Elisa Viihteen netti ongelma HALP!

TehPerselaama

Siis tein yks päivä koneestani nopeen vianmäärityksen netti yhteydelle ku oli helvetin huono ja nyt mun kone ei enää löydä ainuttakaa nettiä mistään???? Nytku koitan tehä vianmäärityksen nii tää vaa sanoo et liitä se helvetin ethernet kaapeli tähän koneeseen mutta kun se pitäs saada toimii langattomana. Jos joku ny ymmärsi vähänkään nii auta mua...meh

5

415

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • Moi!

      Oletko kokeillut käynnistää sekä tietokoneen että modeemin uudestaan? Mikäli käytössäsi on läppäri voi olla että olet mahdollisesti vahingossa painanut näppäinyhdistelmää joka sammuttaa langattoman yhteyden koneelta (yleensä fn-painike jokin funktio (F1 ja niin edelleen) - näppäimistä), samaa näppäinyhdistelmää painamalla tietokoneen langattoman vastaanottimen saa päälle uudestaan.

      Mikäli tietokoneessasi on Windows -käyttöjärjestelmä pitäisi ruudun oikeassa alakulmassa näkyä pieni kuvake (näyttää kahdelta pieneltä tietokoneen näytöltä), tätä kun klikkaat hiiren oikealla napilla saat Verkko- ja jakamiskeskuksen auki, täältä voit kokeilla hakea langattomia verkkoja ja yhdistää oikeaan verkkoon (Elisa Viihde -modeemin langattoman verkon nimi ja salasana löytyy modeemin pohjassa olevasta tuotetarrasta).

      Kootut ohjeet Elisa Viihteen eri modeemeille löydät tukisivuiltamme osoitteesta http://asiakastuki.elisa.fi/ohje/13/

      Janne / Elisan Palstatiimi
      http://palsta.elisa.fi

    • TehPerselaama

      Mulla on Windows 8 läppäri jolla olen kokeillu tuota fn f2 yhdistelmää joka ottais mun koneesta lentokone tilan päälle ja pois ja se on nyt ja aina ollu pois päältä. Mutta kun se ongelmahan on se että mun kone ei löydä enää ainuttakaan verkkoa (enkä oo värkänny mitään asetuksii) ja se muistaakseni alkoi siitä kun teidän modeeminne nettiyhteys katkes vähän väliä niin päätin tehdä netin vianmäärityksen joka nollas verkkosovittimen (niinkun aina) ja sit se muistaakseni sano että ongelma korjattu mut eipä enää löytyny ainuttakaa verkkoa? Siellä alakulmassa näkyy sellanen kuva et siin olis se ethernet kaapeli ja sen vieres nettiboxi ja niitten päällä punanen ruksi (jos tää tieto nyt ketään auttaa) sitku painan siitä nii sinne tulee vaa että "laajakaista yhteys" sitku yritän yhdistää siihen niin se pyytää jotakin verkkotodennusta josta mulla ei ole mitään hajua et mitä se edes tarkottaa? Jos nyt ainaski kerran jaksaisitte auttaa mua tänkaa ku pitäs päästä pelaa LoLii :D mainittakoon vielä että meidän 2 muuta läppäriä ja 1 Ipadi toimii kun unelma siinä verkossa.

      • Olisikohan mahdollisesti käynyt niin että tuossa yhteyden korjauksessa jokin ajuri Windowsissa mennyt vinoon tai eihän se mahdotonta ole että alkuperäinen ongelma johtunut rikki menevästä verkkosovittimesta (eli ilmeisesti läppärin sisäinen verkkokortti & WLAN-vastaanotin).

        Suoraan sanoen en kyllä hirveän paljon enempää osaa auttaa tuossa koneen vianselvityksessä. Varsinkin jos aiemmin löytyi muitakin verkkoja kuin meidän modeemin langaton verkko niin nyt kyllä koneessa tai asetuksissa jotain vialla. Jos et täältä saa apuja ongelmaan suosittelen yhteydenottoa Omaguru-palveluun (http://omaguru.fi/) jossa voidaan auttaa sinua koneen asetusten kanssa.

        Muussa tapauksessa kannattaa olla yhteydessä Microsoftin tukeen / tuki-palstoille tai sitten viedä vaan laitetta huoltoon jos mikään muu ei auta.

        Janne / Elisan Palstatiimi
        http://palsta.elisa.fi


      • palstatiimi kirjoitti:

        Olisikohan mahdollisesti käynyt niin että tuossa yhteyden korjauksessa jokin ajuri Windowsissa mennyt vinoon tai eihän se mahdotonta ole että alkuperäinen ongelma johtunut rikki menevästä verkkosovittimesta (eli ilmeisesti läppärin sisäinen verkkokortti & WLAN-vastaanotin).

