Nyt se sitten alkaa.
http://www.aamulehti.fi/Autot/1194823814305/artikkeli/euroopan parlamentti aanesti moottoripyorien katsastukset alkamassa 2016.html
Mopot tulee mahdollisesti 2018, jos komissio ei pysty osoittamaan että katsastus olisi tehotonta.
Taitaa olla syynä tehon valvonta ja viritykset, ainakin näin meidän leveysasteilla. Keskieuroopassa kunto ja kovat nopeudet ovat varmasti syypäinä tähän katsastustarpeeseen. No komissio tekee ohjeet niin ei tartte suomalaisten virkamiesten käytää aikaa tai vaivaa ja rahaakin säästyy.
http://www.aamulehti.fi/Autot/1194823814305/artikkeli/euroopan parlamentti aanesti moottoripyorien katsastukset alkamassa 2016.html
Mopot tulee mahdollisesti 2018, jos komissio ei pysty osoittamaan että katsastus olisi tehotonta.
Taitaa olla syynä tehon valvonta ja viritykset, ainakin näin meidän leveysasteilla. Keskieuroopassa kunto ja kovat nopeudet ovat varmasti syypäinä tähän katsastustarpeeseen. No komissio tekee ohjeet niin ei tartte suomalaisten virkamiesten käytää aikaa tai vaivaa ja rahaakin säästyy.
Vastaukset 31
Vanhimmat
Moottoripyörien kauppa on jo toista vuotta miinuksella Suomessa. Konkurssiin on mennyt monta vapaa-ajan yritystä tämän vuoden puolella eikä jatkokaan näytä hyvältä. Tässä on sitten viimeinen niitti.
Ajokausi Suomessa on pari hassua kuukautta. Moni ajaa kesässä vain muutaman sata tai tuhatta kilometriä. Vakuutusmaksut ovat älyttömät ja nyt kun päälle pannaan vielä vuosikatsastus, saadaan tämäkin homma ajettua kiville Suomessa.
Tiet on kyllä kohta niin surkeassa kunnossa, että ei niillä viitsi ajella. Teiden sijaan liikenneministeriö keskittyy autojen sateliittivaltontaan ja uuteen kilometri-, käyttö- ja mittarimaksulaskutukseen.
Tuskin ne ajelut nyt katsastukseen kaatuu. Onhan esim. Saksassa moottoripyörät katsastettu jo vuosien ajan. Olen ollut näkemässä jo noin 10v sitten hakuninmaalla, kun silloinen AKE ja A-katsastus testasivat moottoripyörien katsastusta. Tulivat siihen tulokseen silloin et on hyötyynsä nähden turhan riskialtista puuhaa. Ei ollut mp:n hallitseminen jarrumankelissa kovin helppoa. Mieluummin näkisin nuo mopot katsastuksessa, niiden teknisessä kunnossa on kyllä enemmän puutteita.
Insinöörit on sitä varten, että jarrutestikin onnisttuu.Toivottottavasti meluhäiriköt on sitten historiaa.Hyvä päätös.
Ajokausi on Suomessa 12 kuukautta vuodessa, ei mikään estä ajoa talvella, nykyiset vakuutuksetkin voimassa ympäri vuoden.
Lisäksi usein katsastamattomuutta perustellaan sillä että monille moottoripyöräily on harrastus, jolloin siitä pidetään muutenkin hyvää huolta
Ei se näin ole, todella monelle moottoripyörä on kulkuneuvo jolla kuljetaan paiksta Å paikkaan Q tarpeelliset ajot, ihan kuten autollakin
Löytyy multa mopokin, pidän siitä huolta kuten autostakin, jos lamppu palaa, vaihdan sen, jos jarrut SELVÄSTI huononee, korjaan ne ja siihen rataan... tosin mopo kulkee hieman yli sallittua nopeutta, mutta tämähän on vain kulutuksen kannalta pienentävä seikka
kyllä nyt kai kaikki tietää ettei Suomessa voi 12 kk ajaa moottoripyörällä. Jos joku muuta väittää niin ei ole kaikki ruuvit tallessa....huhtikuun alusta lokakuun loppuun onnistuu jollain ja loput puoli vuotta ei enää onnistu....ei edes etelässä jossa talvet olleet pahempia kuin keski Suomessa.
No jotkut eivät kykene ajamaan edes autolla kun on vähän kylmempää tai liukkaamaa....turha silti ajokausista puhua...
