Haluaisin tietää, mitä kaikkea armeijassa tapahtuu sen ensimmäisen päivän aikana. Koska sisään on astuttava viimeistään 16.00, aikaa on melko paljon. Mihin se käytetään?
Ensimmäinen päivä
12
8719
Vastaukset
- C Mies
Itse käytin ekan päivän C-papereiden hankintaan. Siitä en tiedä mitään, mitä sen jälkeen tapahtuu.
- 19+19
"Itse käytin ekan päivän C-papereiden hankintaan."'
Olettakaamme, että tuollainen ei ole tarkoitukseni.
- Maisteri Ruoska
Ei taideta Israeliin matkata kuitenkaan... Eiköhän ensimmäinen päivä kulu oman majoituksen etsimiseen ja ainakin joidenkin - jos ei kaikkien vaatteiden ja varusteiden hakuun. Tuntolaatatkin varmaan jaetaan ja sen sellaista.
Varuskunnan koosta riippuen pitää varata enemmän aikaa kaikkeen, kun on liikkujia ja oikeaan paikkaan opastettavia paljon. Miksei joku oppituntikin voisi olla heti ensimmäisenä päivänä. Saattaapa olla oman perusyksikön tilojen ja henkilökunnan esittelyäkin. - Heebo92
Armeijasta vain 2 vuotta ja silti muistot hataralla. Armeijassa tapahtuu niin paljon että se poistaa vanhan muistin.
Eka päivänä kuljetaan vaan muiden mukana. Huumekoirat ja sotilaspoliisit tarkistaa kaikkien laukut. Älä siis ota alussa puukkoa tai teräaseita mukaan. Ei ehkä juomapulloakaan, että ei aleta epäillä. Se on sellaista alkupelottelua, jota ei kannata säikähtää ja pelätä. Ne jotka on enimmän aikaa johtamassa teitä, ovat olleet vain puoli vuotta pitempään armeijassa kuin te alokkaat.
Saattaa olla että varusteet jaetaan. Jonossa täytät kärryäsi ja sanot vain kokoja, kaikki muu on valmiiksi hoidettu ja kaikki saa samat tavarat.
Eka päivänä selviää mihin komppaniaan menet. Jääkäri on pahin ja muissa voit huokaista helpotuksesta, vaikka kaikki ovatkin rankkoja koulutuksia. Jääkäreitä tulee suurimmasta osasta, ja siellä on ties mitä vetelyksiä ja varmasti heikompia kuin sinä joka ymmärrät kysyä, vaikkakin viime hetkellä.
Alussa on kolme viikkoa tunnin iltavapailla ja ei viikonloppuvapaita ja päivät on täynnä ohjelmaa. Se on myös alkupelottelua. Vähitellen kun oppii tuntemaan alikersantit, huomaat että ne on normaaleja ihmisiä. Tai eivätkä olekaan. Täysiä pellejä.
Kyllä eka päivä menee nopeasti, kun siinä on paljon jonotusta, ruokailu ja alkuselvittelyjä.
Mitä enemmän arvoasteikkoja ja johtajilla alaisia, sitä helpommin valta kilahtaa nuppiin. Sama se on työelämässä. Alikersantit siellä on ollut samassa tilanteessa kuin sinä nyt. Heitä on kohdeltu niin kaltoin, että he haluavat sen antaa samalla mitalla alokkaille.
Älä pelkää mennä siviilipalvelukseen. Menetetyllä kolmella kuukaudella ei ole niin väliä, ja sitä aikaa et muista tulevaisuudessa kun taas armeija painaa mieltä elämän loppuun. - Pääpiirtein
Kannattaa mennä hyvissä ajoin päivällä paikalle. Siellä mennään hakemaan varusteet varusvarastolta, ja jos olet ajoissa paikalla, pääset traktorin lavalle taistelukavereidesi kanssa, ja varustesetti kulkee mukavasti mukana lavalla.
Viimehetkillä tulijat joutuivat kantaa kaikkii tavarat kävellen itse varastolta kasarmille noin vajaan kilometrin matkan.
Kaapin tekemistä varten on mallikuva ja ohjeet mitä minnekin tulee laittaa. Vaikka olin ajoissa perillä tuskailin kaapin kanssa pitälle yli puolen yön ennenkuin varusteet oli paikoilleen löydetty ja peti tehtynä.
Eikun nukkumaan ja herätys on 05.50. Laitatte verryttelyasun päälle ja kello kuusi alkaa "Aamureippailu"
Menette ulos ja juoksette jonkun lenkin. Aamureippailu kestää noin vartin.
Menette sisään ja vaihdatte verkkarit palveluspukuun, ja menette muodossa marssien aamiaiselle.
Päiväohjelma alkaa tarkentua aamiaisen jälkeen kun palatte kasarmille.- Elä mäne inttiin
"... herätys on 05.50. Laitatte verryttelyasun päälle ja kello kuusi alkaa "Aamureippailu"..."
