Minkälalaisia ala-asteita Seinäjoella on? Luokkakokoja? Koulunkäyntiavustajia? Pienryhmiin jakoa..? Kokemuksia - positiivisia ja negatiivisia, koulua / aluetta ollaan valitsemassa.
Seinäjoen ala-asteet
15
3455
Vastaukset
- lyhyt koulumatka
Keskustan läheisyydestä löytyy kaikki tarvittava. Jos asut siellä niin pistä lapsetkin keskustan kouluihin.
- kaikki on hyvii
Seinäjoella ei ole toistaiseksi ollut tapana valita kouluja paremmuuden mukaan. Lapset laitetaan lähikouluun, sillä kaikki koulut ovat hyviä, luokkakoot vähän vaihtelevat, mutta opettajat ovat amattitaitoisia ja päteviä.
Tällä hetkellä taitaa tilanne olla se, että mikäli haluat lapsesi pieneen ryhmään, valitse Joupin koulu CityMarketin läheltä. Siellä yritetään saada kasaan yhtätoista oppilasta, jotta voitaisiin perustaa ykkösluokka. Viime tietojen mukaan tulossa oli yhdeksän ekaluokkalaista ja ellei määrä kasva, on perustettava 1-2 yhdysluokka. Eli laitapa lapsesi sinne, ja hommaa vielä kaverikin niin saatte taatusti kaupungin pienimmän luokan. - Welcome to Seinäjoki
Suosittelisin pitämään silmällä myös kaupunkikoulujen lisäksi maaseudun kouluja. En puhu välttämättä kyläkouluista, vaikka ne mitä niistä jäljellä on, ovat toki hyviä vaihtoehtoja. Seinäjoen alueelta Nurmon/Ylistaron/Peräseinäjoen koulut ovat enimmäkseen hieman pienempikokoisia kuin kaupunkikoulut. Näissä kaikki tuntee toisensa ja opettajatkin pysyvät paremmin perillä oppilaiden tilanteesta ja ongelmiin puuttuminen on nopeaa ja tehokasta. Jos ei ole pakko olla juuri Seinäjoella, niin Lapua, Kauhava, Alavus, Ilmajoki ja Isokyrö esim.
Kaupunkikouluissa on enemmän esim. kiusaamisongelmia, ja suuremman väkimäärän takia ne on vaikeampi huomata ja vaikeampi puuttua.
Seinäjoelle jos olette muuttamassa ja haluatte omakotitalon, suosittelen Kouran/Viitalan/Veneskosken maaseutualuetta. Asukkaita siellä kyllä on eli ei mitään autiota seutua. Kourassa ja Keski-Nurmossa on ala-aste, joten koulumatkat eivät olisi ylettömän pitkiä lapsilla. Lisäksi Kouraan ollaan suunniteltu junaseisakkeen ja kyläkaupan uudelleen avaamista, mikäli sinne muuttaa lisää asukkaita.
Tervetuloa! - kakkkosseiska
Keski-Nurmossa on hieno palvelukeskittymä, mutta ymmärtääkseni luokat on siellä kohtalaisen täynnä. Pienempiä luokkakokoja on kuulemma esim. Hyllykalliolla. Kourassa todennäköisesti pienimmät, mutta matkaa kaupunkiin tulee sitten vähän enemmän.
- Talonmiäs
Pienryhmällä lienet tarkoittanut luokkaa joka on erityisopetusta tarvitsevalle.Marttilan ala-asteella ainakin oli erinomaiset opettajat näille luokille.
- 1982 aloitettu
Marttila on aivan loistava koulu ja opettajat myös ! Isohan se on mutta siitä kolusta on jäänyt vain positiivisia muistoja
- neveragain3
Hyllykallion koulu p**seestä, en suosittele. Isot luokat ja paljon luokkia. Liikaa oppilaita. Likkaa kiusattu 1.luokasta asti,opettaja tuumas notta "tälläästä sattuu aina ja on ihan normaalia". Kyllä tuosta on normaalius kaukana. Opettajat eikä reksi puuttunu asiaan,ite sai soitella vanhemmat läpi. Ei loppunu,muutettii maalle jossa likka pääs kyläkouluun ja lapsi onnellisempi ku ikää. Ääsmäjelle toki itte kaipaan palveluitten takee mut ainahan tuon välin reilus tunnis taittaa.
- jyerw
Ei ole kohta pieniä kouluja, kun kaupunki säästää ....
Ahneet suuret ikäluokat senkun vaativat lisää sosiaalipalvelua ja se otetaan lasten selkänahasta!
Kyllä se vähempikin pitäisi riittää näiden vanhusten ja muiden itseaiheutettujen sairauksien paapomisessa....
Tupakki, viina ja ylipaino.... oma valinta, ei siihen tarvita verovaroja tuhlata!
- Merja75
Joupin koulusta odotukset olivat korkealla juuri, kun pieni koulu. Iso pettymys ollut . Yhteistyö koulun ha kodin välillä puutteelllista.
- kuin-lammaslaumat
Alakylän koulussa näyttää olevan isot urheilu mahdollisuudet ja pihassa onkin muksuille tilaa ja tekemistä.
Opettajat näyttävät opettavan myöskin liikenne käyttäytymistä, ainaskin jokunen on jyvällä tuostakin asiasta.
- kaikkea-tarjolla
Noita kouluavustajiahan saa kouluihin jos/kun on sellaisia oppilaita luokassa jotka niitä tarvitsevat.
Eräässä koulussa oppilaista yritettiin tekemällä tehdä kouluavustuksellisia, jotta opettajilla olisi mahdollisimman vähän oppilaiden kanssa tekemisissä. - Tonttuut
Paskoja.
- MietiTarkkaan
Älä muuta sjoelle. Meidän lasta kiusattiin neljä vuotta. Muutimme naapurikaupunkiin ja kaikki toisin. Sjoella vanhemmatkaan puhumattakaan koulusta puuttuneet kiusaamiseen. Nyt kaikki paremmin kuin hyvin
Lapualla lapsosista tuloo vähä kukkuuu kukkuu onko ketää kotona kukkuu 🤪
Ketjusta on poistettu 1 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
Miksei voitaisi vaan puhua asiat selväksi?
Minulla on ollut niin kova ikävä sinua, etten oikein edes löydä sanoja kuvaamaan sitä. Tuntuu kuin jokainen hetki ilman481538Sunnuntai terveiset kaivatulle
Maa on vielä valkoinen vaikka vappu lähestyy, otetaan pitkästä aikaa pyhä terveiset kaivatullesi tähän ketjuun !!761355- 221050
Olen päivä päivältä vain varmempi siitä että rakastan sinua
Onhan se tällä tuntemisen asteella jokseenkin outoa, mutta olen outo ja tunne on tunne. 😊871026- 87955
Ai miehillä ei ole varaa maksaa
Treffejä naiselle johon on ihastunut? Ihanko totta dusty miehet? Tekosyy. Haluatko laittaa 50/50 kaikki kulut parisuhtee187896Olet mielessäni
viimeisenä illalla ja ensimmäisenä aamulla. Ihastuin sinuun enkä voi tunteilleni mitään. Jos uskaltaisin, tunnustaisin s20841Verovähennysten poisto syö veronkevennykset pieni- ja keskituloisilta
Kokoomuslaiset ja perussuomalaiset kansanedustajat jakavat kilvan postauksia, jossa kerrotaan miten kaikkien työssäkäyvi99835- 82811
Hei rakas mies. Olisi yksi kysymys, mielellään rehellinen vastaus edes täällä..
Mitä sinä minusta haluat?70769