Tuossa on karut lukemat siitä, miten evl on pärjäänyt 2012:
http://sakasti.evl.fi/sakasti.nsf/0/8A75CE045AD09FE4C22577AE00256611/$FILE/Kirkon tilastollinen vuosikirja 2012_Vaesto ja henkilosto.pdf
Naattikaa;-D
Evl 31.12.2012
9
102
Vastaukset
Tuossa sivulla 9 on mielenkiintoinen kuvaaja. Se osoittaa että vuosittain kirkon jäseniksi kastettavien jäsenten määrä, ja kirkon jäsenistä kuolleiden määrät ovat menossa tasan. Aiemmin kirkko on vuosittain saanut nettohyötyä tästä luonnollisesta vaihdunnasta, kun kirkkoon on kastettu enemmän jäseniä kuin vanhoja on kuollut pois. Nyt kasteiden määrän jatkuvasti hiipuessa tuo on kääntymässä kirkolle jäsentappioksi: jäseniä kuolee pois enemmän kuin uusia kastetaan tilalle. Veikkailisin että tänä vuonna erotus menee melko lähelle nollaa, kenties ensi vuonna jo miinukselle.
"Vuonna 2012 syntyneistä lapsista kastettiin 44 774"
"Vuonna 2012 kirkon jäsenistä kuoli 42 704"
Vuonna 2012 jäi vielä 2000 jäsentä plussalle. Kuolleista valtaosa on vanhoja ihmisiä jotka ovat ahkeria kirkkoon kuulujia. Kastetut taas ovat kolmekymppisten aktiivisimpien kirkosta eroajien lapsia joten jäävät yhä enemmän ja enemmän kastamatta.
Tarkoitukseni ei toki ole hekumoida kenenkään kuolemalla. Se nyt on kuitenkin vian luonnollinen tosiasia että kun yks tulee niin toinen lähtee. Luonnon kiertokulkua, ei muuta.- pala palalta
Kirkon henklöstömääräkin on kääntynyt selvään laskuun. Alkaa kirkosta eroaminen ja talousahdinko selvästi puremaan. Kuluvan vuoden tai ensi vuoden jälkeen kirkon henkilöstömäärä alittaa 20 000 rajan mikä osaltaan tulee vähentämään kirkon vaikutusvaltaa Suomessa.
2009 --- 21 598
2010 --- 21 458
2011 --- 21 162
2012 --- 20 781 - tietoa uupuu
Sivut 28-29 esittelee kirkon työntekijöiden kuukausipalkkoja. Kas kummaa! Ei olla sitten kehdattu laittaa näytille piispojen kuukausiansioita. Kyllä kirkolla julkisoikeudellisena toimija on velvollisuus myös tiedottaa mitä ylin johto tienaa.
- xxxxxxxxxxxxxxxxxxxx
Sivulla 10 sanotaan: "Kaikista vuonna 2012 solmituista avioliitoista luterilaisten,
kirkollisten vihkimisten osuus oli 51,1 %." Kuitenkin saman sivun taulukossa osuus näyttää olevan jotain 60 %. Yrittääkö kirkko tuossa jotain vedätystä, vai onko tuo vain puhdas virhe?
Onko tämä muuten joku uusi julkaisu?- xxxxxxxxxxxxxxxxxxxx
Ah, näemmä kesäkuussa julkaistu. Ei vain ole aiemmin tullut vastaan. Täytyypä selailla tarkemmin ajan kanssa.
- suunta on selvä
51,1% on kirkollisten vihkimisien osuus kaikista valtakunnan avioliitoista ja 60% on kirkollisten vihkimisien osuus kirkossa vihityistä avioliitoista.
Kirkollisten vihkimisien lisäksi kirkossa vihitään myös siviilivihkimisiä. Kirkollisten siviilivihkimisien osuus on noussut jo 40%, samalla kun kirkollisten vihkimisten osuus on laskenut 60%. Kirkko tietenkin tyrkyttää mediaan tätä 60% enemmin kuin pienempää 51,1%.
Yhtä kaikki. Taikamenojen osuus on laskussa. Tänä vuonna (2013) puhkaistaan niin 50% kuin 60% osuudet näissä mittareissa. suunta on selvä kirjoitti:
51,1% on kirkollisten vihkimisien osuus kaikista valtakunnan avioliitoista ja 60% on kirkollisten vihkimisien osuus kirkossa vihityistä avioliitoista.