Joo, ja kerropa sekin, että herätyksen jälkeen pitää mennä ohjattuna aamupesulle, jossa ollaan niin lyhyt aika, ettei kukaan ehdi pestä, hampaiden harjaamisesta puhumattakaan. Hammastahana vaahtona suusta vain kuplii, kun kiirehditään pukeutumaan.
Sitten kaikki joutuvat ryntäämään samassa rakosessa isommalle tarpeelleen ja voi helkkari sitä hajua...
(Vanhaan hyvään aikaan ei vessakopeissa ollut ovia, vaan koko toimitus oli kaikkien vapaata istuinta etsivien ja toimituksesta poistuvien nähtävissä... )
Yök yök niitä muistoja!
- Yök armeija
Nykyään te pääsette paljon helpommalla niistä ensimmäisistä päivistä, sillä siellä ei ole enää niin paljon vanhempia saapumiseriä vahingoniloisina ilkkumassa.
Entisinä aikoina olivat vanhemmat saapumiserät varuskunta-alueella enemmistönä verrattuna alokkaisiin. Voi sitä mopoksi huutelun määrää ja muuta halveeraamista! Sitten ne vanhemmat kulkivat varastelemassa alokkailta niitä varusteita, mitä olivat hukanneet.
Oli se intti yksi peräreikä tässä maamme ihmisyhteisöjen kirjossa! Sitähän kuvitteli sinne mennessä, että siellä vallitsee kuri järjestys ja oikeudenmukaisuus, mutta kun näille kaikille arvoille siellä koira nosti (nostaa) jalkaa. Siellähän oli tehty olosuhteet menestyä kaikille lieroluonteisille pinnareille ja härskeille lajitoverin hyväksikäyttäjille.
En oikein usko, että se on nykyään kovin oleellisesti muuttunut parempaan suuntaan. - paras päätös ikinä
Nöyryytys alkaa ensimmäisenä päivänä, tärkein on oma asenne, että tätä en tule sietämään, miten voi kusettaa hommaa mahdollisimman paljon ja saada vapautuksen.
- kokenut sen
Ekana päivänä laitetaan kuumemittari rektaaliin
- Ei laiteta
Älä puhu paskaa
- asfhgdrh
Riksussa homma toimi muistaakseni näin:
- Ilmoittautumisten jälkeen haettiin tavarat varusvarastolta ja sijoitettiin tupiin ja joukkueisiin
- Tämän jälkeen kaappien täyttö ja varusteiden tarkistus alikkien johdolla
- Kamojen laitossa kului niin paljon aikaa, että ei muuta ehditty tekemäänkään päivän aikana, lukuunottamatta iltavahvaria ulkosalla iltapalaa.
- Seuraavana päivänä herätys klo 6
- Ohjatut aamutoimet
- Aamiainen
- Ohjelmaa lounaaseen asti (oppitunteja)
- Lounas
- Ohjelmaa (sulkeiset)
- Ohjelmaa
- Päivällinen
- Yleisiä asioita alikkien kanssa
- Iltapala - Laivasto erikseen
Laivastossa ei saanut iltapalaa koko alokasaikana.
Ketjusta on poistettu 1 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
- 244512
Olit ihan
Kiihkona silloin. Sen näki ja lähes tunsi. Ei tainnut olla kaukana et olisit vetänyt lähellesi jos siihen olisi hetki tu333523Oletko keskustellut kaivatustasi muiden
Kanssa lähiaikoina? Jos, onko keskustelu ollut positiivista tai negatiivista? Vaikuttaako keskustelut mielipiteeseesi ka543394Ennen ei ollut persuja ja työttömyyttä, lääkäriinkin pääsi
Ennen oli kaikilla töitä Kauppiaille kelpasi kun saivat voittoa Yritystukia ei ollut Lääkäriin pääsi kaikki haluklaat Nu203338Trump huonommassa kunnossa kuin Usasta virallisesti sanotaan?
"Terveys on vakaa mutta ei normaali".Uskallan melkein sanoa,että Trumpin terveydentilaa kaunistellaan.Myös se että se nu1232920Kyllä on Vasemmistoliitosta Koskelan johdolla tullut todellinen ääripuolue
se on niin tulipunainen kuin olla voi, ja selvästi haluaa jatkuvasti eripuraa, ja repiä kansaa kahtia. Siinä on jo vuod282670Suomen veroaste 5 %-yks liian matala
Palauttamalla kokonaisveroaste 1990-luvun tasolle saadaan hyvinvointivaltion palvelut rahoitettua ilman velan ottoa.1162350Antifasismi - mitä se on?
Se on äärivasemmistolaista anarkistista toimintaa joka käyttää fasisminvastaisuutta keppihevosena oikeuttaakseen toimint122341MTV: Harvinainen haastattelu! Vappu Pimiä kommentoi vihdoinkin uutta TTK-juontajaa
TTK-juontajaspekuloinnit käyvät edelleen kuumana. Kenet sinä haluaisit uudeksi TTK-juontajaksi? Kommentoi alle! Lue,142165Yleveron tuotto siirrettävä S-ryhmälle
Yleisradio on mukana kansanmurhassa. Tuollaista ei voi tukea verovaroin. S-ryhmä on ainoa selkärankainen iso toimija S331774