Kanttarellin kasvatus

Kasvuikääpidentämässä

Löysin vuosia sitten pienen kanttarellipaikan ja olen tutkinut heidän kasvamistaan ja lueskellut että kanttarellin kehittyminen riippuu paljon puista, jotka ovat lähettyvillä. Kuulin tutulta että on mahdollista murustella kanttarellit luontoon kasvamaan. Onko kellään kokemusta asiasta? Minkälaiseen paikkaan olette sijoittaneet sienet?

Sienien paikka on yleisellä paikalla ja ne eivät kerkeä koskaan kehittyä valmiiksi, joten haluaisin sen takia koittaa siirtää sijaintia. Kiitos kaikille vastanneille!

2

825

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • -T.L.-

      Lueppas tai googlaa hullu mykologi opas on tarkoitettu taikasienten kasvattamiseen mutta toimii varmaan kanttarelleillekin.

    • Kannat maahan

      Kanttarellin voi saada kasvamaan haluamaansa paikkaan, kokemusta on, mutta se on todella työlästä ja tuloskin saattaa jäädä muutaman kanttarellin kokoiseksi paikaksi.
      Mieluiten koivun juureen tulisi tuollainen paikka tehdä, sinne käyt aina viemässä kanttarellien kannat, kun keräät niitä jostain muualta, kun laitat samaan paikkaan kannat monta vuotta, voi tuloksena hyvinkin olla oma kanttarelli paikka.

    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Veroaste on Suomessa viitisen prosenttiyksikköä liian matala

      Veropohjaa on rapautettu käytännössä koko kulunut vuosituhat, jonka vuoksi valtion menoja on jouduttu rahoittamaan velka
      Maailman menoa
      93
      2576
    2. Kyläkauppias ajoi kännissä töistä kotiin

      Ei edes kallis auto estä humalassa ajamista, vaikka luulisi alkolukko olevan sellaisessa jo vakiovarusteena. https://ww
      Maailman menoa
      96
      1574
    3. Tiedän satavarmasti ettet tule koskaan

      Uskaltamaan mitään. Ei me tulla edes näkemään koskaan.
      Ikävä
      67
      1495
    4. EU komissio - EU-elpymisrahoja voidaan käyttää TILAPÄISESTI väärin!

      Espanja ohjasi miljardeja euroja – Nyt EU-komissio teki yllättävän paljastuksen Skandaaliksi noussut Espanjan EU-rahoje
      Maailman menoa
      13
      1218
    5. Kiitos upeasta palvelusta kukkamyyjä

      Kiitos sinulle upea kaunis kukkamyyjä Kuhmon torilla 🌹 Upea iloinen asenteesi ja kaunis hymysi pelasti päiväni ❤️ Jäi
      Kuhmo
      19
      976
    6. Miks me oikein

      Rakastuttiin vaikka kaikki on mahdotonta?
      Ikävä
      81
      953
    7. Miehet trikoissaan

      On se kauhian näkköistä, kun miehet tiukossa trikkoissa juoksentelloo ja mulukku paestaa trikkoijjen läpi. Kahtokkee pe
      Suomussalmi
      41
      872
    8. Ratikka Turkuun

      Ei hyvä. Ja syy on siinä , kukaan ei osaa suunnitella oikeaa reittiä. Pitää huomioide, kiskoja sijaintia ei voi muutta
      Turku
      114
      860
    9. Nainen, mikset lähetä

      miehelle viestiä? Tiedän, että sulla on asiaa ja kysyttävää.
      Ikävä
      54
      803
    10. Rakastan sinua

      Yhä.
      Ikävä
      30
      726
    Aihe