Eli itsellä olis suunnilleen vuoden päästä ensimmäisen auton ostaminen edessä ja olen ajatellut tuollaista 00-05 vuoden C-Mersua, Hinta MAX 8000e ja tietysti dieselinä ja manuaalina kun olen kuullut , että auto on huono automaattina.. kertokaapa kokemuksia autosta ja sen vioista yms yms kannattaako ostaa kun väyrynen ei huvittaisi ja w211 e mersuissa hintaa aika reippaasti..
PS-tieto dieseliveroista kiinnostaa.
PS-tieto dieseliveroista kiinnostaa.
Vastaukset 5
Vanhimmat
Ihan hyvä auto se on. Kannattaa välttää kahden ensimmäisen vuoden autoja (2000&2001) koska aina mallisarjan ensimmäiset vuodet ovat ne vaikeimmat. Ruostetilanne on syytä myös tutkia tarkkaan.
Ajoin omallani ennen vaihtoa n.160tkm. Normaali huoltojen lisäksi tuohon mahtui pari suurempaa vikaa. Virtalukko piti vaihtaa(1000eur) ja bensapumppu hajosi(1000eur), mutta etsitkin dieseliä. Erittäin hyvä ajaa ja liikkuukin ihan ripeästi. Vaihdoin pois kun alkoi olla aika pahasti ruosteessa. Jos ei olisi ruostunut ajaisin vieläkin.
Manuaalina en huolisi halvallakaan. Olen työnantajan manuskalla ajanut ja kehua ei voi. Kytkimen liike on pitkä kuin nälkävuosi ja kohta on polvi sökönä. Jos haluaa manuaaliaskisen auton kannattaa ostaa Toyota. Ne osaa tehdä kytkimen ja vanhanaikaisen askin hyvin.
Itselläni on 2002 automaatti eikä siinä ole ollut mitään vikaa. Autolla ajettu 300 tkm josta itse ajanut 200tkm.
Mersu on herraskainen auto ja siinä kuuluu olla automaatti. Yleensä käytetty automaattivaihteinen on paremmassa kunnossa kuin manuaaliaskinen sillä tomaatilla kone toimii aina oikein eikä nykiviä repäisyjä ole kohdistunut voimalinjaan.
Niin ja sen ruostumisen voi kaikissa automerkeissä estää ruostesuojauksella. Se vain on tehtävä jo uutena ja uusittava välillä.
Osta ensin ne karvanopat.
Mese on herrasmiesten uuto, pikkupoikien vingutusrassi.
Itselläni on positiivisia kokemuksia. Kytkin mersussa on ärhäkkä, ampuu lähdöissä tehokkaammilla moottoreilla. Tehoa on yleensä riittävästi, joitakun kulutusosia saattaa kulua, eli auto ei ole täydellinen.