        Suoraan sanoen en kyllä hirveän paljon enempää osaa auttaa tuossa koneen vianselvityksessä. Varsinkin jos aiemmin löytyi muitakin verkkoja kuin meidän modeemin langaton verkko niin nyt kyllä koneessa tai asetuksissa jotain vialla. Jos et täältä saa apuja ongelmaan suosittelen yhteydenottoa Omaguru-palveluun (http://omaguru.fi/) jossa voidaan auttaa sinua koneen asetusten kanssa.

        Muussa tapauksessa kannattaa olla yhteydessä Microsoftin tukeen / tuki-palstoille tai sitten viedä vaan laitetta huoltoon jos mikään muu ei auta.

        Janne / Elisan Palstatiimi
        http://palsta.elisa.fi

        Ja sen verran vielä itselleni vastaan että laitevalmistajan tuesta voisi myös mahdollisesti saada apuja :)

        Janne / Elisan Palstatiimi
        http://palsta.elisa.fi


    • TehVittuuntunutlaama

      Mun kai pitää pyytää tänne joku omaguru kattoo et mikä tos oikee on.... Mun vierotusoireet vaa pahenee koko ajan. Jos se guru sanoo jotai et mun konees on joku helvetin nettihärpäke rikki nii vien ton koneen takuudella sinne helvetin kauppaan ja syötän sen kaikki osat niille yksitellen mahollisimman tuskallisesti..... Hei muute eiks täs muutama vuos sitte sanottu et tekniikka kehittyy??? Ainaki mitä itte oon noita ostanu nii on ollu 2pv ja rikki... IPhone 4 laturi kesti 3pv ja enää ei lataa vittu mitään ja pitää jotain ihme ääntä... Ton nykysen koneen ensimmäisellä viikolla jouduttii viemää se takas kauppaa ku ei enää sammunu.... Ostettiin uus telkkari joka ei toiminu ku talvella ku ei ollu kostee ilma, kesällä siit kuuluu vaan äänet. Niin et btw MIKÄ VITTU TÄTÄ MAILMAA VAIVAA eikö täällä jumalauta osata tehä enään jumalauta mitään.......

    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Riikka Purra lupasi Suomen kansalle 1 euron bensaa, hinta nyt 2 euroa

      Vasemmistolaisen Marinin hallituksen aikana bensa ei maksanut kuin 1,3 euroa litralta. Ministerin pitäisi perustuslain m
      Maailman menoa
      89
      4484
    2. Suvi Lindenillä 5 366 päivän putki

      Täytyy kyllä myöntää vaikka olen itsekin innokas, niin en ole tuollaiseen yli kymmenen vuoden putkeen kyennyt. Välillä o
      Maailman menoa
      101
      3870
    3. Mistä se kertoo

      Näin miehen pitkästä aikaa. Samantien iski sellainen paineen tunne rintaan, sitä ei ole ollut vuosiin. Ja nyt olen siitä
      Ikävä
      36
      3539
    4. Eräs on taas viettänyt kokoyön täällä!!

      Etkö sä nuku koskaan??
      Ikävä
      51
      3220
    5. Kohdataanko me

      Enää?
      Ikävä
      43
      2892
    6. Nyt on sanottava että sattuu kipeästi

      Jos, sinä aikana kun olen kaivannut ja odottanut sinua ja olet tiennyt sen, niin jos valitsit toisen miehen. Katsot minu
      Ikävä
      18
      2539
    7. Rakkaalle miehelle

      Terveiset rakas. Ikävä on edelleen. Suru valtaa sydämen, kun en saa lähestyä sinua. En saa vastauksia, en soittoa, viest
      Ikävä
      22
      2412
    8. Olipa turha tämä

      Rakkaustarinamme
      Ikävä
      23
      2116
    9. UMK-juontajakaksikon pari isoa "mokaa" ihmetyttää - Mitäs tykkäsit Syköstä ja Uotisesta juontajina?

      Tänä vuonna UMK-lavalla nähtiin artistien lisäksi juontajakolmikko Jorma Uotinen, Sami Sykkö ja Jasmin Beloued. Juontami
      Euroviisut
      16
      1791
    10. Jussi "Mestari" Halal-ahon sotilasarvo?

      Minä vuonna Jussille myönnettiin sotilasansiomitali? Vai myönnettiinkö Jussille sotilasansiomitalia lainkaan?
      Maailman menoa
      35
      1725
    Aihe