Minulle tärkeintä elämässä on kokemus siitä, että on Jumala. Mikä voi ateistille olla arvoasteikossa korkein? Apinana olemisen kokemus?
Tärkeysjärjestys
13
157
Vastaukset
Onko tämä nyt älykkään Jumalan kuvan syvällistä pohdintaa? Kannattaisi tosiaan sinunkin harrastaa keskustelua meidän apinoiden kanssa eikä aasin tai käärmeen.
- Ei uskois..
Ovatko kaikki miss-maailmat apinoiden jälkeläisiä?
- Älä ole denialisti
Ei uskois.. kirjoitti:
Ovatko kaikki miss-maailmat apinoiden jälkeläisiä?
Kyllä, apinoiden jälkeläisiä. Eikä siinä kaikki, missit ovat apinoita, kuten kaikki ihmiset.
"Minulle tärkeintä elämässä on kokemus siitä, että on Jumala."
Miksi nimenomaan Jumala? Miksei yhtä hyvin mikä tahansa muu mahdollisesti olemassaoleva yliluonnollinen henkiolento kelpaisi? Miten muka kokemus Jumalan olemisesta eroaa vastaavista kokemuksista muihin vastaaviin tahoihin kohdistuen?
"Mikä voi ateistille olla arvoasteikossa korkein? Apinana olemisen kokemus?"
Eiköhän se ole monelle ateistille tärkein itse elämä, se kuinka miljardit eri tapahtumat ja tekijät ovat nimenomaan johtaneet kyseisen ateistin syntymään, kuten myös se kuinka miljoonat eri tapahtumat ja tekijät ovat muovanneet ateistista sen ihmisen mikä hän on tänäpäivänä.
Elämää osaa kummasti arvostaa enemmän kun sen näkee olevan äärimmäisen epätodennäköinen lottovoitto ja samalla ainutlaatuinen tilaisuus ihastella maailman kauneutta sen rajallisen ajan mikä meillä on käytettävissä.Minä veikkaan että sinulle on tärkeintä elämässä on ruoka ja toimeentulo. Jos ne sinulta evätään, unohdat Jumalasi hyvin pian.
- No juu ei
Sinulle on siis tärkeintä aivan sama asia kuin talebaneillekin.
Osaatko yhtään edes arvata miksi en arvosta sitä asiaa. - höpötiti
Elämässä tärkeintä? Omaiset ja muut rakkaat ihmiset. Ja rakkaus yleensä. Kokemus siitä, että saa rakastaa ja olla rakastettu.
Näin niin kuin vähän aiheen ohi sivukommenttina:
Olen huomannut, että uskovaiset perustelevat ateisteille usein väitteensä raamatun kohtiin viittaamalla. Ateistit eivät kuitenkaan usko raamatun sanomaan, joten mikä pointti noilla jaeviittauksilla oikein on? Jos uskovainen haluaisi oikeasti vaikuttaa ateistin ajatusmaailmaan ja mielipiteisiin, kannattaisi käyttää toisenlaista lähdemateriaalia. "Mikä voi ateistille olla arvoasteikossa korkein? Apinana olemisen kokemus? "
Viittaat evoluutioteoriaan varmaan. Pitää muistaa että suuri osa uskovistakin hyväksyy evoluution osaksi omaa uskonnollista käsitystään.
Mutta apinan olemisen kokemus on kyllä minulle tärkeä. Se käsitys, että olemme yhtä muun eläinkunnan kanssa antaa minulle hyvin voimakkaan yhteyden tunteen kaikkeen elävään. Koen sen yhteyden kautta - ihmetystä? nöyryyttä? iloa? - vaikea sanoa mikä on oikea kuvaus. Se liittää minut osaksi koko muuta olevaista ja se saa minut kokemaan iloa ja nöyryyttä, muun muassa.
Apinana olemisen kokemus ei varmaan ole tärkein arvoasteikossa.
Ateistilla ei välttämättä ole sellaista hierarkista arvojärjestystä katsomuksilleen, jonka varassa pisteyttää kokemuksia. Itse koen että on erilaisia tärkeitä kokemuksia, kukin tärkeä omasta tarkastelukulmastaan. Tuo on yksi niistä.- Aaron Ateisti
Kun tietäisi kuka on se oikea Jumala, niin vois vaikka luopua ateismista.
Tarjolla on monia. Kuka paras ?- yurki1000
Luoja loi.
http://www.koivuniemi.com/raamattu/?tila=pikahaku&kokoluku=1&hakuehto=1mo 1:1
http://www.youtube.com/watch?v=bLHB_hNk42g
On hyvä levätä välillä.
http://www.youtube.com/watch?v=8bL405oM6zU
Nojaa taakse ja rentoudu.
http://www.rkk-sansa.net/raamattu-kannesta-kanteen/kirjat
paz
jyrki - ...
yurki1000 kirjoitti:
Luoja loi.
http://www.koivuniemi.com/raamattu/?tila=pikahaku&kokoluku=1&hakuehto=1mo 1:1
http://www.youtube.com/watch?v=bLHB_hNk42g
On hyvä levätä välillä.
http://www.youtube.com/watch?v=8bL405oM6zU
Nojaa taakse ja rentoudu.
http://www.rkk-sansa.net/raamattu-kannesta-kanteen/kirjat
paz
jyrki''Bible Story Series: Genesis The Creation of World''
Niinpä niin, todellakin vakuuttavaa todistusta. Sinulle lastenohjelma varmaan riittääkin.
Ja sitten te vielä ihmettelette miksi teille nauretaan.
Elämän kokemus.
- 100% Ateisti
Arvoasteikossa tärkeintä on rakkaus ja myötätunto lähimmäistä kohtaan. Ja kyllä. Olen ateisti.
Ketjusta on poistettu 1 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
- 1721137
Anteeksipyynnöstä
Uskotko anteeksipyynnön voimaan? Mikä tekee anteeksipyynnöstä vaikeaa? Onko se mielestäsi joskus turhaa, joko pyytäjän132857- 84793
- 51738
Olisitko oikeasti valmis rikkomaan
Perheesi? En haluaisi sitä, mutta ne on teidän välisiä asioita. Voin olla sinulle vain kaverikin… ei paineita. Minä kesk55549Voisin jopa maksaa että saisin nähdä sut mies
Miten helvetissä joku voi olla tollanen kotihiiri. Edes mä en ole noin paha ku sä! Miten sua voi ikinä edes nähdä ?37541Stubb munasi - Suomessa kuuluu liputtaa Suomen lipulla
Presidentinlinnan ja Mäntyniemen salkoihin nostettiin sateenkaariliput lauantaina. Suurin osa kansasta ei varmasti pidä295533Martinan tarve valehdella.
Miksiköhän Martina valehtelee niin paljon,onko hän tietoinen siitä että valheistaan jää useimmiten kiinni? Esimerkkinä t215489Pakkomielle
Tahdon pyytää anteeksi, että olen kaivannut sinua kaikki nämä vuodet ja olet ollut minulle pakkomielle. Nyt on aika pääs45482- 49477