin, Banladesistä seuraava työntekijöiden hankinta. Siellä sitä sopuisaa väkeä riittää. Maksakoon sitten vaikka tulokyyti, takaisin menee konsulinkyyti. Yrittäjän on näytettävä, näin ajattelee myös tukien varassa rikastuva jussien - jussi.

Äänestä

Kommentoi aloitusta


on näin kirjoitti:

Suomeen saapuu ulkomaalaisia marjanpoimijoita tuhansittain joka viikko näin kesällä. Suomessa on ennestään lähes satatuhatta ulkomaalaista ja kaikenkaikkiaan lähes 500 000 työtöntä.

Miten on mahdollista, että heti kun tänne tulee maahanmuuttja hänen ammatikseen tulee työtön ja silti työvoima pitää tuoda vielä erikseen maahan. Onko meillä jonkinlainen systeemivirhe, kerro työministeri Ihalainen, kun en ymmärrä.

Anonyymi
5000

Ilmoita asiaton sisältö

  • Sisältää materiaalia, joka on loukkaavaa, herjaavaa, rasistista, uhkailevaa tai ahdistelevaa.

  • Materiaali sisältää nimiä, yhteystietoja tai muita henkilökohtaisia tietoja. Julkisuuden henkilöistä, julkisissa viroissa toimivista ihmisistä sekä yritysten vastuuhenkilöistä saa keskustella työhön liittyen. Myös yksityiselämään liittyvistä asioista voi keskustella siltä osin, kuin niistä on julkisesti kerrottu.

  • Sisältää lapsille haitallista tai heiltä kiellettyä materiaalia. Seksuaalinen sisältö on sallittua aiheeseen tarkoitetuilla palstoilla, joiden ikäraja on 18 vuotta.

  • Lainvastaista sisältöä voi olla mm. yksityiselämää loukkaavan tiedon levitys, kiihottaminen kansanryhmää vastaan, laiton uhkaaminen, alaikäisiin liittyvä seksuaalinen sisältö/grooming, petokset, identiteettivarkaudet, kunnianloukkaukset ja tekijänoikeusrikkomukset.

  • Sisältö ei liity palstan tai keskusteluketjun aiheeseen.

  • Viesti ei ole suomea tai ruotsia (pl. International Forums), se sisältää mainontaa, se sisältää tekijänoikeuksin suojattua materiaalia, se on massapostitus tai jokin muu syy.

Jaa keskustelu