Kirkollisten vihkimisien lisäksi kirkossa vihitään myös siviilivihkimisiä. Kirkollisten siviilivihkimisien osuus on noussut jo 40%, samalla kun kirkollisten vihkimisten osuus on laskenut 60%. Kirkko tietenkin tyrkyttää mediaan tätä 60% enemmin kuin pienempää 51,1%.
Yhtä kaikki. Taikamenojen osuus on laskussa. Tänä vuonna (2013) puhkaistaan niin 50% kuin 60% osuudet näissä mittareissa.Minä en nyt kyllä ymmärrä mitä nämä "siviilivihkimiset" ovat? Tarkoitetaanko niillä maistraatissa solmitun avioliiton siunauksia, vai kirkossa tapahtuvia maistraattiviranomaisen vihkimiä liittoja vai jotain ihan muuta?
- nimi merkki
rainbowshy kirjoitti:
Minä en nyt kyllä ymmärrä mitä nämä "siviilivihkimiset" ovat? Tarkoitetaanko niillä maistraatissa solmitun avioliiton siunauksia, vai kirkossa tapahtuvia maistraattiviranomaisen vihkimiä liittoja vai jotain ihan muuta?
http://evl.fi/EVLfi.nsf/Documents/DD9DF26C990EE54CC225708400437210?Open
Aika outoa tosiaan, että kirkko puhuu järjestävänsä siviilivihkimisiä. Ei tässäkään tapauksesa sellaisista ole kyse, vaan jostain laimeammasta kaavasta jolla pappi parit yhteen manaa. Kirkko voisi keksiä paremman termin kuvaamaan poppamenojaan.
- ?!?
Outo kohta sivulla 10.
"Avioliitto rekisteröidään kirkon tilastoihin,
jos molemmat tai jompikumpi puolisoista on evan
-
kelis-luterilaisen seurakunnan jäsen."
Miksi ne sinne rekisteröidään, jos pari vaikka vihitään maistraatissa?
Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
"Miko Bergbom, miksi euron bensa maksaa kaksi euroa?"
Valtakunnan suurin kaupallinen porvarimediakin kyselee nyt miksi perussuomalaisset ovat rikkoneet tärkeimmän vaalilupauk525397Maahanmuuttajien vaikutus Suomen valtiontalouteen positiivinen
Maahanmuuttajat maksavat enemmän tuloveroja kuin saavat tulonsiirtoja. Eroavat persuista tässä suhteessa. Persuista o4175069Olen Päivi Räsäsen puolella
En oe uskovainen enkä kristillisdemograattikaan mutta onhan tuo naurettavaa laittaa Päivi syylliseksi omasta mielipit5713423SDP: "On hyvä että bensiinin hinta nousee"
Suurin oppositiopuolue SDP on mielissään siitä, että bensan hinta nousee suomalaisille. https://www.iltalehti.fi/polit822898Ukrainan tiedustelun huippupotti - Iski ensin yhteen satamaan, sitten toiseen
Ukrainan tiedustelupalvelu SBU kertoo johtaneensa operaatiota, jossa on isketty drooneilla Venäjän tärkeimpiin satamiin1322730Nuhteettomia edustajia
Korkein oikeus tuomitsi Päivi Räsäsen kiihottamisesta kansanryhmää vastaan Kansanedustaja Päivi Räsästä (kd.) vastaan no2622694Ulkomaalaistaustaiset tulevat kalliiksi yhteiskunnalle.
Selvitys: Ulkomaalaistaustaiset saivat selvästi enemmän työttömyysetuuksia ja toimeentulotukea kuin suomalaistaustaiset.2012656"Mieheksi ja naiseksi hän heidät loi."
Räsäsen tuomio on iso harppaus woke-valtioksi. – Tässä maassa on nyt selvästi kiellettyjä sanoja ja ajatusrikoksia. –931794Päivi Räsänen tuomittiin rikoksesta...
...kiihottamisesta kansanryhmää vastaan. Tuskin tajuaa silti vieläkään, että raamattu ei ole lakikirja. https://yle.fi/a6561724Huumeliika mellastaa Suomussalmella
Varastanut S-marketissa, jopa kolme kertaa päivässä. Päätekijä pitänyt kuumeorjanaan naistaan useita vuosia. Mies potki181610