Ensimmäinen päivä

19+19

Haluaisin tietää, mitä kaikkea armeijassa tapahtuu sen ensimmäisen päivän aikana. Koska sisään on astuttava viimeistään 16.00, aikaa on melko paljon. Mihin se käytetään?

12

9356

    Vastaukset 12

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • C Mies

      Itse käytin ekan päivän C-papereiden hankintaan. Siitä en tiedä mitään, mitä sen jälkeen tapahtuu.

      • 19+19

        "Itse käytin ekan päivän C-papereiden hankintaan."'

        Olettakaamme, että tuollainen ei ole tarkoitukseni.


    • Maisteri Ruoska

      Ei taideta Israeliin matkata kuitenkaan... Eiköhän ensimmäinen päivä kulu oman majoituksen etsimiseen ja ainakin joidenkin - jos ei kaikkien vaatteiden ja varusteiden hakuun. Tuntolaatatkin varmaan jaetaan ja sen sellaista.

      Varuskunnan koosta riippuen pitää varata enemmän aikaa kaikkeen, kun on liikkujia ja oikeaan paikkaan opastettavia paljon. Miksei joku oppituntikin voisi olla heti ensimmäisenä päivänä. Saattaapa olla oman perusyksikön tilojen ja henkilökunnan esittelyäkin.

    • Heebo92

      Armeijasta vain 2 vuotta ja silti muistot hataralla. Armeijassa tapahtuu niin paljon että se poistaa vanhan muistin.

      Eka päivänä kuljetaan vaan muiden mukana. Huumekoirat ja sotilaspoliisit tarkistaa kaikkien laukut. Älä siis ota alussa puukkoa tai teräaseita mukaan. Ei ehkä juomapulloakaan, että ei aleta epäillä. Se on sellaista alkupelottelua, jota ei kannata säikähtää ja pelätä. Ne jotka on enimmän aikaa johtamassa teitä, ovat olleet vain puoli vuotta pitempään armeijassa kuin te alokkaat.
      Saattaa olla että varusteet jaetaan. Jonossa täytät kärryäsi ja sanot vain kokoja, kaikki muu on valmiiksi hoidettu ja kaikki saa samat tavarat.
      Eka päivänä selviää mihin komppaniaan menet. Jääkäri on pahin ja muissa voit huokaista helpotuksesta, vaikka kaikki ovatkin rankkoja koulutuksia. Jääkäreitä tulee suurimmasta osasta, ja siellä on ties mitä vetelyksiä ja varmasti heikompia kuin sinä joka ymmärrät kysyä, vaikkakin viime hetkellä.

      Alussa on kolme viikkoa tunnin iltavapailla ja ei viikonloppuvapaita ja päivät on täynnä ohjelmaa. Se on myös alkupelottelua. Vähitellen kun oppii tuntemaan alikersantit, huomaat että ne on normaaleja ihmisiä. Tai eivätkä olekaan. Täysiä pellejä.
      Kyllä eka päivä menee nopeasti, kun siinä on paljon jonotusta, ruokailu ja alkuselvittelyjä.
      Mitä enemmän arvoasteikkoja ja johtajilla alaisia, sitä helpommin valta kilahtaa nuppiin. Sama se on työelämässä. Alikersantit siellä on ollut samassa tilanteessa kuin sinä nyt. Heitä on kohdeltu niin kaltoin, että he haluavat sen antaa samalla mitalla alokkaille.

      Älä pelkää mennä siviilipalvelukseen. Menetetyllä kolmella kuukaudella ei ole niin väliä, ja sitä aikaa et muista tulevaisuudessa kun taas armeija painaa mieltä elämän loppuun.

    • Pääpiirtein

      Kannattaa mennä hyvissä ajoin päivällä paikalle. Siellä mennään hakemaan varusteet varusvarastolta, ja jos olet ajoissa paikalla, pääset traktorin lavalle taistelukavereidesi kanssa, ja varustesetti kulkee mukavasti mukana lavalla.

      Viimehetkillä tulijat joutuivat kantaa kaikkii tavarat kävellen itse varastolta kasarmille noin vajaan kilometrin matkan.