Se on ihan oma asia hankkiiko moottoripyörän ajoa varten, tai seisottamista varten
Hyvin sitä ennen vanhaan ajettiin moottoripyörillä vuodet läpeensä ja siihen aikaan ei ollut edes nastarenkaita. Oma isoisäni oli kyseisen tyyppinen henkilö. Jos on sivuvaunullinen pyörä esim Ural (niistä löytyy usein vielä kaksipyörä veto eli sivuvaunun pyörään saa vedon pälle) niin sellaisella saa kohtuu nopeuksilla ja piikit alla ajettua ympäri vuoden kohtuu mukavasti.
Todellisuudessa suomalaisilla motoristeilla ei vaan perä enää kestä pakkasta siksi ei talvella ajeta ja on varmaan mukana myös tervettä järkeä, mutta vain ehkä. :)
Kauhee urpo olet Autoilija vai. On aivan uskomatonta että jaksat vieläkin jauhaa tuota samaa asiaa. Oletko älyllisesti kehitysvammainen. Kysynkin nyt,
Kerro meille mitä tämä mielestäsi tarkoittaa. Koska et selvästi osaa sisäistää lukemaasi niin sano nyt sitten koko porukan kuullen mitä tässä lukee.
"Ainoastaan yhdessä norjalaistutkimuksessa (Fosser 1991) oli hyvä koeasetelma. Kyseisessä tutkimuksessa ei havaittu katsastuksen vähentäneen onnettomuuksia."
Kerro nyt vajaaälyinen pelle kaikille mitä siinä lukee.
Norjassa onkin korjaamokatsastus.. Ehkä nuo norskien päätelmät johtuu siitä. Ei siihen mitään tutkimusta tarvita kun jokainen vähänkään myös yläpäällään ajatteleva voi oivaltaa mikä merkitys katsastuksella on teknisistä vioista johtuvien onnettomuuksien ennaltaehkäisyn kannalta. Katsastuksessa löydetään joka ikinen päivä väljiä niveliä, ruostuneita jarruputkia, viallisia jarruja, korin ruostevaurioita, rikkinäisiä turvavöitä ym. Jos nuo vialliset autot vaan jatkaisi ajeluaan ilman minkäänlaista kontrollia, niin tikittävä aikapommi räjähtäisi jossain vaiheessa käsiin. Haluaisitko sinä olla se joka jää sen jarruttoman auton alle suojatiellä. Sitä kannattaa miettiä kun päätään aukoo.
"Ainoastaan yhdessä norjalaistutkimuksessa (Fosser 1991) oli hyvä koeasetelma. Kyseisessä tutkimuksessa ei havaittu katsastuksen vähentäneen onnettomuuksia."
Kerro nyt vajaaälyinen pelle kaikille mitä siinä lukee.
Kerro jo autoilija vai? apina perkele mitä siinä lukee jos kerran omasta mielestäsi ymmärrät kaikkia muita paremmin mistä on kysymys.
No jos sinä ruskean reijän ritari pitäisit vähän pienempää ääntä.
Lainaan sinun lainaasi ja nokitan päälle!
-Ainoastaan yhdessä norjalaistutkimuksessa (Fosser 1991) oli hyvä koeasetelma. Kyseisessä tutkimuksessa ei havaittu katsastuksen vähentäneen onnettomuuksia.
- Kyseisen tutkimuksen aikana henkilöautojen tienvarsitarkastukset olivat kuitenkin Norjassa erittäin yleisiä, mikä estää tutkimustuloksen suoran soveltamisen esimerkiksi Suomeen.
Lueppa pelle tuo ja kerro mitä viimeisessä kappaleessa lukee. Mutta ei tuollainen kaksisuuntaisesta mielialahäiriöstä kärsivä emäpelle mitään ymmärrä.
Mutta sitten itse aiheeseen, josta tämä nimimerkkiä alati vaihtava pahasta agressiosta kärsivä pelle poikkesi jo pahasti.
Tämä 2016 alkava katsastus ei olekkaan vielä mikään läpihuutojuttu. Euroopan unioinin neuvoston kanssa pitää vielä neuvotella. Jäsenmaiden liikenneministerit ovat aisiaa vastustaneet.
No niin vaikeasti kehitysvammainen apina. Vastaa siihen mitä kysyttiin.
nää nää nä nä nää nää. En vastaakaan ja se sua vasta ärsyttää.