      Kaapin tekemistä varten on mallikuva ja ohjeet mitä minnekin tulee laittaa. Vaikka olin ajoissa perillä tuskailin kaapin kanssa pitälle yli puolen yön ennenkuin varusteet oli paikoilleen löydetty ja peti tehtynä.

      Eikun nukkumaan ja herätys on 05.50. Laitatte verryttelyasun päälle ja kello kuusi alkaa "Aamureippailu"

      Menette ulos ja juoksette jonkun lenkin. Aamureippailu kestää noin vartin.

      Menette sisään ja vaihdatte verkkarit palveluspukuun, ja menette muodossa marssien aamiaiselle.

      Päiväohjelma alkaa tarkentua aamiaisen jälkeen kun palatte kasarmille.

      • Elä mäne inttiin

        "... herätys on 05.50. Laitatte verryttelyasun päälle ja kello kuusi alkaa "Aamureippailu"..."

        Joo, ja kerropa sekin, että herätyksen jälkeen pitää mennä ohjattuna aamupesulle, jossa ollaan niin lyhyt aika, ettei kukaan ehdi pestä, hampaiden harjaamisesta puhumattakaan. Hammastahana vaahtona suusta vain kuplii, kun kiirehditään pukeutumaan.

        Sitten kaikki joutuvat ryntäämään samassa rakosessa isommalle tarpeelleen ja voi helkkari sitä hajua...

        (Vanhaan hyvään aikaan ei vessakopeissa ollut ovia, vaan koko toimitus oli kaikkien vapaata istuinta etsivien ja toimituksesta poistuvien nähtävissä... )

        Yök yök niitä muistoja!


    • Yök armeija

      Nykyään te pääsette paljon helpommalla niistä ensimmäisistä päivistä, sillä siellä ei ole enää niin paljon vanhempia saapumiseriä vahingoniloisina ilkkumassa.

      Entisinä aikoina olivat vanhemmat saapumiserät varuskunta-alueella enemmistönä verrattuna alokkaisiin. Voi sitä mopoksi huutelun määrää ja muuta halveeraamista! Sitten ne vanhemmat kulkivat varastelemassa alokkailta niitä varusteita, mitä olivat hukanneet.

      Oli se intti yksi peräreikä tässä maamme ihmisyhteisöjen kirjossa! Sitähän kuvitteli sinne mennessä, että siellä vallitsee kuri järjestys ja oikeudenmukaisuus, mutta kun näille kaikille arvoille siellä koira nosti (nostaa) jalkaa. Siellähän oli tehty olosuhteet menestyä kaikille lieroluonteisille pinnareille ja härskeille lajitoverin hyväksikäyttäjille.

      En oikein usko, että se on nykyään kovin oleellisesti muuttunut parempaan suuntaan.

    • paras päätös ikinä

      Nöyryytys alkaa ensimmäisenä päivänä, tärkein on oma asenne, että tätä en tule sietämään, miten voi kusettaa hommaa mahdollisimman paljon ja saada vapautuksen.

    • kokenut sen

      Ekana päivänä laitetaan kuumemittari rektaaliin

      • Ei laiteta

        Älä puhu paskaa


    • asfhgdrh

      Riksussa homma toimi muistaakseni näin:

      - Ilmoittautumisten jälkeen haettiin tavarat varusvarastolta ja sijoitettiin tupiin ja joukkueisiin
      - Tämän jälkeen kaappien täyttö ja varusteiden tarkistus alikkien johdolla
      - Kamojen laitossa kului niin paljon aikaa, että ei muuta ehditty tekemäänkään päivän aikana, lukuunottamatta iltavahvaria ulkosalla iltapalaa.

      - Seuraavana päivänä herätys klo 6
      - Ohjatut aamutoimet
      - Aamiainen
      - Ohjelmaa lounaaseen asti (oppitunteja)
      - Lounas
      - Ohjelmaa (sulkeiset)
      - Ohjelmaa
      - Päivällinen
      - Yleisiä asioita alikkien kanssa
      - Iltapala

    • Laivasto erikseen

      Laivastossa ei saanut iltapalaa koko alokasaikana.

    Ketjusta on poistettu 1 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Olen nainen pahoillani, että tykkään sinusta niin paljon, että

      Haluaisin panna sua. Tuntuu vaan siltä, että olet sen suhteen ihan haluton. Ei minulle riitä pelkkä ystävyyssuhde.
      Ikävä
      64
      1021
    2. Mieti oikeasti

      Ollaan lähes tuntemattomia, mutta samalla on tämä erityinen vuosien tilanne takana, joka on ollut monella tapaa väärin.
      Ikävä
      30
      687
    3. Taasko sä vedit

      Suojamoodin päälle? Miehelle
      Ikävä
      90
      685
    4. Puukotus Kajaanissa

      Kuka puukotti ja ketä? https://yle.fi/a/74-20247765 Vähemmän yllättäen päihteet mainittu
      Kajaani
      24
      661
    5. Tiedoksi yhdelle naiselle

      että mies lähestyy kaikin tavoin jos on kiinnostunut! 🙋🏻‍♂️
      Ikävä
      46
      648
    6. Liikenneonnettumuus

      Linkkari ja ruotsibiili törmäsivät linkku oli redun opetusajossa
      Ylitornio
      9
      641
    7. kene ajoi "kolarin"?

      "Punkaharjulla Luston ja Tuppuranmäen välillä sattui tiistaina aamupäivällä liikenneonnettomuus. Poliisin mukaan Savonl
      Savonlinna
      14
      635
    8. Pahin tapa satuttaa toista

      On jättää toinen vaille mitään vastausta. Erityisen kipeää se tekee sillon jos toinen ghostaa.
      Ikävä
      68
      629
    9. Alkaa jotenkin nyt kuvio hahmottuu täällä

      Sellainen vaikutelma tästä alkaa tulla, että täällä on joku pieni porukka, joka tuntee toisensa tai ainakin pelaa samaan
      Ikävä
      82
      558
    10. Miten uskallan sua nähdä

      Kun vaikutat suuttuneelta :(
      Ikävä
      42
      550
    11. Minulla on joskus ikävä sinua ja ajattelen sinua joskus.. edelleen

      Olin joskus niin rakastunut sinuun. Olin onnellinen, että kohdattiin ja kun vain tiesin sinun olevan olemassa. Täytit aj
      Ikävä
      22
      548
    12. Mitä söpö

      Mies mietit?
      Ikävä
      62
      546
    13. 61
      539
    14. Minä kyllä odotan nainen

      että sinun kanssa voisin jutella asioista ihan oikeasti.
      Ikävä
      44
      531
    15. Jos kaivattusi on

      Varattu niin miksi et antaisi asian olla hänen suhteen. Miksi ylipäätään vielä jatkat?
      Ikävä
      47
      523
    16. Hyvä on sitten, jos et sitä s*ksiä halua kanssani.

      Rakastetaan vaan toisiamme, voin käydä muualla tyydyttämässä fyysisenpuolen tarpeet. Puhumalla tämäkin olisi selvinnyt.
      Ikävä
      134
      508
    17. Kylän tielle remonttia?

      Mitäköhän kylän tielle ruvetaan tekemään ku laitettu tuommoset töpsät muutamien suojateitten kohille?
      Hyrynsalmi
      13
      482
    18. Miten vuosien jälkeenkin tunteet voivat olla niin voimakkaat?

      Että pelkkä ajatus sinusta täyttää silmät kyynelistä.
      Ikävä
      27
      437
    19. Nainen, tässä olen kahden vaiheilla

      Toinen pitäisi valita ja kummassakin on hyvät ja huonot puolensa. Toinen olisi sellainen pysyvä mutta työläs. Toinen taa
      Ikävä
      46
      433
    20. Suloinen ja herkkä

      Toiset huomioiva, räväkkä, yllättävä. Ei sellaisesta voi olla pitämättä.
      Rakkaus ja rakastaminen
      28
      421
    Aihe