Mutta kyllä noiden pärinäpoikien meluja täytyy alkaa valvomaa tiukemmin tai sitten kieltää erillisellä "noisekillerillä" varustettujen pönttöjen myynti. Pojat isot kun pienet, kun ottavat tuon vaimentajan pois niin se mötäkkä mikä putkesta lähtee ei todellakaan ole taivaallista.
Mutta kai se nopeammin kulkee.
muu muu
totuus ei ole miellyttävä
Et uskalla. (paskoa sadannen kerran alle)
Mie olen palelluttanut jalat mopetilla ajaessa kesät talvet. Tietys se ol oma valinta,
Must sit tull vanhalla iällä autoilija, siis tarkkaanottaen auton omistaja ja myös
kuljettaja. Nää peräkärrisäännöthän tuloo vissii ja.
Mut silti mie en oo katkera ku kauniille ihmisille?
Perustetaan kehäkolmosen pohjoispuolelle oikea Suomi ja hullu etelä rannikko saa elää itsekseen miten pystyy. Alkaa edellisestä rähinästä ollakin kohta 100 vuotta joten olis jo aika tehdä jotain.
Jos ja kun MP-katsastus tulee, niin vien motskarin katsastuskonttorille pahimman lumimyrskyn aikaan. Jätän sen pakusta kats.konttorin parkkipaikan kauimpaiseen nurkkaan. Käyn maksamassa ja menen juomaan sitä todella kallista kahvia ja seuraamaan katsastusepisodia.
Totta kai vaadin täydellisen katsastuksen kaikkien pykälien mukaan ja jos koeajo kuuluu siihen, niin vaadin senkin, koska olen siitä maksanut.
Ja se on suomalaisen katsurin vika että asetus meni läpi vai?
Ei ole näköjään intin opetukset menneet läpi: Paska valuu aina alaspäin ei ylös, kannattaa muistaa.
:)
En tiedä kuinka paljon katsastusala on tätä direktiiviä lobannut, mutta kuullosti enemmän siltä että komissiot ovat tästä asiasta enemmän innoissaan, kuin jäsenmaiden liikenneministerit.
He ovat jopa vastustaneet koko ideaa. Mutta voidaan asiaa miettiä siltäkin kannalta että jos suomen liikenteessä yli 220 000 moottoripyörän katsastuksella saadaan vähennettyä liikennekuolemia esim. 10 kappalleella niin säästöä kyllä tulee yhteiskunnalle.
Kuolemaan johtanut onnettomuus maksaa yhteiskunnalle arvion mukaan 2,69 miljoonaa euroa vuonna 2007.
Jos siis katsastus maksaa vaikka 40 euroa niin vuotuinen kustannus suomalaisille motoristeille on yhteensä 8.8 miljoonaa euroa ja kuolemien väheneminen 10 kappaleella vähentää kustannustaakkaa yhteiskunnalle 18.1 miljoonalla eurolla.
Siitä saa sitten itse mietiskellä tarkemmin.
Eli kannattaako sitä muutenkaan moottoripyörällä keuliskella tuolla tiellä ja ajaa silmittömiä ylinopeuksia? Tietysti jos haluaa lisätä suomalaisten taloudellista taakkaa.
Lähde:
http://www1.autoalanverkkopalvelu.fi/mediakone/aineistot/92/tieliikenteen_kustannusarvio_2007.pdf?tiedosto=YWluZWlzdG90LzkyL3RpZWxpaWtlbnRlZW5fa3VzdGFubnVzYXJ2aW9fMjAwNy5wZGY&tyyppi=AP&jul_id=19805&ain_id=&suoj=&jul_nimi=Tieliikenteen kustannusarvio 2007 (pdf)
Voit vaatia ihan mitä haluat, mutta katsastus keskeytetään olosuhteista riippuvista syistä, eli "jälkitarkastukseen" kuukauden sisällä kun kelit paranee ja asetuksen määräämät testit voidaan suorittaa.
Jos sattuu ettei kelit parana niin uusi yritys kun olosuhteet kunnossa ja uusi maksu tietenkin.
Pykälien mukaisen tarkastuksen saa vaatimattakin.
Itse katsastuspakko on hieman kaksipiipuinen asia, mutta siinä vaikuttaa muutkin asiat kuin turvallisuus ja ajoneuvojen säänöstenmukaisuus.
Tietysti turvallisuusjutuilla asiaa perustellaan, mutta raha siellä taustalla vaikuttaa ja se miten se saadaan liikkeelle ja mielellään oikeaan suuntaan.
Mihin moottoripyöräkatsastusta tarvitaan. Perusteluita ei esitetä. Kovan luokan korruptio haisee.
Mitä jos puuttuisit ensin rakennus- ja kuljetusalojen veronkiertoon ja työntekijöiden oiekuksien polkemiseen ennen kuin alat näitä korruptiovyyhtejä selvittelemään.
Voisit samaten puuttua Osuuskaupan ja poliitikkojen väliseen yhteistyöhön jossa molemmat hyötyvät. Poliitikot saavat etuja ja Osuuskauppa parhaimmat liiketontit ABC:lle ja Prismoille. Siinä sulle selkeä korruptio, jota voit lähteä selvittämään.
Hoida samalla kuntoon tämä Osuuskaupan ja Keskon junailema tuottajien saamaan korvauksen minimointi. Ilmoittavat tuottajille ja välittäjille että jos ei saada ostaa tätä tuotetta sisään tähän hintaan niin sitten ei tätä tuotetta myydä missään meidän liikkeessä. Sitten pyydetään vielä pakollista "markkinointi" lisää kaiksita tuotteista jotta voidaan kerran vuodessa laittaa oman firman mainoslehteen CocaCola mainso.
Kyllä ensin puututaan euroopanlaajuiseen katsastuskorruptioon. Katsastukseen yritetään pakottaa kaikki ajoneuvojen haltijat ilman minkäänlaisia päivänvaloa kestäviä perusteluita. Järjestelmä on ennenkuulumaton, ja huono esimerkki kaikille roistoille jos järjestelmän olemassaolo sallitaan kenekään puuttumatta.
On selvää että rosvoutta kannattavat vain rosvoilusta hyötyvät.
Niin et kannattaa mennä ensin merta edemmäs kalaan ja sitten vasta alkaa käymään omaa apajaa läpi? Amerikkalaiset ovat tässä edelläkävijöitä. Muuta sinne. Siellä ei ole katsastus kuin tusinassa osavaltiota ja muissa riittää vuotuinen päästömittaus.
Erittäin hyvä ja kauan odotettu uutinen.
Onkin jo korkea aika että kaikki julkisella tieverkolla käytettävät liikennevälineet tarkastetaan edes kerran vuodessa.
Tästä saadaankin oikea solmu avattavaksi, narisijoita ja alaikäisiä suunsoittajia tuntuu riittävän kaikille palstoille.
Kukaan ei kuitenkaan tee oikeasti asioille enää mitään.
Smoto ja muut ovat auttamatta liian myöhässä, päätökset on jo tehty.
Harlikkamies meni metsään ensimmäisessä lauseessaan. Ei sentään uutta autoa tai moottoripyörää tarvitse ensimmäisen vuoden jälkeen katsastaa eli joka vuosi?
Yksi peruste moottoripyörän katsastamattomuuteen on se, että jarrut ovat tärkein turvallisuustekijä renkaiden ohella. Se kuka haluaa ajaa huonoilla varusteilla, on itse valintansa tehnyt. Renkaat ja jarrut kuluvat näissä laitteissa nopeasti, joten kenties useampi katsastus vuodessa olisi tarpeen. Molemmat voi helposti tarkastaa maantien päällä, jos tähän on tarvetta. Vilkut ja valotkin menevät samassa tarkistuksessa. Äänet eivät ole suuresti turvallisuutta, mutta ovat ulkopuolisille usein tärkeä asia. Tämänkin toteaa parhaiten ajossa tien päällä.
Harlikkamies jos omistaisi Harley-Davidsonin tietäisi tämän itsekin.
Hölömö tollojake. Harley-Tavitson ja Harlikka on kylläkin ihan eri merkit. Etkö sitä muka tiiä? Ajopelihä pittää tarkastoo joka kerta ennekö liikkeelle lähhttöö.
Mopoille katsastus on ihan oikein, en muista koska olisin nähnyt mopon tai mauton ajavan sallittua 45km/h, 60-70km/h ne kaikki painavat menemään, ja kyse on ns. rakenteellisesta max. nopeudesta, moottoripyorissä sitä ei ole.
Talvi tulee! Aivan sama mitä kinaatte. Vit... taaa joka tapauksessa ;)
onse kiva nähdä puoltaako minun HD-jarrut,ja saakoedes kotalakki sitä käyntiin,pitää nääs polkaista